Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Úterý 24.5.2005
Svátek má Jana
  Výběr z vydání
 >SVĚT: Stalinova posmrtná potupa
 >ČESKÁ POLITIKA: Chlapi sobě
 >ŠAMANOVO DOUPĚ: Příliš mnoho odbojů
 >EVROPA: Co přináší evropská ústava a prohlubování integrace EU
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Naposledy o Hvězdných válkách
 >MÉDIA: Bij Berdára do hlavy!*
 >LETECTVÍ: Můj epochální objev
 >Z MÉHO PODKROVÍ: Některý plagiát uslyší i hluchý
 >PSÍ PŘÍHODY: Bouřka padesát kilometrů vzdálená
 >USA: Lidé v pyžamu
 >CHTIP: Jó, to byly časy
 >TISKOVÁ ZPRÁVA: Kosatce v Národním zemědělském muzeu
 >TISKOVÁ ZPRÁVA: Co všechno se vejde do života Václava Klause
 >PENÍZE.CZ: Bytů je dost a trh funguje
 >EVROPA: Výhody sdílené svrchovanosti podle Václava Havla

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Kultura  >>  Hudba  
 
24.5. Z MÉHO PODKROVÍ: Některý plagiát uslyší i hluchý
Albert Salický

Když jsem se zde nedávno zmínil o nápadné shodě některých světových a českých melodií, byl jsem čtenáři částečně oceněn, částečně upozorněn, že to přede mnou slyšeli (a napsali) už jiní, a jeden komentátor mi vysvětlil, že nemám hudební sluch.

Hle, síla internetu! Už není třeba chodit k lékaři, jak to učinil profesor Klezla, když mu nedostatek sluchu vytkl jeden z děsivých adeptů na novou českou SuperStar. Já obdržím diagnózu zdarma, ihned a až do domu! Děkuji onomu komentátorovi za upřímnost, na druhé straně ho ovšem nechápu. Ono totiž neslyšet, že Rivers of Babylon a Až budou trumpety je stejná melodie, to snad dokáže jen člověk úplně hluchý. Ovšem buďme politicky korektní - i takoví mají právo komentovat moje články, jistě, promiňte.

Přesto dnes znovu riskuji a pouštím se do další zprávy o tom, jak to občas slyším. Inspiroval mě film Kill Bill, první díl, který jsem si onehdá pouštěl na DVD. Do úvodních titulků běží velmi pomalá verze písně Sonnyho Bona Bang Bang (My Baby Shot Me Down). Znám originál ještě od Sonny & Cher, i několik pozdějších verzí, ty jsou vesměs pojednány poměrně svižně. Verze z Kill Billa je ale hodně pomalá a lyrická, a to mi najednou něco připomenulo.

Napřed jsem si začal zpívat Projdem spolu stovky cest... , což je začátek slavné písně Lásko, kterou napsal Jaroslav Wykrent pro Marii Rottrovou. A pak se mi vybavilo ještě něco jiného, nádherné a (až na některá místa v textech) dodnes poslouchatelné album Petra Nováka Kráska a zvíře. Tam, v pátém tracku, ve skladbě jménem Východ z nouze, začíná mužský part (Tvá rada ta je výtečná... stejně jako později Já tušil jsem že duši tvou...) identickou melodií.

Ono je to jistě velmi těžké. Not je málo, rytmů a melodií sice víc, ale ne všechny se dobře poslouchají. A my, fandové, stejně jako oni, skladatelé, toho máme moře naposlouchaného. Není divu, že se pravidelně objevují identická témata. Myslím ale, že Jiří Šlitr ve své Lásce nebeské tu Careless Love nekopíroval úmyslně. On to přece neměl zapotřebí, stejně jako George Harrison, který prohrál spor o originalitu svého hitu My Sweet Lord. Někdo tenkrát zjistil, že se to nápadně podobá staré soulovce He´s So Fine (nebo She´s...? Ani moje paměť není co bývala), podal žalobu a vyhrál.

Jo, to v dobách osvícené normalizace, to se to kopírovalo. Jistý Josef Kolín, kapelník skupiny Prominence, měl dokonce rozhlasový hit s písní Vláček Suptradáček. Začínalo to Znám jeden kout... a kdo má bílé dvojalbum Beatles, ať si pustí Martha My Dear, to je ve verzi ta samá melodie, zde dokonce i včetně frázování.

V nedávné době mě zaujala česká kopie hitu Toma Jonese Sex Bomb, kde sám mistr Karel Gott zpíval nejen melodicky, ale především rytmicky a zvukově něco jako Džejms Bond, Džejms Bond... Asi se to líbilo, protože to do svého vystoupení v první várce SuperStar převzal i adept zcela neuvěřitelného jména, Jeník Kořalka. (Na to, že nemám televizi, toho stihnu dost, že?)

Ještě horší je to v hard rocku či heavy metalu. Některé riffy jsou prostě neodolatelné. Například je známá podoba American Woman od Guesss Who s Whole Lotta Love od Zeppelinů (zde ovšem spíše rytmem a barvou než melodií). Ale pusťte si třeba skladbu Ještě dnes z alba Maják od Hudby Praha. A jak se tam začne zpívat Ještě dnééés - musíš býti mou... tak to porovnejte s kytarovým riffem z Wicked World z prvního alba Black Sabbath. Ne s tou jakousi předehrou, ale s nástupem ostré kytary zhruba v 52 sekundě. Ta da dáá - ta da da da dáá.

A abych se už zase opakoval, jak se na starce sluší: na motivu Stroll On od Yardbirds (ta vypalovačka ze Zvětšeniny) je postaven soundtrack Karla Svobody k filmu Na startu je delfín. Hraje to kapela božského Ringa a mě by zajímalo, jestli tam tu beckovskou kytaru hraje ještě Říha nebo už Kubeš. Úvodní melodie Everlasting Love od Love Affair je shodná s moravskou lidovou Co se to šupoce (za tú stodolú), motiv US lidovky One meatball (česky Půl párku) je opakován v úvodu Black Sabbath, úvodní skladby stejnojmenného alba stejnojmenné kapely. A nedávný „původní český hit“ Dlouhá noc je Strong Enough, hit Cher.

Na téma plagiáty a soudy kolem nich jsem kdesi četl kouzelnou historku o Arthuru C. Clarkovi. Po obrovském úspěchu Hvězdných válek se nějaký spisovatel pokusil před soudem napadnout Lucase za plagiátorství. Lucas se hájil tím, že jsou Hvězdné války jakýmsi extraktem ze všech možných příběhů, legend a mýtů, kde se tak jako tak vše opakuje (Viz Malá mořská víla, Ariel a Rusalka). Nakonec soud přizval Clarka jako experta na SF a fantasy. A ten na otázku, jak vnímal premiéru Star Wars (jednalo se samožřejmě o úplně prvního díl, tedy Episode 4), řekl, že prožíval radost ze shledání se starými známými.

To je sice hezké, ale přece jen je to rozdíl, jestli někdo něco objevně a kreativně zpracuje, nebo jestli prostě opajcuje cizí hit do plytké odrhovačky pro stárnoucí divu, jak jsem se již zmínil (Dlouhá noc). Jména už raději uvádět nebudu, ona se zmíněná diva i ten její děsný manžel příliš rádi soudí. A hvězda údajného skladatele této perly září tak vysoko, že na ni moje bláto stejně nedoletí. (Davidova hvězda... to by byla docela originální slovní hříčka, ne?)

Salzburg, květen 2005
Další články tohoto autora:
Albert Salický

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku