Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Středa 1.6.2005
Svátek má Laura
  Výběr z vydání
 >EVROPA: Zvoní, zvoní zrady zvon
 >MÉDIA: ČT - normalizační bulvár
 >MROŽOVINY: Na vině je zbabělost
 >POLITIKA: Je Škromach populární?
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Krupobití, jaké nemá pamětníka
 >EVROPA: Paříž, den po referendu
 >PRÁVO: Katarská pec
 >MÉDIA: Lidem je to jedno
 >GLOSA: Ó, ta hrůza!
 >PSÍ PŘÍHODY: Čeho je třeba se bát
 >LITERATURA: Pozdní pře Alexandra Solženicyna
 >POČÍTAČE: iMovie Hodně Dobré
 >VÝSTAVA: Hrozné je humorné, humorné je hrozné
 >TISKOVÁ ZPRÁVA: Odbojáři dostanou vyznamenání v Kanadě
 >PENÍZE.CZ: Prvorepublikové nájmy - regulované, ale jinak

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Svět  
 
1.6. TISKOVÁ ZPRÁVA: Odbojáři dostanou vyznamenání v Kanadě
Miloš Šuchma

Halifax, Nové Skotsko - České a slovenské sdružení v Kanadě (ČSSK) na svém 57. kongresu vyznamená šest občanů pro jejich činnost po komunistickém puči v roce 1948 a jejich odvážný útěk do západního Berlína v roce 1953. Pánové Milan Paumer, Ctirad a Josef Mašín, Zbyněk Janata a Václav Švéda tvořili jednu z mála skupin, která aktivně odporovala komunismu a třídnímu boji, který komunistická strana vyhlásila. Bratři Mašínové byli inspirováni památkou svého otce, generála československé armády a legendou odboje během nacistické okupace, který byl nacisty popraven.

Masarykova cena ČSSK jim bude udělena při závěrečné večeři kongresu v hotelu Lord Nelson, v Halifaxu, Nové Skotsko, v sobotu 4. června 2005. Slavnosti se také účastní delegace Senátu, místopředseda Edvard Outrata, senátoři Martin Mejstřík a Josef Pavlata, a také velvyslanec České republiky v Kanadě Pavel Vošalík.

Komunistický režim v padesátých letech byl stále tvrdší a bratři Mašínové zakládají ozbrojenou skupinu třetího odboje. Jsou stejně tak nekompromisní jako ten režim, jehož jsou odpůrci. Při přepadu policejní stanice a přepravy peněz na výplaty zabijí několik ozbrojených lidí. V říjnu 1953 se podařilo pětičlenné skupině přejít do východního Německa a po několika dnech dosáhnout západního Berlína, přestože na 27 000 východoněmeckých policistů a vojáků sovětské armády po nich pátralo. Milan Paumer byl postřelen, ale s pomocí bratří Mašínů se jim všem podařilo dorazit do americké zóny; dva kamarádi byli chyceni a vráceni do Československa a po procesu popraveni, spolu s příbuzným obou bratrů, Ctiborem Novákem.

Při přestřelkách během útoku byli čtyři němečtí policisté zastřeleni.

Senát českého Parlamentu odsouhlasil doporučení na udělení státního vyznamenání. President Klaus však toto doporučení nepřijal. Ctirad a Josef Mašín nemají v úmyslu navštívit Českou republiku za stávajícího právního systému. Milan Paumer se do České republiky vrátil.

České a slovenské sdružení v Kanadě vysoce oceňuje statečnost skupiny 3. odboje, která v době krutosti komunistického režimu se vzepřela na odpor, v době kdy většina národa byla umlčena strachem a komunistickými represemi.

Miloš Šuchma, předseda ČSSK

E-mail: ustredi@cssk.ca
Web: www.cssk.ca


Další články tohoto autora:
Miloš Šuchma

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku