Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Sobota 4.6.2005
Svátek má Dalibor
  Výběr z vydání
 >EVROPA: Paní Wallströmová a její "Plán D"
 >SVĚT: Dialog se Severní Koreou je nutný
 >EVROPA: Jak mě vláda šokovala svým návrhem
 >POLITIKA: Euroústavní vize ČSSD
 >EVROPA: Občané pro eurokraty?
 >PENÍZE: Eurror, Eurror, ...
 >EVROPA: Zbytečná referenda?
 >PRÁVO: Kterak nedostat zločince do kriminálu
 >EKONOMIKA: Bez dotací ani ránu
 >GLOSA: Globální nechápání
 >MOBY DICK: Rizika práce v kanceláři
 >BODYPAINTING: Ach, ty krásné ženy
 >CHTIP: Ze života?
 >FEJETON: Zdobení řetězu
 >MEJLEM: Kapitalismus budiž pochválen

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Evropa  
 
4.6. EVROPA: Zbytečná referenda?
Vít Blaha

"...Objíždějí česká města a venkov jako kdysi Matěj Kopecký se svým pimprlovým divadlem, brojí proti cizákům a nejraději by národ uvrhli zpět do nacionalistické mentality a politického slovníku první poloviny 19. století...".

Četl jsem spousty charakteristik lidí, kteří měli (a mají) odmítavé stanovisko k Ústavě EU. Srovnání s Matějem Kopeckým mne ale upřímně pobavilo. Zejména, když se se objeví v článku právníka a vysokoškolského učitele Jiřího Přibáně dva dny po francouzském NE. Pozoruhodný fakt, že lidi, kteří ze sebe věty o porozumnění, spolupráci, demokracii a jednotě jsou vždy připraveni přiřadit svým oponentům adjektiva, která jakoukoliv normální diskuzi vylučují.

*******************

Michel Bernier, francouzský ministr zahraničí prohlásil bezprostředně po oznámení oficiálních výsledků referenda o ÚEU, že pro Francii bude nyní těžší hájit francouzské národní zájmy. Jacques Rupnik v rozhovoru pro Hospodářské noviny tvrdí, že jednou z příčin proč hlasování dopadlo ve Francii poněkud jinak, než si jeho čelní představitelé přáli, byl i velký důraz na kritiku Bolkesteinovy směrnice o liberalizaci služeb. Tím se prý prohloubila poněkud panická atmosféra. Další chybou bylo, že se měly více vysvětlovat klady:

"...Politici také měli vysvětlit, jak ústava posiluje postavení větších zemí..."

Odmítnutí Bolkesteinovy směrnice, hájení francouzských národních zájmů, posilování postavení větších zemí je v podání politiků z Francie pro zastánce ÚEU v pořádku. Hájení českých zájmů a odmítání oslabování malých států je "uvrhávání národa zpět do nacionalistické mentality a politického slovníku první poloviny 19. století" .

******************

A zatímco se politici, novináři i občané vesele přou zda referendum ve Francii opakovat tak dlouho, dokud nezazní radostné ANO, bruselští byrokraté v praxi předvádí, že něco takového jako je legislativní schválení toho sranda dokumentu považují za formalitu, která nemá žádný vliv na procesy se svou vlastní dynamikou. Ne tak vzdáleně to připomíná praxi některých stavebních firem. Stavba se spustí a až je postaveno, začne se shánět Stavební povolení. Ovšem ani v Čechách si stavbyvedoucí nedovolí říkat, že to povolení je už zbytečné, protože barák stojí: "...Ještě zajímavější je vyjádření bývalého belgického premiéra Jeana-Luca Dehaeneho, který v rozhovoru pro HN uvedl, že referenda k euroústavě jsou zbytečná a ohrožují schválení věcí, jež jsou pro život unie klíčové: reformu Evropské komise, přerozdělení hlasů zemí v Radě Evropské unie, omezení práva veta v justici nebo onoho ministra zahraničí..."

Článek v Hospodářských novinách stojí nejen za přečtení, ale stejně jako u dobrého vína i zde doporučuji archivaci:

"... I proto se navzdory všem ujišťováním vytváří atmosféra strachu. Zatímco francouzské NE by znamenalo přehodnocení ústavy nebo její přepracování, britské NE by bylo nemilé, ale ústavu by bylo možné nějak udržet při životě. List Financial Times pak napsal, že české NE by vedlo unii k tomu, že by vyzvala, aby Praha zvážila setrvání v unii ..."

Vít Blaha, www.angle.cz, blaha@angle.cz


Další články tohoto autora:
Vít Blaha

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku