Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Pátek 27.5.2005
Svátek má Waldemar
  Výběr z vydání
 >SVĚT: Kdo je ve větším úpadku - Evropa, či Amerika?
 >POLITIKA: Zaorálkovy šikmé oči
 >EVROPA: Definujme české národní zájmy
 >PRÁVO: Rychlík do kriminálu
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Zlatá padesátá - Parní lokotky
 >O ZÁVISTI: Jak daleko dovoní pečené jelito?
 >ZÁBAVA: Angličtina vs. čeština
 >POČÍTAČE: Apple zdokonaluje dokonalé - úvod
 >PSÍ PŘÍHODY: Týmová práce
 >CHTIP: Život na Valašsku
 >EVROPA: Strana zelených v Lotyšsku
 >TISKOVÁ ZPRÁVA: Večerníčkův den v ZOO Praha
 >PENÍZE.CZ: Měla by banka hradit internetbankingové škody?
 >SPOLEČNOST: Co třeba reinkarnace?
 >PRÁVO: Protistátní občané

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Politika  
 
27.5. POLITIKA: Zaorálkovy šikmé oči
Robert Vašíček

Lubomír Zaorálek usmiřuje Severní Koreu se světem. S požehnáním našich spojenců v NATO vede delegaci českých poslanců do komunistické země v době, kdy se naše země ještě ani nevzpamatovala z několikaměsíční vládní krize.

Lubomír Zaorálek je fenoménem sociální demokracie. Ač byl před rokem 1989 poslancem Československé strany socialistické, v roce 1990 již srdnatě kandidoval do Federálního shromáždění za Občanské fórum. Svou liberální orientaci potvrdil přechodem k Občanskému hnutí, které zažilo v roce 1992 debakl a Zaorálek se ocitl bez imunity.

Nelenil a vstoupil do Horákovy ČSSD, kde udělal kariéru a v roce 1996 byl opětovně zvolen poslancem. Filosof i oportunista, dalo by se říci. V sociální demokracii se především stal nepřítelem předsedy Miloše Zemana a kdykoliv měl příležitost, neváhal mu hodit klacek pod nohy.

Po Zemanově odchodu z vedení sociální demokracie se přidal k Vladimíru Špidlovi a triumfoval podruhé – důvěřivý Špidla mu svěřil vedení Poslanecké sněmovny. To byl zárodek porážky v prezidentských volbách. Logičtější by bylo přenechat vedení opozičnímu lídrovi Klausovi, který by tak přežil čtyři roky ve sněmovně a na Pražském Hradu dnes mohl sedět sociální demokrat.

Právě Zaorálek byl jedním z iniciátorů popravy důchodce z Vysočiny během volby prezidenta. Že to byla především poprava ČSSD, potvrdila následující léta debaklů. Další poprava se konala v roce 2004, kdy odešel z čela vlády a strany Vladimír Špidla.

Duo Gross-Sobotka začalo hrát ambiciózní „upřímnou hru s voliči“, která skončila debaklem v krajských a senátních volbách. Zaorálek vycítil příležitost a k dvojici se přimkl.

Brzy nato se konala politická poprava Stanislava Grosse. Zaorálek opět asistoval – tentokrát zhatil Kohoutovu vládu a společně s Bohuslavem Sobotkou dosadili do noční vlády své lidi. Zaorálek se spletl a za Grosse se postavil zbytek vedení ČSSD. Z noční vlády nic nebylo a sociální demokraté ztratili důvěru dalších voličů.

Zaorálek proto raději na veřejnosti opustil svého nového spojence Sobotku a věnuje se jiným aktivitám. Konat kárnou diplomatickou výpravu do komunistické KLDR v době, kdy sociální demokracie potřebuje zajistit většinu pro levicové zákony ve sněmovně i za pomoci komunistických hlasů je dost svérázná diplomacie. Ostatně Lubomír Zaorálek byl vždy přes popravy.
Další články tohoto autora:
Robert Vašíček

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku