Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Pátek 3.6.2005
Svátek má Tamara
  Výběr z vydání
 >EVROPA: Národní zájmy a důvody francouzského "NON"
 >SVĚT: Král je nahý
 >EVROPA: Francouzi dobře věděli, proč řekli ne
 >GLOSA: Euroústava, kampaň, peníze - jak se to rýmuje
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Zlatá padesátá - Praní prádla
 >EVROPA: Jak se z eurofilů stali nekrofilové
 >GLOSA: Podivný pokus o spravedlnost
 >INTERNET: Telecím
 >PSÍ PŘÍHODY: Temná stránka jara
 >GLOSA: Evropu si rozvracet nedáme!
 >POČÍTAČE: Nové iDVD také stojí za to...
 >HUDBA: Letošní Mezi ploty
 >POEZIE: Muž
 >BOTANICKÁ ZAHRADA: Zahrada v Troji se chlubí zimovzdornými kaktusy
 >PENÍZE.CZ: Co když nebudeme na bydlení mít?

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Společnost  >>  Pražský chodec  
 
3.6. BOTANICKÁ ZAHRADA: Zahrada v Troji se chlubí zimovzdornými kaktusy
Marcela Uhlíková

Echinocereus caespitosus

Tvrdé klimatické podmínky podtržené intenzívním slunečním zářením a malým množstvím srážek, tomu se z rostlinné říše mohou přizpůsobit snad jedině kaktusy. Ty zimovzdorné, jak je z názvu patrno, vydrží ještě něco navíc…

Kaktusy jsou typickými stonkovými sukulenty, u nichž jsou vodní zásobní pletiva uložena ve ztlustlém stonku nebo v kořenech. U většiny došlo k postupné redukci listů, vývojem přeměněných na trny. Za zimovzdorné je možné zjednodušeně považovat druhy rostoucí v polopouštích severně od mexické hranice a rostliny z jihu USA, které rostou ve výškách nad 1000 m n. m. Odolat mrazu napomáhá kaktusům vysoký obsah pektinů a schopnost v podzimním období doslova seschnout, a to i při dobrém zásobení vodou.

"Naše expozice jsou především zaměřené na severoamerické zástupce rodu Opuntia," přibližuje sbírku Eduard Chvosta, kurátor kaktusů v trojské botanické zahradě. Právě proto, že nejatraktivnější jsou zimovzdorné kaktusy koncem jara, kdy na některých z nich vykvétají velké různobarevné květy, často zakrývající celé tělo rostlin, je pátek 3.6. a nadcházející víkend 4. a 5.6. v Botanické zahradě hl. města Prahy vyhrazen právě zimovzdorným kaktusům.

Rozsáhlou skupinu těchto rostlin tvoří jak v Jižní, tak Severní Americe mnoho zástupců. Na jihu, v nižších nadmořských výškách, řada druhů z Mexika svým výskytem zasahuje do USA. Jejich rozšíření je opravdu impozantní. Většina opuncií patří k snadno pěstovaným rostlinám. Nevadí jim zimní déšť, naopak velmi časná zálivka stimuluje tvorbu květů.

Zimovzdorné kaktusy jsou v Troji soustředěny do dvou míst: U výstupu z Úvodní expozice a v prostoru zásobní zahrady (tzv. denroškolky). Úvodní expozice ukazuje na poměrně malé ploše otužilé druhy v nekryté části a choulostivější druhy v prosklené vitríně. V daleko širším sortimentu je sbírka představena v areálu zásobní zahrady, v expozici nazývané Mexiko. Na ploše 3000 m2 se snažíme kaktusy představit v co nejpřirozenější podobě i s doplňkovou vegetací. Do tohoto prostoru bude v dohledné době začleněn velký skleník s méně otužilými druhy.

Poprvé už v pátek 3.6. od 16 hodin kurátor Eduard Chvosta osobně provede sbírkou zimovzdorných kaktusů všechny návštěvníky čtvrtého pokračování cyklu Seznamte se s botanickou zahradou. Dále po oba víkendové dny od 9 do 19 hodin na zájemce čeká zásobní zahrada (otevřená v letošním roce potřetí).

Marcela Uhlíková, tiskové oddělení
www.botanicka.cz

Foto: Echinocereus caespitosus v zásobní zahradě Botanické zahrady hl. města Prahy. Marcela Uhlíková
Další články tohoto autora:
Marcela Uhlíková

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku