Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Středa 1.6.2005
Svátek má Laura
  Výběr z vydání
 >EVROPA: Zvoní, zvoní zrady zvon
 >MÉDIA: ČT - normalizační bulvár
 >MROŽOVINY: Na vině je zbabělost
 >POLITIKA: Je Škromach populární?
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Krupobití, jaké nemá pamětníka
 >EVROPA: Paříž, den po referendu
 >PRÁVO: Katarská pec
 >MÉDIA: Lidem je to jedno
 >GLOSA: Ó, ta hrůza!
 >PSÍ PŘÍHODY: Čeho je třeba se bát
 >LITERATURA: Pozdní pře Alexandra Solženicyna
 >POČÍTAČE: iMovie Hodně Dobré
 >VÝSTAVA: Hrozné je humorné, humorné je hrozné
 >TISKOVÁ ZPRÁVA: Odbojáři dostanou vyznamenání v Kanadě
 >PENÍZE.CZ: Prvorepublikové nájmy - regulované, ale jinak

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Politika  
 
1.6. POLITIKA: Je Škromach populární?
Robert Vašíček

Představte si, že vám na dveře zaťuká cizí člověk, vytáhne grafy, ze kterých vyplývá, že 47 % populace používá ke svícení petrolej a pouhých 28 % používá elektřinu. Přestanete kvůli tomu svítit žárovkami? Asi jenom blázen by se vrátil k petrolejkám. Jenže v politice to funguje.

Zatímco samozvaný národohospodář–neekonom Bohuslav Sobotka je podle průzkumu společnosti STEM oblíbený u 47 % populace, ministr práce a sociálních věcí Zdeněk Škromach je populární u 28 % populace. Některá média hned neopomněla zdůraznit, že se umisťuje často mezi neoblíbenými politiky. To byl ale Miloš Zeman taky a stejně vyhrával jedny volby za druhými.

Kdo si dnes vzpomene na nejoblíbenější politiky Dlouhého a Kalvodu? Bohuslav Sobotka je ze stejného těsta. Zatímco utahuje opasky, nezapomíná zdůraznit, že šetří peníze daňových poplatníků. Jenže přitom zapomíná na základní národohospodářská pravidla. Snižování schodku rozpočtu na úkor sociálního státu, například aktivní politiky zaměstnanosti je docela dobrý způsob výroby komunistických voličů.

Zdeněk Škromach má situaci těžší, protože stojí v čele ministerstva, které sice tvoří největší hodnotu každého státu, ale málokdo mu jeho roli přizná. Zatímco jiná ministerstva se mohou chlubit tabulkami má dáti–dal, MPSV vykazuje především náklady. Je to vcelku logické, protože zaměstnanec vytváří nejzákladnější hodnotu pro každého zaměstnavatele – práci. Zaměstnavatel se snaží ušetřit a zaměstnanec zase vydělat. Kdyby nebylo Škromachova ministerstva, trh práce by se změnil v nelítostnou džungli s pravidly otrokářského trhu.

Práce je pilířem každého státu, protože bez ní by si nemohl nikdy dovolit vládu – neměla by za co vládnout. Jestliže dnes ekonomika roste, je to především zásluha Škromachova ministerstva. Vzrůst obliby Zdeňka Škromacha o 6 % podle posledního průzkumu STEM je důkazem, že si to téměř třetina populace uvědomuje. A to není špatná vizitka.
Další články tohoto autora:
Robert Vašíček

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku