Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Sobota 4.6.2005
Svátek má Dalibor
  Výběr z vydání
 >EVROPA: Paní Wallströmová a její "Plán D"
 >SVĚT: Dialog se Severní Koreou je nutný
 >EVROPA: Jak mě vláda šokovala svým návrhem
 >POLITIKA: Euroústavní vize ČSSD
 >EVROPA: Občané pro eurokraty?
 >PENÍZE: Eurror, Eurror, ...
 >EVROPA: Zbytečná referenda?
 >PRÁVO: Kterak nedostat zločince do kriminálu
 >EKONOMIKA: Bez dotací ani ránu
 >GLOSA: Globální nechápání
 >MOBY DICK: Rizika práce v kanceláři
 >BODYPAINTING: Ach, ty krásné ženy
 >CHTIP: Ze života?
 >FEJETON: Zdobení řetězu
 >MEJLEM: Kapitalismus budiž pochválen

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Zábava  
 
4.6. MEJLEM: Kapitalismus budiž pochválen
Milan Hamerský

Tuto neděli budou mít Brňané podruhé (Pražané po čtvrté) šanci připojit se k celosvětové oslavě kapitalismu. Hlavní formou oslavy bude pochod, který začne ve 14.30 na Zelném trhu. Akce je součástí celosvětových oslav kapitalismu probíhajících v desítkách zemí. Organizátorem oslavy v Brně je Institut K.H. Borovského.

Úvodní odstavec bude jistě velké části čtenářů připadat jako z jiného světa. Proč slavit kapitalismus? Je to recese, provokace nebo to snad myslí vážně? Ode všeho kousek.

Většina lidí souhlasí s názorem, že svoboda je nejdůležitější hodnota. Jen malá část si však uvědomuje, že svoboda se rovná kapitalismu (v politické rovině liberalismu).

Tvrdíme, že kapitalismus je jediný společenský systém, který umožňuje člověku realizovat to nejlepší v něm. Je to systém založený na poznání, že život člověka patří jen jemu samému. V kapitalismu mohou jednotlivci svobodně sledovat svůj zájem, vlastnit majetek a mít prospěch ze svého jednání. Kapitalismus zakotvuje individuální práva, vládu omezenou ústavou, politickou, intelektuální a ekonomickou svobodu.

Kapitalismus je napadán za svoji údajnou nespravedlnost či asociálnost. Opak je pravdou. Je mimořádně sociální, spravedlivý a šetrný. Motivuje lidi k úspěchu tím, že slouží ostatním. Bohatství sportovců, herců či podnikatelů nestojí na záhadném tajemství. Lidé jsou ochotni v různé míře ocenit prospěšnost jejich práce. Tím, že trh dává věcem cenu, brání jejich plýtvání a tak šetří zdroje ať již jde o suroviny, informace či čas.

Země, kde je bída a utrpení, nejsou kapitalistické, jde o diktatury ať již levicové (Severní Korea, Kuba), teokratické (Irán) či populistické (v Africe nebo Jižní Americe).

Cílem pochodu je prezentovat veřejnosti názor, že společnost potřebuje více soutěže podle obecných pravidel a méně všudypřítomné regulace. Proč se občas nezastavit a neuvědomit si, v o kolik lepším, svobodnějším, bezpečnějším a zdravějším světě žijeme ve srovnání s našimi předky. Možnosti seberealizace nejslabších z nás jsou nesrovnatelné s možnostmi nejmocnějších před několika málo desítkami let. Čím je to způsobeno? Schopností kapitalismus ocenit vědecký pokrok a přenést jeho plody z hradů a zámků vyvolených mezi nejširší veřejnost.

Kapitalismus (svoboda, liberalismus) nepotřebuje státem stanovený den pro slavení. Slavíme ho nevědomky každý den při využívání jeho plodů. Tuto neděli to můžeme udělat i formou happeningu.

Milan J. Hamerský,
(autor je předseda IKHB www.ikhb.cz)
Další články tohoto autora:
Milan Hamerský

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku