Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Středa 8.6.2005
Svátek má Medard
  Výběr z vydání
 >POLITIKA: Jak se mladý člověk stane konzervativcem, a tudíž euroskeptikem
 >PRAHA: Žižkov bude mít novou sochu - dokonce jezdeckou
 >NÁZOR: Maturita pana radního
 >DETEKTIVKA: Příliš mnoho lovců
 >EVROPA: Byrokratokracie
 >ZÁBAVA: Slovník cizích slov
 >POČÍTAČE: HD video na DVD – a mnohem víc...
 >MEJLEM: Skotská strana zelených
 >CHTIP: V nebi a v pekle
 >TISKOVÁ ZPRÁVA: Unie botanických zahrad České republiky
 >DOKUMENT: Otevřený dopis předsedovi vlády
 >PENÍZE.CZ: Cestovní pojištění právě pro tu vaši dovolenou
 >POLITIKA: Poučný víkend v Budapešti
 >SVĚT: Akcionáři všech zemí, spojte se!
 >USA: Obtížná hranice

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Evropa  
 
8.6. MEJLEM: Skotská strana zelených
Antonín Cífka

Skotská strana zelených se vytvořila (jako Skotská ekologická strana) v roce 1979. V počátku byla součástí celobritské Ekologické strany, která se byla vytvořena v roce 1974. V roce 1986 se z Ekologické strany stala Skotská strana Zelených.

V průběhu 80. let Skotská strana zelených vyvinula svou vlastní kampaň a politický program, nazvaný "směrem k Zelenému Skotsku". Později skotští zelení zaznamenali první patrný úspěch ve volbách. Tento úspěch byl dosažen prvním vítězstvím v roce 1989 v evropských volbách, kde strana dosáhla 7.5%, nejvýše ze všech skotských stran a přes 10% v oblasti Lothian (část Skotska). Pouze britská věrnost v první úspěch bránila Skotské straně zelených spojit se s ostatními Zelenými v Evropském parlamentu.

V roce 1990 se Skotská strana zelených stala oddělenou stranou od stran v Anglii a Walesu (severní Irsko zvolilo tuto cestu později). Odloučení bylo přátelské. Stále sdílela myšlenky Zelených celé Británie jako jsou decentralizace a podíleli se na Zelené celoostrovní síti.

Počátkem 90.let bylo velmi obtížné období pro novou Skotskou stranu zelených, pokud jde o úspěch Zelených celkově. Víra v změny v konstituci strany byla zmařena neočekávanými výsledky všeobecných voleb v roce 1992. Nová pravidla se sice zdála být dobrou možností, ale někteří starší aktivisté čině hledali cestu řadou jiných projektů což mohlo mít pro stranu vážný dopad v příštích volbách.

Výsledky veřejného referenda roku 1997 přinesly nové nadšení pro stranu, následkem kterého byla oživena kampaň a politická aktivita. Výsledkem bylo zvolení Robina Harpera jako prvního zeleného do britského parlamentu ve skotských volbách v květnu 1999. Evropské volby, které následovaly v červnu 1999 potvrdily důležitost Skotské strany zelených ve volebním spektru. „Ukázalo se pravdou, to, co jsme vždy říkali, když je nastaven spravedlivý volební systém, voliči se vždy ve značné míře obrací k zeleným“. Všeobecné volby v roce 2001, ačkoli strana usilovala pouze o pár strategických míst v parlamentu, vedli k vůbec nejlepším výsledkům skotských zelených v parlamentu.

Zatímco v roce 1999 Skotská strana zelených „brala za kliku“(měla nohu ve dveřích) skotského parlamentu, v roce 2003 měla již strana dveře do široka otevřené. Se 132,000 voliči (6.9%) a 7 mandáty ve skotském parlamentu, jsou zelení pátá nejsilnější politická strana ve Skotsku. Mediální profil strany a následný vliv na politické dění ve Skotsku, má vzrůstající tendenci.

Skotská strana zelených je sice malou stranou, čítajícími necelých 1,000 členů, ale toto číslo rychle roste.

Hlavními body politické kampaně jsou: obnovitelné zdroje, zdroje energie, doprava, rozvoj a podpora národního a místního hospodářství, zemědělství a potravin (včetně kampani proti GM). Naše politika je navržena pro vytvoření nezávislého trhu a více podpořit společnost a zmírnit chudobu, která je ohromným problémem v mnoha městských a venkovských oblastech Skotska.

Nezávislost Skotska je dosažena, ale současná politika britské a skotské vlády stále prosazuje stará, chybná rozhodnutí, která mohou znamenat více problémů pro budoucí generace ve Skotsku.

Organizace strany

Rada strany, která se schází čtvrtletně, hlavní řídicí orgán, a výkonná komise, která řídi vnitřní záležitosti a běhu strany. Spolupracuje s osmi regionálními stranami v celé zemi. Jako součást Zelené celoostrovní sítě, Síť Severního moře a Evropské federace stran zelených, uplatňuje své místní a národní snahy v souvislosti s celosvětově ekologickými perspektivami.

Autor je student Fakulty sociálních studií v Brně


Další články tohoto autora:
Antonín Cífka

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku