Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Sobota 21.5.2005
Svátek má Monika
  Výběr z vydání
 >POLITIKA: 20 vybraných citací z oficiálních materiálů či akcí KSČM
 >MOBY DICK: Jsou komunisté prasata?
 >DOKUMENT: Prohlášení ke "kauze" Kočičková
 >PRAHA: Montmartre na Uhelňáku
 >ÚVAHA: Anonymní hrdinové
 >BODYPAINTING: Plavky, oblek, co vlastně?
 >CHTIP: Dva medvědi
 >TISKOVÁ ZPRÁVA: Informace o dluzích na www.bsp-dluhyct.cz
 >SPOLEČNOST: Smíření Čechů a sudetských Němců?
 >DOKUMENT: Dopis ED předsedovi Ústavního soudu
 >OSOBNOST: Dovršené dílo Václava Boštíka
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Zlatá padesátá - sci-fi
 >RAKOUSKO: Šance na posílení otevřené společnosti?
 >EVROPA: Strany zelených ve Skandinávii
 >PSÍ PŘÍHODY: Není psí auto jako psí auto

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Kultura  >>  Malířství  
 
21.5. PRAHA: Montmartre na Uhelňáku
Jiří Wagner

Když se člověk prochází po Praze a jejích uličkách a zákoutích, často narazí na něco zajímavého. Já se s foťákem vydal na potulku za krásného počasí zrovna včera.

Prošel jsem známou Perlovkou a na žádnou prostitutku nenarazil. Jestli se tady stále ještě vyskytují, operují tu až pozdě večer a v noci, a to se do ulic - ani do těch "nejslavnějších" - většinou už nevydávám. Přes den se Perlová ulice hemží toliko cizinci a automobily, z kdysi zapadlé, tiché uličky je dnes frekventovaný minibulvár.

Kousek od ústí Perlovky do Rytířské je Uhelný trh, náměstíčko jinak zvané Uhelňák. Plácek se starobylou kašnou a lavičkami byl vždy útočištěm důchodců a jimi krmených holubů, nyní se však proměnil v centrum malířského umění. Takový Karlův most je rouben komedianty, muzikanty a výtvarnými umělci, ale Uhelňák se stal výhradním působištěm cechu malířského. U svých stojanů tu postává a posedává ani ne desítka malířů, ale plácek je stojany s jejich díly skoro zaplaven.

Vzhledem k tomu, že nejsem žádný umělecký kritik, netroufám si kvalitu vystavených obrazů posuzovat, to nechť posoudí a (peněžitě) ocení jiní, zejména zahraniční turisté. Jen mi je ale divné, kdy tito umělci pracují - celé dny tu nečinně posedávají u svých vystavených děl a nemalují. Že by plátna pokrýval barvou někdo jiný a tady jsou jen prodavači? Nebo tito lidé mohou v klidu přes den podřimovat na sluníčku, protože pravý tvůrčí zápal se u nich projeví až po setmění?

Vysvětlení je ale taky možná jinde - tito malíři si svá díla připravili už v zimě, kdy trávit dny na mrazu je přece jen nepohodlné, a teď v létě své zásoby už jenom rozprodávají, aby měli zase přes zimu z čeho žít. Nevím a nepátrám po tom. Jejich výtvory se mi vesměs nelíbí, ale to je můj názor a nikomu jej nevnucuji. Jsem nicméně rád, že jinak nudnému náměstíčku dali trochu jiný rozměr a vytvořili uprostřed Prahy obdobu pařížského Montmartru. Obdobu ovšem nesmírně vzdálenou a navíc hodně mrňavou, takřka mikroskopickou.
Další články tohoto autora:
Jiří Wagner

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku