Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Středa 1.6.2005
Svátek má Laura
  Výběr z vydání
 >EVROPA: Zvoní, zvoní zrady zvon
 >MÉDIA: ČT - normalizační bulvár
 >MROŽOVINY: Na vině je zbabělost
 >POLITIKA: Je Škromach populární?
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Krupobití, jaké nemá pamětníka
 >EVROPA: Paříž, den po referendu
 >PRÁVO: Katarská pec
 >MÉDIA: Lidem je to jedno
 >GLOSA: Ó, ta hrůza!
 >PSÍ PŘÍHODY: Čeho je třeba se bát
 >LITERATURA: Pozdní pře Alexandra Solženicyna
 >POČÍTAČE: iMovie Hodně Dobré
 >VÝSTAVA: Hrozné je humorné, humorné je hrozné
 >TISKOVÁ ZPRÁVA: Odbojáři dostanou vyznamenání v Kanadě
 >PENÍZE.CZ: Prvorepublikové nájmy - regulované, ale jinak

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Politický cirkus  
 
1.6. Shoda kočky s myší
(eff)

Jiří Paroubek vydráždil pana profesora hrozbou, že mu zatrhne zahraniční cesty. V naší politické polévce není důležitá faktická podstata té hrozby, tedy: je to proveditelné? Může vláda uvalit na hlavu státu domácí vězení nebo přinejmenším něco jako papírovou oponu v tom smyslu, že bude prezident smět cestovat jen na devizový příslib z úřadu vlády? Ne, tohle nebylo důležité - důležité je, že Paroubek ukázal svaly a předvedl, že se zlého profesora nebojí.
Profesor se zachoval po svém a odmítl se dostavit s žádostí o devizový příslib, načež Paroubek mazal na Hrad. Smysl této činnosti: ukázat, že je to muž konsensu, muž rozumných řešení, tedy nejen sval, ale i mozek, tedy ideální kombinace, doplněná tím, že má od minulé středy (nebo to bylo úterý) za ženu top modelku.
Na Hradě došlo, jak bylo obyvatelstvu sděleno, ke shodě. "Domluvili jsme se na tom, že základní otázky zahraniční politiky budeme na státních návštěvách interpretovat shodně, respektive budeme se snažit, aby tato interpretace mohla být shodná," řekl premiér doslova. Vzhledem k tomu, že se na základní otázky zahraniční politiky dívají zcela rozdílně, bude tato shoda přinejmenším obtížná. O to obtížnější, že Václav Klaus staví svůj image právě na tom, že má pohled na cokoli zcela jiný, než kdokoli jiný. Hradní pokladník by mohl bez rozpaků vyhlásit, že vyplatí deset tisíc korun každému, kdo by doložil, že s ním Václav Klaus v něčem souhlasil, byť by to byla teze, že Národní divadlo stojí na pravém břehu Vltavy. Pokladník může být kliden, sešítek se stvrzenkami ze šuplíku vytahovat nebude.
Takže budeme s napětím sledovat první příští Klausův výjezd, co bude říkat na to, až se ho někdo zeptá, jak je to s tou euroústavou. Paroubek bude doma rukávem leštit evropské logo a koutkem oka bude sledovat, jak se Klaus snaží o shodnou interpretaci.
Aston


Další články tohoto autora:
(eff)

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku