Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Čtvrtek 19.5.2005
Svátek má Ivo
  Výběr z vydání
 >EVROPA: Václav Klaus jako politický myslitel
 >SVĚT: Kolaps SSSR - důvod k radosti či žalu
 >SPOLEČNOST: Fabie pro lékaře za 80 tisíc?
 >PRÁVO: Bezpečně pochovaný "Mlýn"
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Hvězdné války, vyvrcholení epopeje
 >ŠAMANOVO DOUPĚ: Ach, ten Benesch...
 >SPOLEČNOST: Zpověď jednoho převelikého chytráka
 >SCI-FI: Ručníkový den již popáté!
 >PSÍ PŘÍHODY: Kdo zaváhá, žere druhý
 >SPOLEČNOST: Lapálie s ukradeným autem
 >FEJETON: Ach, ta zahrada
 >BOTANICKÁ ZAHRADA: Téměř 3.000 rybek poputuje do jezírka
 >TISKOVÁ ZPRÁVA: Vedení ČT se omluvilo za formulaci dopisu
 >PENÍZE.CZ: Chcete, aby vaše mezibankovní platba došla včas?
 >EKONOMIKA: Americké akcie rostou

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Politika  
 
19.5. ŠAMANOVO DOUPĚ: Ach, ten Benesch...
Jan Kovanic

Bavorský premiér Edmund Stoiber si zase jednou zařval na Sudetoněmeckých dnech. On tam takhle řvává každoročně, neboť jest to sudeťák, neohenleinovec a hulvát. A řvát může, když se před třemi lety o fous nestal německým kancléřem. Ale možná by řval i tak.

Letos řval dvakrát naštván: Nelíbila se mu instalace sochy "toho Beneše", neboli československého prezidenta - obnovitele dr. Edvarda Beneše, kterého častuje podobnými urážkami, jako kdysi Áda Hitler. A podruhé - byla to podle něj provokace, takhle ausgerechnet odhalovat sošku proslulého totalitáře, nemlich stejného, jako byl Stalin (to je ovšem Posseltovo přirovnání) k termínu pravidelného setkání krajanů. No, "krajani" se scházejí na svatodušní svátky, které se konají 7 týdnů po Velikonocích. A Češi si zase v květnu připomínají výročí "osvobození" (místo aby slavili Den vítězství). Naschvál.

Moc se na Stoibera zlobíme, ale náš ministr zahraničí, Cyril Svoboda, ne. On prý nemůže reagovat, když na našeho bývalého prezidenta, zakladatele naší zahraniční politiky, něco vyřvává pouhý bavorský ministerský předseda. Nu, německá spolková vláda může lobbovat za bavorské zájmy, když se Bavoráci snaží překazit stavbu superdupermarketu Arena Park nedaleko hraničního přechodu Folmava/Furth im Wald. Pochopitelně, neboť Němci znají pojem "národní zájmy". (Tedy stavbu na našem území.)

Ale možná Cyrdovi vadí obouvat se do hodnostáře katolicky sesterské CSU. Ostatně naši katoličtí biskupové jsou na Sudetoněmeckých dnech pečení/vaření. Například v roce 2002 zde byl pečený olomoucký arcibiskup Jan Graubner. Letos zase vařený emeritní litoměřický biskup Josef Koukl. Ten se také stal jako první Čech nositelem (sudetoněmecké) Evropské ceny (otce sudetoněmecké vlasti a největšího sudetského Němce) Karla IV. Páni biskupové celebrovali mši, mluvčí České biskupské konference Daniel Herman jim k tomu požehnal. Nejspíš požehnal i hulvátu Stoibrovi, protože jako mluvčí k nadávkám na našeho bývalého prezidenta neřekl nic. Leda tak ocitoval nedávné prohlášení českých biskupů, jež odmítlo poválečný odsun jak projev kolektivní viny.

Pravidelných setkání sudetoněmeckého landsmanšaftu se prý účastní stále více Čechů - letos například i předseda Panevropské unie Rudolf Kučera. Jo, ten doktor docent kandidát věd Rudolf Kučera, pedagog Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy, přední představitel naší šesté kolony, jenž svým vkladem ve firmě "SKS - Informační středisko Praha s.r.o." (10 % zaplatil a 1 % obchodního podílu mu stačí) umožnil nezákonou existenci "Sudetoněmeckého informačního střediska" v Tomášské ulici. To je to centrum, které se vůči úřadům kryje jako "obchodní subjekt", ale vůči médiím vystupuje jako "velvyslanectví sudetských Němců".

Vrátím se k Cyrilovi Svobodovi. Možná si jenom nechce u Stoibera zkazit svoji pověst. Bavorský premiérministr totiž ve stejném projevu, ve kterém haněl Beneše, Cyrdu naopak ocenil: Prezentoval ho totiž jako "člověka dialogu, který je připraven mluvit o otázkách minulosti“.

(Pro neznalé: Na tyto "otázky" mají sudeťaci již dávno připraveny stereotypní odpovědi: V roce 1918 Češi rozvrátili mocnářství, aby mohli neoprávněně a proti vůli původního německého obyvatelstva zabrat jejich sudetskou domovinu (= české pohraničí). Za doby 1. republiky je Češi tejrali (nejvíc "ten Benesch"), takže ubožáčkové naletěli na sladká slova Hitlera. Ten je však podvedl. A Benesch pak nespravedlivě vyhnal. Řešení se klade v tomto pořadí: Omluva Čechů (stalo se), účinná omluva (návrat osobních majetků - to se děje tam, kde jsou české soudy ochotné kolaborovat), návrat etnika, návrat dědičného území, sebeurčení (to se má nově dít v rámci EU)... Více viz dodnes platný dokument Stanovisko pléna Sudetoněmecké rady k sudetoněmecké otázce "20 bodů".

Možná proto tak sudeťáci jásali, když Stoiber dodal: "Vezmeme ho za slovo."

Oni ho totiž opravdu mají rádi, nejméně od 25.9. loňského roku, kdy Cyril Svoboda byl přítomen odhalení jiného pomníku, a to sochy našeho milostivého c.k. mocnáře a žalářníka národů Františka Josefa I. ve Františkových Lázních. Tuhle sochu odhaloval mocnářův pra-prasynovec supersudeťák Otto Habsburk, podle kterého je Beneš "géniem zla" a dokonce "zrádcem vlastního národa" - jak se snažil namluvit prezidentu USA Roosveltovi už v roce 1942! Ale podle Cyrila Svobody: "Otto Habsburk v sobě snoubí jak smysl pro konzervativní hodnoty, tak smysl pro demokratické vládnutí. Jeho přínos spočívá v podpoře rozšíření EU o Česko. Zároveň přispívá k tomu, abychom někdejší rakousko-uherskou monarchii nevnímali pouze očima Švejka a jako něco přežilého. Měli bychom se vrátit k některým konzervativním hodnotám". Ovšem to by pak pan Cyril Svoboda nemohl být českým ministrem, protože bychom neměli český stát.

Myslím si, že by náš (?) ministr zahraničí neměl debatovat s neohenleinovci o starohenleinovských požadavcích a odhalovat sochy Habsburkům (příště to prý bude Karel I. - no a někdy trochu později se podle této logiky snad dostane i na Konráda Henleina). Každý ministr zahraničí suverénního státu by měl zareagovat, když cizí papaláš poučuje našeho současného ministerského předsedu! Jenže to by v Černínském paláci musel úřadovat někdo jiný, někdo, kdo bude hájit české, ne bavorké zájmy...

Stoiber totiž Jiřímu Paroubkovi vzkázal, že by rád přijel do Prahy s reprezentanty landsmanšaftu v delegaci, ale to by se Paroubek neměl angažovat kolem pomníku čs. prezidentovi. Hovadu Stoiberovi by se slušelo odpovědět, že naše vláda s landsmanšaftem jednat nebude, jeho samotného nikdo nezve, a na ofiš návštěvu jakožto bavorský ministerský předseda bude moci přijet, až se slušně omluví.

No a aby byl omluva dokonalá, měl by při této návštěvě též položit kytici k pomníku dr. Edvarda Beneše.

Ještěže jsou takoví Němci, kteří mohou i bez omluvy položit kytice třeba přímo v Terezíně!

Psáno v Praze dne 18. května 2005

Viz též Šamanovo doupě o 6 let starém sudeťáckém shromáždění: Sudeťáci nezklamali, Němci potěšili


Další články tohoto autora:
Jan Kovanic

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku