Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Úterý 7.6.2005
Svátek má Iveta
  Výběr z vydání
 >EVROPA: Byrokratokracie
 >POLITIKA: Poučný víkend v Budapešti
 >SVĚT: Akcionáři všech zemí, spojte se!
 >USA: Obtížná hranice
 >POLITIKA: Favorita voleb čekají velké potíže
 >Z MÉHO PODKROVÍ: No dobrá, tak tedy Vlaštovky a Amazonky (II.)
 >ARCHITEKTURA: Kam s Muchovou epopejí?
 >NÁZOR: Pokrytectví na entou
 >MEJLEM: Zelená naivita?
 >KNIHA: Specifický způsob humoru Arta Paasilinny
 >PENÍZE.CZ: Zahubí individuální účty zdravotnictví?
 >EVROPA: Neděle pravdy pro Unii
 >NÁZOR: Jak by měla vypadat evropská "ústavní smlouva"
 >EVROPA: Opatrnost je matkou moudrosti
 >EKONOMIKA: Proč je nutné ve volbách vítězství pravice?

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Politický cirkus  
 
7.6. Mučednictví z vlastní píle
(eff)

Jaký je rozdíl mezi spolkem a neziskovou organizací? Spolky byly součástí společnosti vždycky. Jejich historie sahá hluboko do minulosti, do středověku i do starověku. Neziskové organizace jsou věcně také spolky, ale ať jim to někdo zkusí říct. Václav Klaus nedávno kritizoval některé extrémní, opakuji a zdůrazňuji, extrémní prvky a tendence spojené s činností aktivistických seskupení. V první vlně reakcí se ozvali lidé, kterých se Klausova kritika vůbec netýkala.

Nastala druhá vlna. Devadesát neziskových organizací žádá Klause o omluvu. Za co? Za něco, co neudělal. Neupřel nikomu „zasahovat do veřejného dění a rozhodování“. Bezděčně a paradoxně mu tímto krokem dávají zapravdu. Před očima nám tu vzniká cosi, co se staví do pozice nekritizovatelné nedotknutelné veličiny. Je to zcela v duchu neoviktoriánského pokrytectví, které se tu vytváří a formuje pod prapory aktivismu a politické korektnosti. Netolerance a nedostatek smyslu pro humor k tomu patří.

Vystoupení devadesáti „neziskovek“ má ovšem i praktický aspekt. Je to skvělá příležitost ke zviditelnění. V tolerantní společnosti, kde je svoboda garantována politickými institucemi, je těžko přijít k mučednictví. Však taky první protestující se museli ohánět mučednictvím z éry minulé. Kde tedy mučednictví není, musí se vytvořit, musí se vyždímat. O to silnější pozice včetně přístupu k penězovodům z toho plyne. Pro mnohé tyto „neziskovky“ je výkon konkrétních prospěšných činností mnohem pracnější a méně efektivní činnost.

Aston


Další články tohoto autora:
(eff)

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku