Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Pondělí 23.5.2005
Svátek má Vladimír
  Výběr z vydání
 >EVROPA: Výhody sdílené svrchovanosti podle Václava Havla
 >MÉDIA: Digitalizace – všechno špatně
 >PRÁVO: Komunistické paradoxy
 >MÉDIA: Pohled do pootevřených dveří ČT
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Do kina - Hvězdné války III. Pomsta Sithů
 >MIMOCHODEM: Milé spolužačky
 >ZVĚROKRUH: Blíženci
 >PSÍ PŘÍHODY: Co pes slyší a co ne
 >NÁZOR: Paní Kočičková, omluvte se (ale prasatům)
 >CHTIP: Začátky jsou těžké
 >SVĚT: Kolumbijská tragédie očima současnosti
 >KNIHA: Švýcarská zdravotní péče náš vzor?
 >TISKOVÁ ZPRÁVA: Česká televize otevřela brány svým divákům
 >PENÍZE.CZ: Daně elektronicky: zjednodušme, zlevněme, užívejme
 >POLITIKA: 20 vybraných citací z oficiálních materiálů či akcí KSČM

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Kultura  >>  Film  
 
23.5. RODINA A PŘÁTELÉ: Do kina - Hvězdné války III. Pomsta Sithů
Ondřej Neff

Film je skvělý, mé nadšení převeliké. Podařilo se, več jsem nedoufal - obě části ságy jsou dějově překlenuty, spojeny (což jsem čekal) a vzniklo dílo, které je z celé šestice nejlepší (což jsem věru nečekal).
Pro pořádek připomenu, že režisér George Lucas natočil historicky první část v roce 1977 a ironicky ji označil jako "Epizodu IV". To byla citace předválečných filmových seriálů tasemnicového typu, kdy bylo vcelku jedno, ve kterém díle jste do něho vstoupili. Následovaly pětka a šestka a pak nastalo dlouhé, předlouhé údobí, kdy přicházely "zaručené zprávy", že Lucas chce ságu doplnit o jedničku, dvojku a trojku.
Jenže projekt musel technicky uzrát, film se musel "naučit" novým technologiím, podobně jako až v současnosti bylo možno natočit s plnou parádou Pána prstenů.
Takže zpátky. Recenzi máte například zde na Novinkách od Františka Fuky, já se zatím omezím na pár postřehů.
Ona ta jendička a dvojka byly trochu nešťastné v tom, že to skutečně zajímavé nutně muselo být v trojce, Totiž: jak se z hodného Jediho Anakina Skywalkera stal zlý Darth Vader, otec Luka Skywalkera a princezny Leii, hrdinů dílů IV. až VI. V jedničce je Anakin malý hoch a tím je film jakž takž zvláštní. Dvojka, to je nastavovaná kaše, usnul jsem při něm v kině a podruhé, když jsem si ho chtěl v sobotu osvěžit na videu. S obrovskou skepsí jsem šel na trojku, a vida - zdařilo se, film nejenže navázal na historickou část organicky, ale dokázal uchovat a rozvinout jejího ducha. Letecká bitva na začátku filmu, to je mistrovské dílo a ukázka, kam se dostala filmová technika za oněch skoro třicet let, kdy byla natočena závěrečná letecká bitva v Star Wars IV. Velký prostor zde dostává R2D2, onen robot typu "ždímačka"a pak hlavně Mistr Yoda, nejmocnější Jedi. Je zcela vygenerován počítačem - jak asi vedle něho obstojí Yoda z Epizody V.?
Recenzenti filmu vytýkají dialogové epizody, že jsou nudné a užvaněné. Ono je to jako kdyby vytýkali, že v sendviči je chleba. Navíc, ten film je primárně o politice a o lásce a v politice i v lásce se žvaní, až se hory zelenají. Tady se zelenají jen málo, pokud vůbec.

Hvězdné války se staly v dějinách filmu fenoménem a možná, že hrozilo nebezpečí jakéhosi rozředění. Klasická Planeta opic, to je taky fenomén, a její pokračování (přinejmenším od třetího dílu nahoru) i novodobý remake budí rozpaky. Zrovna tak jednička a dvojka Star Wars (kdybyste mě utloukli laserovým mečem, přesně si nevybavím nic jiného, než "automobilové závody" z prvního dílu). Trojkou dokázal Lucas nemožné a nečekané, dokázal překonat sama sebe a překonat dílo tři desítky let staré, které už patří do filmového Pantheonu.


Další články tohoto autora:
Ondřej Neff

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku