Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Sobota 28.5.2005
Svátek má Vilém
  Výběr z vydání
 >ÚSTAVA: Je to od pana premiéra hezké
 >ÚVAHA: Zmatení
 >SPOLEČNOST: Jak se jde do Prčic
 >PRAHA: Zakrslé stromy, šutry a podivíni v kimonech
 >MOBY DICK: Kruto je špatně
 >DETEKTIVKA: Smrtelný pád
 >BODYPAINTING: Ženy prý nemají co na sebe...
 >ZÁBAVA: Polévka dne
 >KNIHA: Dáno na vědomí
 >CHTIP: Ach, ty ženy...
 >EKONOMIKA: Středoevropské měny oslabují
 >SVĚT: Kdo je ve větším úpadku - Evropa, či Amerika?
 >POLITIKA: Zaorálkovy šikmé oči
 >EVROPA: Definujme české národní zájmy
 >PRÁVO: Rychlík do kriminálu

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Svět  
 
28.5. ÚVAHA: Zmatení
Jan Beneš

Americká výroční zpráva za rok 2001 (novější nemám) uvádí, že se ve státě Hawaii se hlásí k českému původu 962 osob. Jinak se přinejmenším dva Čechoslováci, vlastně tři, protože tehdy se to ještě tak přesně nedělilo, do dějin Hawaie určitým způsobem zapsali už v minulosti. Jenže pak se tu arciť vyškytá otázka, kdo je vlastně kdo. Polynéskou abecedu vymyslil Otec Damián. (Což je jen jeho církevní jméno.) Abeceda má jen pět samohlásek a osm souhlásek, ale funguje spolehlivě. Umřel na Oahu na malomocenství, národností se udává co Rakušan. Tehdy to byla pravda. Narodil se prý v Datchitz - což jsou, pokud se nepletu, naše Dačice. Což se dozvíte na Oahu. Websterův slovník ovšem uvádí ho jako Belgičana - to je národnost? Jaký Belgičan? Valon, či Vlám?

Shodný slovník ostatně má jako Rakušana i T.G. Masaryka a hrome, má ovšem taktéž pravdu. Jako Rakušan se narodil a v Rakousku prožil i většinu života. Což prožil (pokud pomineme pobyt v USA) Antonín Dvořák, ale ten je tam jako Čech. Pokud jde o Otce Damiána a narodil-li se vskutku v Dačicích, pak nezapomínejme na to, že Dačice (podle slovníku Masarykova 2427 obyvatel, a zámek s významnou sbírkou ptactva) ležely s populací v době narození Damiánově smíšenou. Takže Čech, či Němec? Či snad, to sebeurčení platí národnosti sudetské?

K přednostem, z mnoha, Ameriky jako země, již nelze přechválit, pak patří, že tam můžete být to, co si právě být přejete. Na University of Chicago narazil jsem na pána, jež si přál být Slezanem a tudíž měl na základě svého přání v rubrice Nationality svého amerického residentského pasu (kupodivu nikdy nezažádal o občanství americké) zapsáno - Silesian.

Navzdory tomu ve výroční zprávě za rok 2001 žádné Slezany nevedou. Tenhle zmíněný narodil se v Briegu v Německu, dnes Břehu v Polsku, a do USA se původně dostal jako válečný zajatec z německé ponorky během války. Jeden z mála těch, jimž se podařilo nebýt za Vůdce a říšského kancléře utopen. Jako místo narození ten jeho průkaz samozřejmě uvádí Polsko, ačkoli když se tam narodil bylo to ještě Německo. Ostatně, já se narodil v Československu a mám také v pasu Česká republika.

Podobné záhadě jsme vystaveni, zapátráme-li dnes v původu úředního chorálu US Navy, Chvalte pána a podávejte munici, jehož původ jest zaznamenán s datem 7. prosince 1941. Hawaii a jedním (snad) Čechem.

Námořníci na křižníku New Orleans se právě shromažďovali na palubě ke mši, když započal japonský útok. Měli určité štěstí, křižník kotvil vedle ohromného dokového jeřábu a to zabraňovalo útoku střemhlav. Když kolem začaly padat bomby, zavolal na lodního kaplana Forgy námořník Oldřich Shindler z Chicaga Illinois (tedy Šindler), který mu měl ministrovat: "Co máme dělat pane ?"

Kaplan skočil k palubnímu kulometu vedle připraveného oltáře a odpověděl: "Chvalte Pána a podávejte munici." Námořníci urazili zámky na bednách s municí sekyrami z protipožárního vybavení a kaplan zahájil palbu. Celé se to posléze stalo hezkou definicí amerického způsobu života. (Měl jsem nahrávku chorálu, který z toho vznikl, ale ukradli mi ji v Praze i s automobilem.) Mezi 29 sestřelenými letadly byl i letoun japonského poručíka narozeného na Hawaii, navigátora útoku a občana USA. V zájmu nevyvolávání vášní se v památníku nad potopenou Arizonou už tahle episoda vynechává. Podobně jako to, že Cpt. Cooka pak na Big Island, Hawaii, podle kterého se souostroví jmenuje, při oblíbeném obřadu Hula-Hula, sežrali. Decentně tomu říkali zbavit jeho kosti masa. Hula-Hula se pro turisty dosud pořádá, ale pekou se tam v jílu vepři.

Pořadatelé ale nikdy neopomenou hostům připomenout, že tentokrát jsou to jen vepři.

Oldřich Shindler byl z Chicaga. Tam samozřejmě existovaly v jeho době ještě rozsáhlé národní čtvrti, české i německé, polské a jiné. Kupodivu si tam ty národy, na rozdíl od svých mateřských zemí, nikdy neprojevovaly snahu navzájem rozbíjet hlavičky. Dokonce ani při evropské kopané, kterým se zvláště za onoho času věnovaly v USA právě jen ony.

Nynčko jde tedy o to, co kterýsi Schindlerův předek při příjezdu do USA na Long Islandu sdělil imigračnímu úředníku, který to pak zapsal dle anglické fonetiky. Schindler, či Šindler? Schindler měl ministrovat na katolické mši a německá populace byla a je většinou protestantská. Přikloňme se tudíž k našinci.

Nu, české jméno se vyskytuje i v souvislosti s mužem jménem Lindbergh, který si zvolil ostrovy za místo svého skonu i posledního odpočinku.

Charles August Lindbergh, který jako prvý sólově překonal Atlantik, byl po prohlídce v námořní nemocnici v Baltimore v březnu 1972 informován, že má rakovinu plic. Odmítl jakoukoli naplánovanou léčbu a v doprovodu plukovníka USAF Samce (ale pozor, jedná se o anglický přepis v nominativu. Samec mohl být i Samek) odlétl do San Diega a odtud najatým strojem na letiště Hána na ostrově Maui. Ještě roku 1999 má letiště Hána runway dlouhou jen 470 metrů a musil to tedy být malý stroj s malými nádržemi. Přibližně 14 mil od Hána v zachovaném deš'ovém pralese, stojí katolický, kdys "velrybářský" kostelík z roku 1857, Papala Ho´omau (Sv. Ducha), kde měl plukovník Lindbergh bungalow. Tam také roku 1974 zemřel a byl podle svého přání pohřben.(viz snímek). Na prosté mramorové desce je jeho jméno a tento nápis:

Narozen roku 1903 v Michiganu, zemřel na Maui 1974

motto. If I take the wings of the morning and dwell in the uttermost part of the sea... Přibližně tedy Pokud rozepnu křídla časně, může se mi podařit překonat většinu oceánu. Což dává smysl, třebaže další možný překlad je rovněž: Když rozepnu křídla ráno, budu žít v nejhlubších mořích... Naštěstí je u toho také jako pramen vytesáno CXXXIX/9, tudíž Bible a Kniha Žalmů, kde to v její Kralické podobě z roku 1613 zní:

Vzal-li bych křídla záře jitřní, abych bydlil při nejdelším moři...

Ch. A. Lindbergh přeletěl sólově 21. května 1927 za 33 a půl hodiny Atlantik z New Yorku do Paříže na letadle Spirit od St. Louis s motorem Wright-Whirlwind o síle 230 HP. Roku 1932 byl po únosu brutálně zavražděn jeho dvacetiměsíční syn, ačkoli rodiče zaplatili výkupné 50 000 (tehdejších) $. Což vedlo ke změně zákona uzákonění trestu smrti za únos. Zákonu se dodnes říká Lindberghův. Roku 1933 byl ze zločinu usvědčen německý přistěhovalec Bruno Hauptmann. Málo se ví, že na přípravě toho letu se podílel jiný letecký plukovník armády USA se zajímavým jménem, Apollo Soucek. Jinak známý průkopník amerického vojenského letectva, jako prvého ho napadlo vybavit piloty kyslíkovými maskami a sám to na sobě také jako prvý vyzkoušel. Roku 1936 Lindbergh z armády odešel a se svou ženou, spisovatelkou Anne Morton Spencer Lindbergh, se odstěhoval do Anglie. Hojně se mu vyčítaly jeho návštěvy Německa a snaha isolovat Ameriku od malérů, které si ulepila Evropa. Ačkoli to bylo v době, kdy se o Hitlerovi nevědělo víc, než hlavně jen to, že zbavil zemi nezaměstnanosti. Ačkoli dodnes nikdo nevyčítá našim komunistům, že s ním odmítali až do roku 1941 válčit. [A ačkoliv se dnes má zato, že v Německu plnil na příkaz své vlády zpravodajské úkoly… pozn. -lk-.] Velkým aktivistou tohoto přístupu k válce byl v čs. jednotkách v Anglii tatínek našeho velvyslance u NATO, Leopold Klein. Vůbec nic už se nechce vědět o tom, že to byl právě Lindbergh, kdo přivezl skizzy zaměřovače Norden, který Němci nakonec nikdy nevyvinuli, hlavně díky úspěšné sabotáži Udetově, ale Američané a Britové úspěšně použili proti Hitlerovi.

Do války šel plukovník Lindbergh po 7. prosinci 1941 dobrovolně, odlétal 50 bojových operací namísto povinných 20. Dosloužil na velitelství obrany Panamského průplavu Roku 1953 získal prestižní Pullitzerovu cenu za svou knihu Spirit of St.Louis. Její filmové zpracování jsme mohli po listopadu 1989 vidět i u nás.

Lesk perel, krásu žen, slávu jmen a činů, čas neúprosný vyhladí, však věčnou drahou hvězd jde muž, jenž konce dosáhne svých cest - a sebe nezradí.

Což vše také patří k Hawaii. Snad ještě i to, že Havaj je rovněž ves nedaleko Medzilaborců. Pro zálibu v lavorovici, což byla kořalka vyráběná v lavoru z denaturáku promícháváním v dřevěném uhlí, tam byla pokud vím, jako na jediném místě v Československu prohibice, nýbrž lavorovica, když to uhlí bylo už moc saturované, měla za následek nadprůměrný počet vesnických debilů.

Tam v Pacifiku není Havaj, ale Hawaii. Je dobré vědět to, aby vás pak nějaká hodná česká cestovka místo na Hawaii neposlala do Medzilaborců.
Další články tohoto autora:
Jan Beneš

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku