Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Úterý 7.6.2005
Svátek má Iveta
  Výběr z vydání
 >EVROPA: Byrokratokracie
 >POLITIKA: Poučný víkend v Budapešti
 >SVĚT: Akcionáři všech zemí, spojte se!
 >USA: Obtížná hranice
 >POLITIKA: Favorita voleb čekají velké potíže
 >Z MÉHO PODKROVÍ: No dobrá, tak tedy Vlaštovky a Amazonky (II.)
 >ARCHITEKTURA: Kam s Muchovou epopejí?
 >NÁZOR: Pokrytectví na entou
 >MEJLEM: Zelená naivita?
 >KNIHA: Specifický způsob humoru Arta Paasilinny
 >PENÍZE.CZ: Zahubí individuální účty zdravotnictví?
 >EVROPA: Neděle pravdy pro Unii
 >NÁZOR: Jak by měla vypadat evropská "ústavní smlouva"
 >EVROPA: Opatrnost je matkou moudrosti
 >EKONOMIKA: Proč je nutné ve volbách vítězství pravice?

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Architektura  
 
7.6. ARCHITEKTURA: Kam s Muchovou epopejí?
Zdeněk Lukeš

Cyklus velkých pláten Slovanská epopej namaloval Alfons Mucha většinou v průběhu 20. let. Byly to patetické obrazy s panslovanskou tématikou, v době jejich vzniku bylo už moderní umění zcela jinde, a tak meziválečná generace výtvarníků a teoretiků si z díla spíš dělala legraci. Výkon to byl nicméně úctyhodný a když Mucha věnoval epopej Praze, ta se zavázala, že ji někde důstojně vystaví. Trvalé expozice se nakonec obrazy dočkaly až na zámku v Moravském Krumlově. V Praze se vhodné prostory hledají už léta, ale zatím to moc nejde. Výstavní prostor by měl mít kolosální rozměry, navíc vhodné klima. Novostavba by stála stovky milionů z kapes daňových poplatníků, adaptace vhodného objektu nakonec asi taky. Reálný se zdál nápad na adaptaci střední části Průmyslového paláce na Výstavišti v Bubenči (o něm zde), ale to památkáři nepovolili. Teď se má stavět v zadní části Výstaviště nový objekt a to se nelíbí Muchově rodině, která asi tuší, že sem by si turisté cestu hledali ztěží.

Sám vlastně nevím, co si o záměru myslet. Umělecky mi epopej připadá jako mrtvola typu Maroldovo panoráma. Na druhé straně je tu ten závazek města. Nesdílím ani nadšení Muchových fandů, že na Epopej budou létat eroplány z Japonska nebo Ameriky a všichni si z ní sednou na zadek. Pak by totiž neměl být problém sehnat sponzory. Co třeba takový Ivan Lendl, který sbírá Muchovy plakáty? No nevím. A jaký je váš názor na cyklus a jeho vystavení?

Ti, co chtěli přijít na sobotní Psí vycházku do Letenských sadů, narazili na hradbu deště. Mimochodem, to se stalo poprvé a vycházek už bylo odhadem kolem dvaceti. Takže někdy jindy v sobotu, dám samozřejmě předem vědět. Během následujících dvou víkendů to ale nebude.

Zdeněk Lukeš
Archiv rubriky Architektura až do r. 1998
Další články tohoto autora:
Zdeněk Lukeš

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku