Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Čtvrtek 19.5.2005
Svátek má Ivo
  Výběr z vydání
 >EVROPA: Václav Klaus jako politický myslitel
 >SVĚT: Kolaps SSSR - důvod k radosti či žalu
 >SPOLEČNOST: Fabie pro lékaře za 80 tisíc?
 >PRÁVO: Bezpečně pochovaný "Mlýn"
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Hvězdné války, vyvrcholení epopeje
 >ŠAMANOVO DOUPĚ: Ach, ten Benesch...
 >SPOLEČNOST: Zpověď jednoho převelikého chytráka
 >SCI-FI: Ručníkový den již popáté!
 >PSÍ PŘÍHODY: Kdo zaváhá, žere druhý
 >SPOLEČNOST: Lapálie s ukradeným autem
 >FEJETON: Ach, ta zahrada
 >BOTANICKÁ ZAHRADA: Téměř 3.000 rybek poputuje do jezírka
 >TISKOVÁ ZPRÁVA: Vedení ČT se omluvilo za formulaci dopisu
 >PENÍZE.CZ: Chcete, aby vaše mezibankovní platba došla včas?
 >EKONOMIKA: Americké akcie rostou

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Kultura  >>  Literatura  
 
19.5. SCI-FI: Ručníkový den již popáté!
Lišák

25. května, tedy přesně za týden, se koná Ručníkový den, pořádaný na památku spisovatele Douglase N. Adamse. V Praze a v Brně se při této příležitosti konají srazy jeho obdivovatelů. V Praze bude letos Ručníkový den spojen s volbou nejlepší Ručníkové kreace.

Zatímco ve světě stále panuje zcela zbytečná kontroverze ohledně otázky, kdy si připomínat památku spisovatele Douglase Noela Adamse autora knihy stopařův průvodce po galaxii a řady dalších, v Čechách se již popáté koná tradiční Ručníkový den. Připomenutí svébytné osobnosti, která dočasně, z důvodů daňových úlev opustila náš svět spočívá v celodenním nošení ručníku, nejdůležitější pomůcky galaktického stopaře, a případné účasti na srazech souvěrců, jejichž oznámení je hlavním obsahem tohoto sdělení.

Srazy se konají dva, v Praze a v Brně. Brněnský sraz se bude odehrávat od 17:00 v zahradní restauraci Starobrněnská (dříve Plzeňský dvůr). Pražský sraz se již tradičně koná ve výletní zahrádce u Letenského zámečku. Sraz je stanoven na 17:00 ovšem slejzat se to začíná tak kolem šesté. V případě hezkého počasí se přesun jinam neodehraje před 20:00. V případě předpovědi velmi hnusného počasí se pokusíme na tomto místě ohlásit alternativu. V případě náhlého zhnusení počasí se pokusíme zanechat výraznou zprávu o tom, kam jsme se ukryli (Zpráva by v takovém případě byla zanechána u stánku, kde se čepuje pivo).

Stránky na kterých je ručníkový den již tradičně avizován nabádají, aby příznivci Douglase Adamse viditelně nosili ručník po celý tento den. Vždy jsem to připomínal zároveň s upozorněním, že nikoho nenutíme a není ostudou při příležitostech, kdy se to vážně nehodí ručník odložit (důležité je, aby člověk věděl, kde ho má). Dovoluji si poukázat, že tomu tak bylo i v minulosti a že skutečně nikoho nehecujeme.

Asi vám již dochází, že si tady buduji určité alibi. Ano, bohužel se mě samotnému do Ručníkového dne připletla záležitost velmi obřadná a doposud nevím, jak se toho zhostím. Je tedy možné, že i já, který jsem zatím toto pravidlo vždy dodržoval, s výjimkou úplně prvního dne, kdy mi mail upozorňující na vyhlášení Ručníkového dne přišel až těsně před obědem, budu nucen ručník na chvíli odložit. Kdo se chce dozvědět více, nezbývá mu, než dostavit se na sraz, protože tady už víc neprozradím.

Sraz na Letné o Ručníkovém dni se stává velmi hezkou tradicí, ale zatím se kromě recitace Vogonské poezie nedělo nic kromě volné zábavy a navázání kontaktů mezi lidmi stejných zálib. Letos bych rád, aby akce byla okořeněna trochou kreativity a proto vyhlašuji soutěž o Ručník. Soutěžit se bude o originální ručníky s logem filmu Stopařův průvodce, které dodal distributor a to ve dvou kategoriích:

Katerogie první: Pozemšťané

V této kategorii se budou hodnotit kreace vytvořené čistě z ručníku a běžného oblečení. Hned, jak jsem to takhle zformuloval, mě napadlo, že se možná najdou kreativci, kteří mě vezmou za slovo a zvýší bizarnost své kreace třeba tím, že si vezmou košili na nohy a kalhoty na ruce. Možná to bude cesta k úspěchu, ale nezapomínejte, že jde především o ručník. Navíc si dovoluji dodat, že oblečení není podmínkou. Ale vážně, soustřeďte se na ručník.

Kategorie druhá: Mimozemšťané

Kategorii se mohou účastnit pouze bytosti jejichž fenotyp se bude odlišovat od běžného lidského. Lze využít jak masku (Jen abychom nakonec nezjistili, že Darth Vader jsou dva či více osob, eventuelně, že všichni jsou Wookie, jenom já jsem střapatý Andy.), tak makeup (například více jak 30% tyrkysově zelené v obličeji se hodnotí jako fenotyp Ještírčí - takže po cestě pozor na týpky ve žlutých flískách). Žlutá barva by měla být potlačena, je to nejenom barva Vesmírných lidí, ale především barva Vogonů (ostatně stále ještě není ukončeno pátrání po tom, zda se nejedná o identické skupiny- důraz s jakým Vesmírní lidé vybízejí lidstvo k evakuaci by měl leccos napovědět). Jedním z hodnotících kritérií bude i originalita, takže to, že má někdo originál např. hlavu Yody z latexu (Hlavní důvod proč jako příklady uvádím postavičky z SW je ten že je sice nechci zakazovat, ale rád bych vám je trochu znechutil), nemusí nutně znamenat, že ho nemůže trumfnout kreace vyrobená jen za pomoci šminek, když se dotyčný s řečenou hlavou bude celý den tyčit ve výšce 180 centimetrů a navíc bude oblečen dle pozemského standardu. Dámy by navíc makeupovou kreaci mohly pojmout jako generálku na Miss Ještírek, což je soutěž, o které již se hodně dlouho mluví a jednou se možná bude i konat. Hokejoví fanoušci, nebo lidé, kteří mají takto orientované přátele, mohou také využít zbytky červené, modré a bílé tělky.

Registrace do obou soutěží začíná v 18:00 a končí v 18:30. Poté budou soutěžící představeni, aby se všichni mohli zodpovědně rozhodnout, komu dají svůj hlas. Pak se nechám asi tak čtvrt hodiny ukecávat a zhruba v 19:00 by mohlo dojít na recitaci Vogonské poezie. Po ní dojde k hlasování o nejlepší kreaci, vyhlášení a předání cen.

Po 20:00 se dá očekávat, že se některé skupinky začnou rozcházet do přilehlých hospod, což uvádím spíš jako orientační informaci, do kdy nás lze spolehlivě zastihnout na Letné, loni jsme tam například vydrželi o maličko déle, ale na osmou se dá při slušném počasí spolehnout s jistotou.

Tešíme se na všechny nové účastníky a věříme, že se na srazu setkají s lidmi podobných zájmů a smyslu pro humor. Pokud tu chybí nějaké zásadní informace, zkuste je hledat na diskuzních serverech Okoun (kde se vyskytuje většina Brněnských organizátorů) a Lopuch.

Lišák

lopuch.cz/klub_rucnikovy_den
okoun.cz/rucnikovy_den_kazdorocne
Další články tohoto autora:

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku