Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Středa 1.6.2005
Svátek má Laura
  Výběr z vydání
 >EVROPA: Zvoní, zvoní zrady zvon
 >MÉDIA: ČT - normalizační bulvár
 >MROŽOVINY: Na vině je zbabělost
 >POLITIKA: Je Škromach populární?
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Krupobití, jaké nemá pamětníka
 >EVROPA: Paříž, den po referendu
 >PRÁVO: Katarská pec
 >MÉDIA: Lidem je to jedno
 >GLOSA: Ó, ta hrůza!
 >PSÍ PŘÍHODY: Čeho je třeba se bát
 >LITERATURA: Pozdní pře Alexandra Solženicyna
 >POČÍTAČE: iMovie Hodně Dobré
 >VÝSTAVA: Hrozné je humorné, humorné je hrozné
 >TISKOVÁ ZPRÁVA: Odbojáři dostanou vyznamenání v Kanadě
 >PENÍZE.CZ: Prvorepublikové nájmy - regulované, ale jinak

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Evropa  
 
1.6. EVROPA: Paříž, den po referendu
Miroslav Beneš

Do Paříže na zasedání výboru Rady Evropy jsem dorazil hned v pondělí ráno po referendu. Peříž byla úplně normální a vůbec nic si nedělala z toho, že tolik zamotala hlavu všem konstruktérům budoucí Evropy. Bylo půvabné si z Prahy a trochu z Bruselu poslechnout, že se vlastně nic nestalo. Jeden by tomu skoro uvěřil, nebýt Britů, kteří okamžitě odsouvali debaty o ústavní smlouvě co nejvíce ke klidu.

A co Pařížané? Leckoho jistě překvapily jejich důvody k poměrně silnému ,ne’, vždyť to bylo na nábřeží Orsay, kde ministr zahraničí Robert Schumann začínal s evropskou integrací. Ten, kdo pozorně prochází Paříž, si možná všimne, že francouzských vlajek se ve větru třepotá víc, než našich v Praze. Rozhodně ale neuvidí jako druhou unijní. To raději z druhé strany přidají druhou francouzskou. Možná že i v tomhle zdánlivě zanedbatelném detailu je odpověď na francouzské ,ne’.

Pondělní Paříž byla také plná televizních štábů, které natáčely symboly Francie, aby komentáře byly autentické. Předreferendové plakáty ale musely pracně hledat, bylo jich překvapivě málo. Rozhodně ale přiměřeně vyváženě ,pro’ a ,proti’. Žádné vymývání jako se chystá u nás. Daleko masivnější je totiž propagace na plánovanou olympiádu, která by se v Paříži mohla konat v roce 2012. Poutače na vás koukají skoro odevšad. Francouze už ale všechny štáby nechávaly klidné. Spíš je zajímalo, co se děje na Roland Garros.

A turisté? Ti na Paříž určitě nezanevřou. Možná právě naopak, vždyť může přibýt další atrakce. A Pařížanky? Nevím, jak volily v referendu, v oblečení a chůzi ale rozhodně elegantně. Kéž by se stejně elegantně s francouzským ,ne’ tomuto způsobu silné integrace dokázali vypořádat i politici, ať už francouští nebo další.

Paříž 30.5.2005

Ing. Miroslav Beneš

P.S. Tropická vedra byla už v pondělní Paříži vystřídána deštěm a chladem


Webová stránka Miroslava Beneše


Další články tohoto autora:
Miroslav Beneš

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku