Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Čtvrtek 2.6.2005
Svátek má Jarmil
  Výběr z vydání
 >SVĚT: Evropská ekonomika, socialismus a euroústava
 >POLITIKA: Že by zase vedoucí úloha strany a vlády?
 >USA: České muzeum a počínání na prériích
 >POLITIKA: Ostře sledovaná socha
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Stupeň zájmu nula
 >SPOLEČNOST: Není NGO jako NGO
 >POLITIKA: Vyléčí frakce neduhy levice?
 >EKOLOGIE: Temelín a Las Vegas
 >PSÍ PŘÍHODY: Auto v ohrožení
 >PENÍZE: Ruka státu v naší kapse
 >SPOLEČNOST: Česko – ráj pedofilů?
 >MEJLEM: Jak jsem běžel první maratón
 >TISKOVÁ ZPRÁVA: Barvy zahrady v trojské zahradě
 >PENÍZE.CZ: Zvládnete růst hypoteční sazby? Přesvědčte se!
 >EKONOMIKA: Indexy předních trhů zpevnily

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Politický cirkus  
 
2.6. Chce to nové lidi
(eff)

Není to překvapení, masivní holandský odpor k euroústavě byl známý už dopředu. To je jasné. Co je nejasné? To, co to všechno znamená.
Že je konec evropské ústavě v té podobě, v jaké byla předložena, to je, zdá se, jasné. Už není podstatná debata o tom, zdali je to dobrý nebo nedobrý dokument. Faktem je, že je to výrazně nepřijatý dokument. Kdyby se nějakou kulišárnou podařilo způsobit, že by francouzské NE nemělo platnost a holandské NE spadlo pod stůl, na věky věků by platnost dokumentu byla pochybná. Potud to, co je jasné.
Nejasné je, co dál.
Evropská pětadvacítka si musí ujasnit, zdali stojí o fungující společenství a zdali je schopno vytvořit pravidla, jež takové fungování zabezpečí. Česká vláda signalizuje, že o fungující společenství stojí. Neodpískala proces ratifikace, jak jí doporučila euroskeptická ODS. To je dobře. Zpochybnila by princip české suverenity, kdyby o sto osmdesát stupňů změnila jednu ze základních priorit své zahraniční a zároveň i vnitřní politiky. Od české vlády, ať ji povede kdokoli, nelze čekat ani dnes ani napříště, že bude vyhlížet, jak kde dopadne jaké referendum a podle toho upraví svoje postoje. Je smutné, že toto jí v současné situaci radí pan Topolánek, a jen to je polehčující okolnost pro tuto hanebnost, že ODS stojí v opozici a její odpovědnost je tudíž nulová. Na státnický rozměr myšlení by ale abdikovat neměla a to právě předvedla zbrklou reakcí, vyvolanou euforií z vítězství, o něž se nezasloužila.
To, že ratifikační proces pokračuje, neznamená, že Česká republika nakonec schválí ten dokument, který teď Holanďané po Francouzích hodili pod stůl. Osud Evropy, to není počítačová hra ve stylu hop nebo trop, netrefíš Batmana, takže game over. Je to prostě signál, že zůstáváme partnery v evropské hře.
Po studené sprše je čas pro ručník, frotýrování a pak je hlava bystřejší. Předpokládejme, že jsme v této fázi. Co má následovat?
Asi výměna osob. Není důvod, proč by odpovědnost měli nést jen politici národních států. Noví lidé by měli přinést nové myšlenky. Text odmítnutý Francouzi a Holanďany není korán nadiktovaný Alláhem. Je to lidské dílo a jako takové narazilo - třebaže jen někde - na nepochopení. OK, vytvořme tedy nové dílo, ale bylo by trapné a hloupé, kdyby to měli dělat stejní lidé, kteří vytvořili dílo stávající. Což samozřejmě neznamená, že dosavadní text musí CELÝ spadnout do koše. To jistě ne. Nechť jiný tým na textu pracuje, a pak se ptejme - chceme fungující EU schopné dalšího rozšíření, anebo se Evropa vrátí do stavu, kde člověk na každém druhém kroku zakopl o nějakou závoru?
Aston


Další články tohoto autora:
(eff)

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku