Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Pondělí 6.6.2005
Svátek má Norbert
  Výběr z vydání
 >EVROPA: Neděle pravdy pro Unii
 >NÁZOR: Jak by měla vypadat evropská "ústavní smlouva"
 >EVROPA: Opatrnost je matkou moudrosti
 >EKONOMIKA: Proč je nutné ve volbách vítězství pravice?
 >AUTO: Miss, nebo mamina od plotny?
 >EVROPA: Kde jste, "Evropané"?
 >POZNÁMKA: K "Jen tak na okraj - Klementinum"
 >MIMOCHODEM: Paranoidní etuda
 >COLORADO: Zlatokopové
 >CHTIP: Papoušci
 >DETEKTIVKA: Případ ztracené krásky
 >PENÍZE.CZ: Penzijní fond - řešení, nebo oči pro pláč?
 >EVROPA: Paní Wallströmová a její "Plán D"
 >SVĚT: Dialog se Severní Koreou je nutný
 >EVROPA: Jak mě vláda šokovala svým návrhem

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Ekonomika  
 
6.6. EVROPA: Neděle pravdy pro Unii
Dušan Neumann

Je až s podivením, jak nejisté základy Evropská unie má, a že jí v podstatě neuskutečněný byrokratický úkon (pamatujete, že zastánci Smlouvy svorně tvrdili, že vlastně nejde o víc než o sjednocení stávajích zákonů?) dokáže tak roztřást kolena.

Pochopitelně pro mistrného populistu Blaira je to vítaná příležitost, jak s fanfárou hodit zpátečku. "Evropa je zpátky na rýsovacích prknech, Afrika teď bude důležitější. O Afriku má cenu bojovat, o Evropu v současnosti ne ", prohlásil Blair.

Od Blaira se dal nějaký úhybný manévr očekávat, ale že významý Chiracův partajník prohlásí, že "bychom na tom byli lépe bez Eura", to už je na pováženou. Okamžitá demise společné měny je zatím vyloučená, neboť vedle tupých byrokratů EU slouží i businessu a je třeba doufat, že to bude korporační politika, která převezme kormidlo a EU zachrání. Byrokrati v Bruselu to nebudou. Centrální evropská banka ale bude muset otočit a adoptovat americký vzor Federálních reserv - tedy rychle dolů s úroky a pružnější investiční politiku.

Bohužel, vystoupení Christiana Noyera, guvernéra Francouzské centrální banky, nasvědčuje, že mu ještě nedošlo, jak blízko kolapsu evropská monetární politika asi je. Problém je - ač se to v tomhle technologickém světě zdá nemožné - v tom, že finanční a akciové trhy podléhají více davové psychgoze než je zdrávo. Stačí vzpomenout jak Soros dostal na kolena anglickou libru v podstatě s minimálním finančním úsilím.

Pokud media rozpoutají senzacechtivou kampaň a vystraší kdekoho, může se Euro sesypat během krátké doby, dříve než to oučetním dojde. Ale nechci malovat čerta na zeď. Hlavně proto ne, že silné Euro je pro nás v Americe výhodné.


Další články tohoto autora:
Dušan Neumann

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku