Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Středa 25.5.2005
Svátek má Viola
  Výběr z vydání
 >EVROPA: Euroústava a ODS v pasti
 >GLOSA: Počítačová gramotnost po našem
 >DOKUMENT: Děkovný dopis politickým představitelům...
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Jak to ti zloději dělají?
 >MÉDIA: Rady, radní, peníze a odvolání
 >LITERATURA: Velký román bude jiný, než jsme čekali
 >ARCHITEKTURA: Czech 100 Design Icons aneb Dobrý nápad
 >PSÍ PŘÍHODY: Čím hůř, tím líp
 >ÚVAHA: Kdo jsou naši bližní?
 >CHTIP: Je peklo exotermické nebo endotermické?
 >POČÍTAČE: Vývojářské aplikace v Mac OS X: zdarma...
 >EVROPA: Historie a současnost zelených ve Finsku
 >PENÍZE.CZ: Prezident zatloukl drobným akcionářům rakev
 >SVĚT: Stalinova posmrtná potupa
 >ČESKÁ POLITIKA: Chlapi sobě

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Společnost  >>  Internet  
 
25.5. GLOSA: Počítačová gramotnost po našem
Gentleman

S počítači pracuji denně prakticky 30 let, ale podle průzkumu agentury STEM/MARK jsem počítačový negramota. S tímto tristním zjištěním jsem se pustil do psaní těchto řádek (přirozeně na PC). Termín "počítačová gramotnost" si patrně každý vyloží jako schopnost nějak pracovat s počítačem. Zjistit, co znamená to "nějak", už nebude vůbec jednoduché. Nějaký zdatný úředník zajisté vytvoří příslušné testy...

Jen čtvrtina našich spoluobčanů podle zmíněného průzkumu ovládá počítač a tento podíl chce vláda do konce roku 2006 zvýšit na polovinu. Podle představ ministerstva informatiky má počítačově gramotný člověk zvládnout práci s Internetem, s textovým a tabulkovým procesorem a grafikou. Někteří považují za základy například také vytvoření tzv. prezentace, bez níž se dnes obejde jen málokterá firemní porada. Však taky nejčastější úkoly, které musí zvládnout absolventi různých kursů, spočívají v psaní obchodních dopisů plných grafů, tabulek, obrázků... Tedy něčeho, co sice formálně zvládne každá sekretářka, ale obsahově je to bída a utrpení.

Problém tedy bude v naplnění pojmu "zvládnout". Není to tak dávno, co mi z počítačové firmy přišla pozvánka na tiskovku, napsaná ve Wordu, která měla velikost skoro 2 MB (dva miliony znaků). Vlastního textu tam bylo, co by se za nehet vešlo, ale 99 % datového objemu tvořilo logo! A to nemluvím o tom, že autor používal klávesu enter k ukončení řádků - zvyk to ze psaní na psacím stroji. Je toto zvládnutí práce s počítačem?

Státní informační politika ve vzdělávání požaduje k dosažení počítačové gramotnosti jednodenní kurs, který ovšem nepostačí ani k překonání "strachu z počítače". Nevím, kde se ten strach vzal - jaký je rozdíl mezi ovládám mobilního telefonu či používání dálkového ovládání a mezi prací na počítači? Začít osvětu čehokoli vyvoláním strachu je věru podivný způsob výchovy.

Vezměme si ovládání auta. Kolik procent řidičů umí vyměnit kolo nebo žárovku ve světlometu? Kolik z nich odpoví na otázku, co to je předstih, ventil nebo točivý moment? Tak proč zmíněný průzkum zjišťoval odpovědi na otázky typu co to je počítačový virus a jak ho rozpoznat? Proč hodnotil "počítačové názvosloví"? Je zajímavé vědět, že 34 % tázaných umí zjistit velikost paměti svého počítače, 56 % minimalizovat okno programu. Mnohem zajímavější by bylo zjistit, kolik z nich umí najít soubor, který si uložili nevědouce kam a pod jakým jménem nebo správně interpretovat hlášení od operačního systému. Jen zdánlivě požaduju nadprůměrné znalosti: počítače přes veškeré marketingové řeči nejsou ani zdaleka na uživatelské úrovni videa.

Jsem tedy počítačově negramotný: neumím pracovat s tabulkovým kalkulátorem ani s prezentačním programem. Nepotřeboval jsem to. Nezkoušel jsem napsat obchodní dopis s vloženou grafikou a tabulkami. Nepotřeboval jsem to. Potřebuju mnohem více řešit problémy s občasnou neschopností Wordu načíst či exportovat soubor nebo mu jasně zakázat, aby mi už nenabízel instalaci doplňků, které nepotřebuju nebo nechci.

Jen co dopíšu tento článek, přihlásím se do kursu počítačové gramotnosti. Mezitím budu přemýšlet, proč výsledky průzkumu zabírají ve formátu PDF (ani nevím, kolik procent lidí ho zná) skoro 6 MB, když 100stránkový časopis zabere včetně obrázků ve stejném formátu jen dvě třetiny této velikosti...


Gentlemanův deníček


Další články tohoto autora:

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku