Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Čtvrtek 2.6.2005
Svátek má Jarmil
  Výběr z vydání
 >SVĚT: Evropská ekonomika, socialismus a euroústava
 >POLITIKA: Že by zase vedoucí úloha strany a vlády?
 >USA: České muzeum a počínání na prériích
 >POLITIKA: Ostře sledovaná socha
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Stupeň zájmu nula
 >SPOLEČNOST: Není NGO jako NGO
 >POLITIKA: Vyléčí frakce neduhy levice?
 >EKOLOGIE: Temelín a Las Vegas
 >PSÍ PŘÍHODY: Auto v ohrožení
 >PENÍZE: Ruka státu v naší kapse
 >SPOLEČNOST: Česko – ráj pedofilů?
 >MEJLEM: Jak jsem běžel první maratón
 >TISKOVÁ ZPRÁVA: Barvy zahrady v trojské zahradě
 >PENÍZE.CZ: Zvládnete růst hypoteční sazby? Přesvědčte se!
 >EKONOMIKA: Indexy předních trhů zpevnily

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Společnost  >>  Pražský chodec  
 
2.6. TISKOVÁ ZPRÁVA: Barvy zahrady v trojské zahradě
Marcela Uhlíková

V současné době je v ústavní péči umístěno přes 7 000 mladých svěřenců. Nejrizikovějším obdobím pro ně je opuštění ústavní péče a začlenění se do společnosti. Překlenout tuto složitou životní situaci pomáhá již rok občanské sdružení Barevný svět dětí, který prostřednictvím pravidelných výstav umožňuje dětem najít svou životní pozici bez ohledu na sociální zázemí, ze kterého pocházejí.

Jednou z výstav Barevného světa je od 1. června otevíraná akce Barvy zahrady, kterou najdeme ve výstavním sále Botanické zahrady hl. města Prahy. Obrázky, které zde budou instalovány do 12. června namalovaly handicapované i nehandicapované děti z Výtvarné a arteterapeutické dílny Barevná pastelka a děti ze Speciální a pomocné školy Lužiny.

Přesně rok trvalo, než se děti při postupných návštěvách botanické zahrady pod odborným vedením seznamovaly s atmosférou zahrady ve všech ročních obdobích. Zahájení výstavy v minulém týdnu předcházelo setkání, kdy se výstavní sál trojské zahrady na krátkou dobu přeměnil v místo netradiční tiskové konference, kde se děti ptaly a zaměstnanci zahrady odpovídali. Děti nejvíce zajímalo, jak vypadá pracovní den zahradnice, jak dlouho se kytky sázejí, co se na zahradě dělá v zimě, co je třeba vystudovat, aby se člověk stal zahradníkem nebo kurátorem. Když se nad jednou z odpovědí zcela jednomyslně zahradnice shodly: „Mít doma zahrádku, to je masochismus.“, zazněl sálem spontánní smích a potlesk.

Po improvizované tiskovce děti zavítaly do všech expozic botanické zahrady, včetně tropického skleníku Fata Morgana a Vinice sv. Kláry.

A proč vás na výstavu Barvy zahrady zvu? „Svojí návštěvou podpoříte myšlenku, kterou se snažíme uplatňovat v naší dílně po celou dobu její existence. Myšlenku, že všechny děti na celém světě jsou si rovny bez rozdílu věku, pohlaví, barvy pleti…. a handicapu,“ vystihuje myšlenku akce Petra Hončíková, předsedkyně sdružení Barevný svět dětí. Už od 1. červa to poznáte sami: malby handicapovaných i zdravých dětí jsou téměř k nerozeznání.

Foto: Na výstavě v Troji uvidíte malby od handicapovaných i zdravých dětí (Marcela Uhlíková)

Marcela Uhlíková, tiskové oddělení
www.botanicka.cz
Další články tohoto autora:
Marcela Uhlíková

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku