Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Středa 25.5.2005
Svátek má Viola




  Výběr z vydání
 >EVROPA: Euroústava a ODS v pasti
 >GLOSA: Počítačová gramotnost po našem
 >DOKUMENT: Děkovný dopis politickým představitelům...
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Jak to ti zloději dělají?
 >MÉDIA: Rady, radní, peníze a odvolání
 >LITERATURA: Velký román bude jiný, než jsme čekali
 >ARCHITEKTURA: Czech 100 Design Icons aneb Dobrý nápad
 >PSÍ PŘÍHODY: Čím hůř, tím líp
 >ÚVAHA: Kdo jsou naši bližní?
 >CHTIP: Je peklo exotermické nebo endotermické?
 >POČÍTAČE: Vývojářské aplikace v Mac OS X: zdarma...
 >EVROPA: Historie a současnost zelených ve Finsku
 >PENÍZE.CZ: Prezident zatloukl drobným akcionářům rakev
 >SVĚT: Stalinova posmrtná potupa
 >ČESKÁ POLITIKA: Chlapi sobě

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Společnost  >>  Internet  
 
25.5. POČÍTAČE: Vývojářské aplikace v Mac OS X: zdarma...
Ondřej Čada

Na instalačním DVD Mac OS X 10.4 je krom jiného také standardně a zdarma umístěna instalace "Xcode Tools" – ve skutečnosti kompletní instalace celého vývojářského systému, zahrnujícího vlastní integrované prostředí Xcode, překladač, knihovny, dokumentaci, a řadu podpůrných aplikací. Právě kvůli těmto aplikacím nyní píši tento článek: jakkoli většina z nich se skutečně hodí jen pro programátory, některé dokáží přinést skvělé služby i běžným uživatelům.

Ačkoli tedy nejste a nechcete být programátory, může se vám vyplatit instalace "Xcode Tools" právě kvůli některým z těchto doplňkových aplikací. Pojďme si nejprve ukázat stručný přehled těch, jež přinášejí šikovné služby.

Přehled šikovných aplikací

Vývojářské aplikace nalezneme ve složce /Developer/Applications a v dalších složkách v ní vnořených. I neprogramátory by mohly zajímat třeba služby, jež dokáží nabídnout následující aplikace.

AU Lab

Hned první aplikace – jak je nalezneme na disku v abecedním pořadí a bez ohledu na vnořené složky – je docela těžký kalibr: AU Lab je v zásadě digitální audiomixér, umožňující spojovat zvuk nahrávaný prostřednictvím zvukových vstupů i zvuky, generované a upravené pomocí standardních pluginů Core Audio ("oficiálně" je aplikace vlastně určena právě k ladění a testování těchto pluginů; dokáže toho však mnohem více). K dispozici je i podpora MIDI a řada dalších služeb, jimž, musím se přiznat, ani nerozumím – počítačová hudba je pro mne velkou neznámou, konservativně zůstávám u akustické kytary a klavíru

Big Top

Aplikace Big Top pro změnu potěší ty, kdo chtějí "přikládat prst na tep operačního systému" – smím-li užít tohoto klišé v této brutální souvislosti – a nemají přitom rádi Terminal a jeho příkaz tops. Aplikace dokáže v přehledné grafické podobě zobrazovat předlouhou řadu nejrůznějších atributů, od prostého počtu běžících procesů až po množství stránek paměti, ukládaných na disk.

Core Image Fun House

Pro ty, kdo chtějí prostě a jednoduše upravovat obrázky s využitím plné síly standardních pluginů Core Image, a kdo nestojí o další možnosti animací a úprav, jež navíc nabízí aplikace Quartz Composer (jíž se budeme podrobně věnovat později), mohou prostě použít Core Image Fun House: v ní zvolíme obrázek, aplikujeme na něj libovolné filtry, a výsledek uložíme do nového souboru... (obr. 1)

Icon Composer, Interface Builder

Díky struktuře aplikací přejaté z NeXTStepu se i pokročilejší uživatel – chce-li – může "hrabat" v GUI aplikací, jež se mu nelíbí, a měnit jejich ikony (k tomu slouží Icon Composer) nebo obecné GUI (k tomu pak slouží Interface Builder).

Ne že bych to doporučoval, ale tu a tam je to pro zachování dobrého dojmu halt zapotřebí – kdo chce, ten může aplikaci zazálohovat, její kopii otevřít příkazem Finderu "Show Package Contents". Co se jmenuje .icns, to je ikona (obvykle aplikace nebo dokumentu), a lze to měnit Composerem; co se jmenuje .nib, to je součást GUI a lze to měnit Builderem.

Samozřejmě, pozor na licenci – u některých aplikací může takové legrácky zakazovat – a také pozor na to, že pokud takto něco zvoráme, tvůrce aplikace se nám samozřejmě na jakoukoli podporu vykašle

Pixie

Aplikace Pixie je hezká hračka, jež prostě zobrazí "kousek" obrazovky pod myší zvětšený a umožní nám tak sledovat přímo barvy jednotlivých pixelů. K dispozici jsou i pomocné služby pro přímé zobrazení hodnot RGB či HSB.

Property List Editor

Rozhodně by se nikdo, nikdy, nijak neměl hrabat přímo v souborech předvoleb! K tomu slouží příkaz default v Terminálu.

Ti, kdo takové ošklivé věci dělali, byli v Tigeru po zásluze vytrestáni tím, že soubory předvoleb již nejsou v XML, ale v binárním formátu. Pokud se snad do takového souboru chcete podívat – opakuji, podívat, neměnit obsah! – může se hodit právě Property List Editor.

Quartz Composer

Podobně jako Core Image Fun House, i Quartz Composer nabízí přístup ke kompletní sadě filtrů Core Image; tentokrát ale jde jen o jednu jedinou z mnoha služeb a možností, jež aplikace nabízí. Dalo by se říci, že právě kvůli aplikaci Quartz Composer jsem začal psát tuto sérii článků: právě její přebohaté služby, alespoň podle mého názoru, jsou hlavním důvodem, proč se vyplatí instalovat vývojové prostředí "Xcode Tools" i neprogramátorům.

My se budeme Composerem zabývat daleko podrobněji; pro začátek si řekneme jen tolik, že jde o jakýsi "automator pro zpracování grafiky a animace", a že kromě jiného (opravdu mnoha a mnoha jiných věcí) dokáže pracovat i s RSS – oblíbený screensaver Tigeru "RSS Visualizer" není ve skutečnosti vůbec naprogramovaný; s výjimkou asi tak deseti řádků JavaScriptu je kompletně "namyšovaný" právě v Quartz Composeru. Totéž platí i pro screensaver Můjmac Feed Roberta Černého... (obr. 2)

Ostatní...

Existuje řada dalších zajímavých aplikací, jejichž použití není zdaleka omezeno jen na vývojáře; ty už si ale nezaslouží vlastní odstavce: FileMerge dokáže porovnat dva textové soubory nebo dvě složky (!) a ukázat jaké v nich jsou rozdíly; USB Prober tomu, kdo má problémy s připojováním nějakého zařízení USB, ukáže na nízké úrovni která zařízení vůbec systém "vidí" a která ne. Několik dalších aplikací – jako třeba Cache Basher nebo Skidmarks GT – nabízí zájemcům různé varianty zjišťování rychlosti počítače...

Ondřej Čada
pes@ocs.cz
OCSoftware

Obr. 1 Obr. 2



Další články tohoto autora:
Ondřej Čada

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku