Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Úterý 24.5.2005
Svátek má Jana
  Výběr z vydání
 >SVĚT: Stalinova posmrtná potupa
 >ČESKÁ POLITIKA: Chlapi sobě
 >ŠAMANOVO DOUPĚ: Příliš mnoho odbojů
 >EVROPA: Co přináší evropská ústava a prohlubování integrace EU
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Naposledy o Hvězdných válkách
 >MÉDIA: Bij Berdára do hlavy!*
 >LETECTVÍ: Můj epochální objev
 >Z MÉHO PODKROVÍ: Některý plagiát uslyší i hluchý
 >PSÍ PŘÍHODY: Bouřka padesát kilometrů vzdálená
 >USA: Lidé v pyžamu
 >CHTIP: Jó, to byly časy
 >TISKOVÁ ZPRÁVA: Kosatce v Národním zemědělském muzeu
 >TISKOVÁ ZPRÁVA: Co všechno se vejde do života Václava Klause
 >PENÍZE.CZ: Bytů je dost a trh funguje
 >EVROPA: Výhody sdílené svrchovanosti podle Václava Havla

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Kronika dne  
 
24.5. Souboj posvátných krav
(eff)

Václav Klaus si pěstuje svoji posvátnou krávu a skupina bývalých disidentů, která sepsala otevřený dopis na protest proti Klausovým výrokům, má jinou posvátnou krávu.
Klausovou posvátnou krávou jsou volby jako proces, kterým se spravedlivě oceňuje síla idejí na "veřejném trhu". To vyplývá i z jeho posledního vystoupení, tedy z pondělního dopisu - odpovědi na otevřený dopis dvanácti bývalých disidentů.
Posvátnou krávou na opačném kraji rybníka jsou "občanské iniciativy". Celý ten spor je od počátku nesmyslný. Klaus ve svém vystoupení samozřejmě neohrozil "základy demokracie", jak se mu to snaží namluvit signatáři otevřeného dopisu. Naproti tomu ale manipuluje s fakty, když podsouvá "ismistům" nedostatek odvahy. Veřejný trh idejí je veřejný trh idejí a nemá žádného soudce ani lajnového rozhodčího.
Někdo se na tom veřejném trhu idejí chce prosadit tak, že seriózně pracuje ve struktuře politické strany a sdílí s ní její osud a podílí se na dobrém i zlém, jako podílník na dobře nebo špatně prosperující firmě. Což je nepochybně v pořádku a ke zdravému životu svobodné společnosti to patří.
Někdo se prosazuje mimo politické strany a pak se ovšem spojuje "s mocným mediálním světem", jak to "ismistům" (termín Neviditelného psa, není obsažen v Klausově mluvených i psaných vystoupeních) vytýká Klaus. Na tom není nic nebezpečného a ten, kdo se prosazuje přes média, se prosazuje přes média a "nediktuje" představy o svobodě a demokracii. To spíš je diktuje Václav Klaus z pozice nejen své přirozené autority, ale z pozice úřadu, do něhož byl zvolen mechanismem zastupitelské demokracie, který jsme všichni pečlivě sledovali a oceňovali i jeho groteskní momenty.

Nicméně, bez ohledu na Klause a Neklause, na celou tuhle žabomyší půtku, občanské svobody (řečeno vznešeně) i docela obyčejné lidské svobody nejsou garantovány jednou pro vždy a je třeba bedlivě sledovat vše, co je ohrožuje. Projevy neoviktoriánského pokrytectví morálky založené na "politické korektnosti" tu sledujeme na Neviditelném psu soustavně a dlouhodobě. V tomto smyslu sdílíme Klausovy obavy před "ismy" prosazované "spasiteli světa". Nicméně, historicky vzato, tu největší paseku v dějinách vždy udělaly tradiční politické struktury, řádně zvolené v řádných volbách na řádném veřejném trhu. Komunisté i nacisté byli vcelku neškodní, dokud to byly prosté občanské iniciativy. Vraždit začaly tyto skupiny teprve když se začlenily do standardních struktur, ovládly je a dosáhly na páky moci.
Aston


Další články tohoto autora:
(eff)

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku