Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Sobota 4.6.2005
Svátek má Dalibor
  Výběr z vydání
 >EVROPA: Paní Wallströmová a její "Plán D"
 >SVĚT: Dialog se Severní Koreou je nutný
 >EVROPA: Jak mě vláda šokovala svým návrhem
 >POLITIKA: Euroústavní vize ČSSD
 >EVROPA: Občané pro eurokraty?
 >PENÍZE: Eurror, Eurror, ...
 >EVROPA: Zbytečná referenda?
 >PRÁVO: Kterak nedostat zločince do kriminálu
 >EKONOMIKA: Bez dotací ani ránu
 >GLOSA: Globální nechápání
 >MOBY DICK: Rizika práce v kanceláři
 >BODYPAINTING: Ach, ty krásné ženy
 >CHTIP: Ze života?
 >FEJETON: Zdobení řetězu
 >MEJLEM: Kapitalismus budiž pochválen

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Evropa  
 
4.6. EVROPA: Občané pro eurokraty?
Miroslav Beneš

V orgánech Evropské unie a jejích členských států nyní obíhá schvalovací kolečko dokument s předlouhým názvem Návrh rozhodnutí Evropského parlamentu a Rady, kterým se pro období 2007-2013 stanoví program "Občané pro Evropu" na podporu aktivního evropského občanství. Občané EU si totiž "vytvořili odstup vůči orgánům EU", proto je zapotřebí "EU a její orgány přiblížit lidem" a "překonat propast, která je dělí". Podle tohoto rozhodnutí by tak občanství EU mělo "být základním statutem státních příslušníků členských států".

Nechci upozorňovat na pro nás silně aktivistický tón, kterým je tento dokument prodchnut a který v lecčems připomíná projevy, které naštěstí již patnáct let neslýcháme. Nechci se ani pousmát nad bohulibými cíli tohoto projektu jako "oslavovat evropské hodnoty", "uchovávat vzpomínku na minulost Evropy", "utvářet evropskou identitu", "posilovat porozumění mezi občany EU" či "přispívat k mezikulturnímu dialogu", jakkoli pro lidi s našimi zkušenostmi jsou to slova spíše mrazivá, než úsměvná.

Zaujalo mne, že dokument navrhuje, aby si z oněch 239 mil. €, které budou během šesti let rozděleny, rovnou ukouslo pět konkrétních, v materiálu vyjmenovaných, nevládních organizací. Přinejmenším tři z nich již mají co do činění s Evropskou komisí. Patří mezi ně hnutí Naše Evropa, v jehož čele stojí bývalý eurokomisař, současný propagátor evropské ústavy a minulý týden nově zvolený šéf Světové obchodní organizace Jacques Lamy. Dále Evropské hnutí, které lze charakterizovat druhým článkem jeho stanov: "cílem je přispívat ke vzniku jednotné, federální Evropy, založené na respektu k základním právům, demokratickým principům svobody a solidarity a spoluúčasti občanů". A nakonec Asociace Jeana Moneta, jejíž vedoucí personál má k Evropskému hnutí velice blízko a k jejímž čestným členům patří bývalí předsedové Evropské komise Jacques Delors a Romano Prodi.

Pokud bude mít kampaň vůbec nějaký dopad na aktivitu občanů evropských států, pak bez pochyby malý. O jedné věci však svědčí už nyní. Oněm velkým Evropanům, jejichž jména pomohou zmíněným nevládním organizacím v budoucnu přednostně získat jistě nemalé peníze, se nepodařilo, řečeno po bruselsku, dostatečně "komunikovat Evropu". Proč by jinak bruselský úředník přicházel s osvětou?

O propasti mezi evropskými institucemi a občany svědčí nejen průzkumy veřejného mínění či nízká účast při volbách do Evropského parlamentu. Francouzské a holandské "ne" z minulého týdne je zapotřebí brát také jako zprávu o tomto rozdělení, které je tak hluboké, že ho žádná optimistická eurokampaň nezahladí. Problém je totiž mimo jiné i v tom, že podle mnohých eurokratů jsou tu občané pro ně, nikoliv Evropa pro občany.

Ing. Miroslav Beneš, poslanec PS PČR

Celý materiál si můžete prohlédnout zde.


Webová stránka Miroslava Beneše


Další články tohoto autora:
Miroslav Beneš

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku