Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Úterý 7.6.2005
Svátek má Iveta
  Výběr z vydání
 >EVROPA: Byrokratokracie
 >POLITIKA: Poučný víkend v Budapešti
 >SVĚT: Akcionáři všech zemí, spojte se!
 >USA: Obtížná hranice
 >POLITIKA: Favorita voleb čekají velké potíže
 >Z MÉHO PODKROVÍ: No dobrá, tak tedy Vlaštovky a Amazonky (II.)
 >ARCHITEKTURA: Kam s Muchovou epopejí?
 >NÁZOR: Pokrytectví na entou
 >MEJLEM: Zelená naivita?
 >KNIHA: Specifický způsob humoru Arta Paasilinny
 >PENÍZE.CZ: Zahubí individuální účty zdravotnictví?
 >EVROPA: Neděle pravdy pro Unii
 >NÁZOR: Jak by měla vypadat evropská "ústavní smlouva"
 >EVROPA: Opatrnost je matkou moudrosti
 >EKONOMIKA: Proč je nutné ve volbách vítězství pravice?

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Politika  
 
7.6. MEJLEM: Zelená naivita?
Michal Uhl

Strana zelených za posledních pět let udělala mnoho důležitých kroků, které ji pomohly se stabilizovat na politické mapě. Z neviditelné strany se proměnila ve stranu, která má stabilně 3% a nově jednoho senátora. Zelení však již delší dobu stagnují, vyčerpali snad svůj politický potenciál? Máme snad v České republice pouze 3% lidí, kteří vyznávají sociálně-liberální hodnoty a pro které ekologie není sprosté slovo? Nemyslím si. Nové voliče odrazují vnitrostranické spory a pro mnoho lidí působí část jejího vedení minimálně rozporuplně.

Zdálo by se, že ideální řešení pro zelené by bylo urovnání vnitrostranických sporů a zaměření se na tvorbu zelených strategií a programů a na přípravu parlamentních voleb s cílem na překročení 5% hranice v roce 2006.

Je možné, aby se zelení dohodli?

Podívejme se blíže na jejich vnitropolitickou situaci a reálné šance na konsolidaci jejich vnitrostranického klimatu. Zelení mají dvě frakce, na posledním sjezdu přibližně stejně početně zastoupené. V předsednictvu jsou frakce zastoupeny v poměru 4:3. Ta silnější je ve straně reprezentována předsedou Janem Beránkem a lídrem zelených do EP Jakubem Patočkou. Opoziční frakci zastupují Petr Štěpánek a bývalý ministr životního prostředí Martin Bursík. Jednotlivé strany se navzájem osočují ze lží, neschopnosti a manipulací. Opozice kritizuje Beránkovce z politického amatérizmu a nekompetence. Opozičníci jsou kritizováni za vynášení vnitropolitických sporů na veřejnost a z neustálého rozštěpování strany. Někteří členové, kteří se hlásí k opozici v SZ byli dokonce napomenuti za poškozování strany a u jednoho člena byl pokus o vyloučení, minimálně za zmínku stojí dodat to, že vylučovaný člen Milan Horáček je v současné době člen evropského parlamentu za německé zelené.

Kdo za to může?

Odpovědnost má vždy vedení. Platí to v soukromých firmách, na ministerstvu a výjimku netvoří ani politické strany. V zelených tíha odpovědnosti padá na Beránkovo křídlo, které má v předsednictvu většinu. Některými chybnými kroky, které byly asi dobře myšleny, si proti sobě poštvali část strany, která dnes volá po výměně představitelů. Výzvy k usmíření, loajálnímu chování a k podpoře jsou politicky naivní, vyzývání k podpoře vedení a zároveň kritika opozičníků a snaha některá jednání vytěsnit z oficiálních kruhů na různá neoficiální předjednání, jsou v přímém rozporu. V současné době se obě strany shodují na potřebnosti sjezdu na podzim, na náplni se však křídla nejsou schopna dohodnout. To, zda bude sjezd strany zelených volební či ne, ukáže čas. Zelení však potřebují nějakým způsobem své rozpolcení uchopit a začít řešit, jinak se utopí ve vlastních problémech, a nikdy se jim nepodaří přeskočit 5% laťku - vyčkejme na podzim…

Autor je studentem Fakulty sociálních studií v Brně
Další články tohoto autora:
Michal Uhl

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku