Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Sobota 4.6.2005
Svátek má Dalibor
  Výběr z vydání
 >EVROPA: Paní Wallströmová a její "Plán D"
 >SVĚT: Dialog se Severní Koreou je nutný
 >EVROPA: Jak mě vláda šokovala svým návrhem
 >POLITIKA: Euroústavní vize ČSSD
 >EVROPA: Občané pro eurokraty?
 >PENÍZE: Eurror, Eurror, ...
 >EVROPA: Zbytečná referenda?
 >PRÁVO: Kterak nedostat zločince do kriminálu
 >EKONOMIKA: Bez dotací ani ránu
 >GLOSA: Globální nechápání
 >MOBY DICK: Rizika práce v kanceláři
 >BODYPAINTING: Ach, ty krásné ženy
 >CHTIP: Ze života?
 >FEJETON: Zdobení řetězu
 >MEJLEM: Kapitalismus budiž pochválen

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Ekonomika  
 
4.6. PENÍZE: Eurror, Eurror, ...
Jan Kasal

Kurz eura se propadá, italský ministr sociálních věcí chce vypsat referendum o návratu k liře, většina Němců si přeje návrat marky, evropská média i odborníci spekulují o zhroucení Evropské měnové unie... Euro stíhá jedna špatná zpráva za druhou. Dva nejambicióznější projekty evropských unifikátorů - euroústava a euro - se zdají být ve smrtelném nebezpečí. Zatímco se někteří ještě snaží oživit mrtvou ústavní smlouvu, tak další potenciální nebožtík je na obzoru.

Euro mělo být především zárukou nezvratitelnosti evropského sjednocování a jednalo se tak o značný doping pro dosti pochybnou teorii o historické nevyhnutelnosti stále se prohlubující evropské integrace. Jelikož zavedením eura ztratily členské státy do značné míry schopnost řešit své specifické hospodářské problémy samostatnou ekonomickou politikou, vzniklé disproporce měly být řešeny novým a na úkor zemědělství posíleným evropským přerozdělováním. Propast v ekonomických potřebách jednotlivých zemí eurozóny je však stále problémem a dotace ho vyřešit nemohou.

Protože zavedení eura bylo hlavním argumentem pro nově nastupující postzemědělskou éru evropského "oslíčku otřes se", jeho možným pádem by mohl evropský kolotoč přerozdělování zaznamenat citelnou ztrátu. To by bylo obrovskou ranou pro bruselské byrokraty, protože ti by pak mohli přijít o podstatný zdroj své moci spočívající v rozdávání dárečků z cizích peněz. Zatímco ve Francii a Nizozemí ještě stále rezonuje: "Pryč s euroústavou!", v celé eurozóně by již brzy mohlo znít: "Pryč s eurem! Vraťte nám naše peníze!" Zdá se, že nad Bruselem a eurem se stahují černé mraky. Pokud bych parafrázoval verše Viktora Dyka, pak euro by nyní na bruselské eurokraty mohlo volat takto:

"Opustíš-li mne, zahynu.
Opustíš-li mne, zahyneš!"

V Přerově, 3.6.2005

(Autor je studentem Masarykovy univerzity)

Zdrojový článek: ceskenoviny.cz
Další články tohoto autora:
Jan Kasal

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku