Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Středa 25.5.2005
Svátek má Viola
  Výběr z vydání
 >EVROPA: Euroústava a ODS v pasti
 >GLOSA: Počítačová gramotnost po našem
 >DOKUMENT: Děkovný dopis politickým představitelům...
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Jak to ti zloději dělají?
 >MÉDIA: Rady, radní, peníze a odvolání
 >LITERATURA: Velký román bude jiný, než jsme čekali
 >ARCHITEKTURA: Czech 100 Design Icons aneb Dobrý nápad
 >PSÍ PŘÍHODY: Čím hůř, tím líp
 >ÚVAHA: Kdo jsou naši bližní?
 >CHTIP: Je peklo exotermické nebo endotermické?
 >POČÍTAČE: Vývojářské aplikace v Mac OS X: zdarma...
 >EVROPA: Historie a současnost zelených ve Finsku
 >PENÍZE.CZ: Prezident zatloukl drobným akcionářům rakev
 >SVĚT: Stalinova posmrtná potupa
 >ČESKÁ POLITIKA: Chlapi sobě

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Politika  
 
25.5. EVROPA: Euroústava a ODS v pasti
Jan Ambrož

Podle posledních zpráv se ČSSD chystá ODS nabídnout dohodu o jednorázovém uspořádání referenda o Ústavě pro Evropu, které by se mělo konat ve stejném termínu spolu s volbami do Poslanecké sněmovny. Rozhodování pro ODS bude složité - všechny varianty jsou totiž špatné.

Euroústava rozhodně nepatří k titulům, které si členové Občanské demokratické strany láskyplně čtou před spaním. Jiný názor mají voliči, kteří je živí. Ne snad, že by ústavní smlouvu s nadšením přelouskali, ale povětšinou disponují důvěrou ke všemu západnímu, evropskému a unijnímu. Po letech nenáviděného komunismu se jim nelze divit. Asi očekávají, že nic horšího už v případě plné integrace s EU nemůže přijít.

ODS je tak v nezáviděníhodné situaci, kdy káže sama proti sobě. Těžko někoho před tím, než bude oponenty ocejchována označeními "europesimista" či "eurofob", přesvědčí v pár jednoduchých větách a argumentech, že nezbrojí proti EU, ale proti její rozporuplné ústavě. Ráda by ji odmítla, ovšem bez velkých ztrát voličů, které reálně hrozí. A vítězství přitom není předem jasné ani v nejmenším.

Ratifikace v parlamentu, nebo referendu?

Proto je pro největší pravicovou stranu smýšlení o euroústavě těžké. Když se bude rozhodovat v parlamentu, pravděpodobnost ratifikace eurústavy bude menší. To by se ale musela ODS v Poslanecké sněmovně a Senátu vyslovit jednoznačně proti, což jistě využijí oponenti k populistickým tyátrům ("ODS proti evropské demokracii", "ODS proti zájmům země" "s ODS do izolace" apod.).

Nabízí se tedy referendum. S ním by mohla ODS z nepříjemné situace vybruslit. Občany by seznámila s tématem, svými názory, ale závazné rozhodnutí by bylo na nich. Jak elegantní řešení. Jenže referendum o ústavní smlouvě se bude konat ve stejné dny jako volby do Poslanecké sněmovny. Je nad slunce jasné, že především vládní strana využije konfrontační unijní tématiky, aby zaplnila prázdnotu vlastního programu. V rámci kampaně tak může probíhat opět stejný tyátr, jaký byl zmíněn výše a ODS bude vykreslena jako "nepřítel republiky, která míří do Evropy".

Francouzské řešení

Všechny tyto úvahy mohou vzít za své s výsledkem plebiscitu ve Francii. Pokud dopadne špatně pro euroústavu, ODS se bude mnohem lépe dýchat a ústavní smlouva pravděpodobně nevejde v unii vůbec v platnost.

Pokud bude výsledek opačný, těžko už euroústavě něco (někdo) zabrání. Jeden z nejvyšších představitelů ODS to vyjádřil tak, že jeho strana nebude dostatečně silná na to, aby si mohla dovolit do bitvy proti ústavní smlouvě jít.

ODS by pak čekaly mučivé měsíce pokrytecké kampaně, ve které půjde jen o to, udržet stávající pozice pod "eurotlakem" konkurenčních stran.

Jan Ambrož ml.
www.ambroz.org
Další články tohoto autora:
Jan Ambrož

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku