Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Úterý 31.5.2005
Svátek má Kamila
  Výběr z vydání
 >EVROPA: Všechno je najednou jinak
 >USA: Potíže s rovnoprávností a prezidentstvím
 >EVROPA: Šok francouzského “NE”
 >POLITIKA: Valtr Komárek – návrat po dvanácti letech
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Ztracená varta
 >EVROPA: Francouzská gilotina
 >SVĚT: Proč Američané podporují "euroústavu"
 >ŠAMANOVO DOUPĚ: Francie dala Evropě šanci
 >EVROPA: My federalisté vítáme francouzské NE
 >PSÍ PŘÍHODY: Hop!
 >ARCHITEKTURA: Bazén, sloni, Helmut a pivo
 >Z MÉHO PODKROVÍ: No dobrá, tak tedy Vlaštovky a Amazonky (I.)
 >FOTOREPORTÁŽ: Takové malé pražské krupobití
 >TISKOVÁ ZPRÁVA: Den dětí v ZOO Praha
 >PENÍZE.CZ: Čím déle na burze, tím větší riziko

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Šamanovo doupě  
 
31.5. ŠAMANOVO DOUPĚ: Francie dala Evropě šanci
Jan Kovanic

Všude kolem sebe slyším buďto kvílení nad katastrofou, kterou "evropské integraci" způsobili Francouzi svým "NE" eustavě, nebo naopak křepčící jásot zarytých euroskeptiků. Ani nepláču, ale ani neskáču radostí. Můj antieustavní a zároveň eurooptimistický duch je potěšen. Oni to tak Francouzi sice nemysleli, ale svým odmítnutí TÉTO eustavy dali Evropě čas k určitému zastavení, zamyšlení a z toho vyplývající nutné ZMĚNĚ.

"Elity, zvláště ty politické, běží už několik let v evropské integraci před občany mílovými kroky," tvrdí Steven Everts, analytik londýnského Centra pro evropskou reformu. A to je právě zásadní chyba! Politici nemají "běhat napřed" ve vydávání zákonů. Politici mají "běhat napřed" v idejích, v přesvědčování - a teprve z toho mají plynout zákonné změny. Protože jinak vzniká podezření, že ten "běh napřed" není výhodný pro občany - ale zejména pro politiky. Jestli je mezi politiky a občany rozdíl ve vnímání reality, pak je to chybou politiků! Smutné je, že někteří politici jsou nepoučitelní, a místo toho, aby více respektovali přání svých voličů, naříkají, že "referenda raději neměla být nikde". To jsou hloupí politici a doufejme, že přestanou být politiky vládními a vládnoucími.

Právě ve Francii byli politici potrestáni za svůj běh, kterým se vzdálili svým občanům. Ale v tomto zběsilém a zbrklém běhu běží už několik let celá Evropa: Honem, honem, musíme vytvořit návrh eustavy. Je blbý? Nedá se nic dělat, musí se podepsat, dříve, než si ho někdo z podpisujících přečte. Honem, honem, musíme schválit eustavu - dříve, než ji někdo pochopí. Tento rychlý běh měl za výsledek to, že příliš rychlí političtí běžci se ocitli o celé kolo před voliči - a voliči DNES schvalují loňské rozšíření Evropy. Protože až DNES jim došlo, co vlastně schválili!

A to je jediné plus v debatách kolem eustavy - Evropané se konečně seznamují s pravidly, jaká v EU už dlouhodobě platí - a začínají se leckdy divit.

Co tedy dál? Dál by se podle Šamana mělo díti toto:

1.) Politici, prosazující přijetí eustavy za každou cenu, by nás měli přestat vodit za nos a chytit se za něj sami. Měli by konečně pochopit, že mix bolševických frází, polopravd, lží, skrytého i otevřeného vyhrožování, arogance a neúcty nemůže prospět "dobré věci" - spíše vyvolává obavy, že podporuje nějakou zlou věc.

2.) Chystané ratifikace včetně referend by měly pokračovat. Díky Francouzům už by se tak nemělo dít v hysterickém přesvědčování typu "když nechválíme eustavu, staneme se párii Evropy a vzniknou nové Terezíny" a naopak "když schválíme eustavu, staneme se protektorátem Bruselu, kde povstanou noví Hitlerové". Konečně by měl přijít čas na argumenty.

3.) Kampaň k eustavě by měla pokračovat. Ale pouze její informační část, nikoli její propagandistická část. Pro Česko to znamená dát na ni do konce tohoto roku peníze - zejména na tisk eustavy, kde by ovšem mělo být vyznačeno, které body platí již dnes. Referendum by mělo být ještě letos. 120 milionů na propagandistické zviditelňování vládních stran v příštím roce před volbami je nepřípustné!

4.) Je čas začít práce na ústavě. Nikoli na této "ústavní smlouvě", jež má krom idejí, se kterými lze souhlasit i nesouhlasit, také obrovské technické potíže, aby unesla sama sebe. Ty věci, které "smlouva" přejímala, ať platí dále bez přejímání - ať je ústava neruší! A budou tři čtvrtiny problémů odstraněny. Ať nová ústava definuje to, co má být nové. Pak můžeme diskutovat. Velké výhrady proti "smlouvě" plynou z toho, že je nesrozumitelná, a jsem přesvědčen, že je záměrně nesrozumitelná, zarostlá mangrovníkovými výklady sebe sama - aby mohlo být lépe skryto čertovo kopýtko. Možná, až bude balast odstraněn, pak se pravda o eustavě objeví jako šídlo v pytli. Pak o tom šídlu můžeme diskutovat - a chtít třeba něco jiného.

5.)A to je ta největší šance: Vytvořit Evropu demokraticky řízenou, kde nebudou rozkazovat odložení politici! Díky Francouzům máme možnost vytvořit Evropu lidí, nikoli Evropu politiků.

"Evropská unie je v krizi," hlásají novinové titulky. EU je v krizi už několik let, to jen teď si toho všimla. Francouzské NE eustavě dává Evropě konečně šanci tuto krizi vyřešit.

Psáno v Praze dne 30. května 2005


Další články tohoto autora:
Jan Kovanic

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku