Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Pátek 3.6.2005
Svátek má Tamara
  Výběr z vydání
 >EVROPA: Národní zájmy a důvody francouzského "NON"
 >SVĚT: Král je nahý
 >EVROPA: Francouzi dobře věděli, proč řekli ne
 >GLOSA: Euroústava, kampaň, peníze - jak se to rýmuje
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Zlatá padesátá - Praní prádla
 >EVROPA: Jak se z eurofilů stali nekrofilové
 >GLOSA: Podivný pokus o spravedlnost
 >INTERNET: Telecím
 >PSÍ PŘÍHODY: Temná stránka jara
 >GLOSA: Evropu si rozvracet nedáme!
 >POČÍTAČE: Nové iDVD také stojí za to...
 >HUDBA: Letošní Mezi ploty
 >POEZIE: Muž
 >BOTANICKÁ ZAHRADA: Zahrada v Troji se chlubí zimovzdornými kaktusy
 >PENÍZE.CZ: Co když nebudeme na bydlení mít?

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Kronika dne  
 
3.6. Střet konceptů
(eff)

Rovná patnáctiprocentní daň zůstává hlavním sloganem ODS pro příští volby. Detaily se až dosud zdráhala zveřejnit. Celkem pochopitelně. Jakmile se kupříkladu ukázalo, že snížení daní je ten kůň, který potáhne hlavní díl předvolební káry, oznámila sociální demokracie, že takového oře má také a od té doby sociální demokraté skloňují snížení ve všech pádech.
Postupně ODS svoje představy konkretizuje. Podle Vlastimila Tlustého by po zavedení rovné patnáctiprocentní daně znamenalo propad příjmů rozpočtu o 20 až 30 miliard korun - v prvním roce, v dalším by se měl schodek vyrovnat. Rovná daň by měla být zavedena už od prvního ledna roku 2007. Ano, takové reformy by nová vláda musela udělat co nejdřív, protože od poloviny vládního období se už jede z kopce a myslí se víc na výsledek příštích voleb, než na skutečné potřeby ekonomiky.
Je jasné, že rovná daň znamená i zvýšení daně například potravin a léků a to postihne převážně důchodce. Ti ODS zas tak moc nevolí, takže se jim nemusí občanští demokraté lísat do přízně. Rána to ovšem bude zlá, možná ještě horší, než co by znamenala deregulace bytů: ta se především týká jen některých lidí a pokud bude zavedena, dojde i ke snížení činží, nejenom ke zvýšení, a usnadní se možnost stěhování do ekonomicky únosnějšího příbytku. Kdežto jíst se musí a v nemoci lidé léky potřebují a z toho není úniku.
To všechno jsou problémy ekonomické, tudíž v podstatě technické a tím pádem řešitelné. Obecně vzato, je dobře že se rýsuje střet nejen nabídek, ale konceptů, který poskytne voliči skutečnou možnost volit. Čitelné koncepty jsou dva a zdá se tedy, že bychom se mohli dočkat zárodku systému - když ne dvou stran, tak aspoň dvou proudů. Ovšem s tím, že lidovci budou patřit k oběma.

Aston


Další články tohoto autora:
(eff)

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku