Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Středa 8.6.2005
Svátek má Medard
  Výběr z vydání
 >POLITIKA: Jak se mladý člověk stane konzervativcem, a tudíž euroskeptikem
 >PRAHA: Žižkov bude mít novou sochu - dokonce jezdeckou
 >NÁZOR: Maturita pana radního
 >DETEKTIVKA: Příliš mnoho lovců
 >EVROPA: Byrokratokracie
 >ZÁBAVA: Slovník cizích slov
 >POČÍTAČE: HD video na DVD – a mnohem víc...
 >MEJLEM: Skotská strana zelených
 >CHTIP: V nebi a v pekle
 >TISKOVÁ ZPRÁVA: Unie botanických zahrad České republiky
 >DOKUMENT: Otevřený dopis předsedovi vlády
 >PENÍZE.CZ: Cestovní pojištění právě pro tu vaši dovolenou
 >POLITIKA: Poučný víkend v Budapešti
 >SVĚT: Akcionáři všech zemí, spojte se!
 >USA: Obtížná hranice

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Společnost  >>  Pražský chodec  
 
8.6. PRAHA: Žižkov bude mít novou sochu - dokonce jezdeckou
Jiří Wagner

Starosta Český před maketou sochy

Není v Praze mnoho jezdeckých soch, maně vzpomínám na Krannerovu jezdeckou sochu císaře Františka I. na Smetanově nábřeží, pochopitelně na sochu mého patrona svatého Jiří na Pražském hradě a nemohu zapomenout ani na pražskou dominantu, Jana Žižku na Vítkově. Je jich víc? Asi ano, ale má hlava děravá si zrovna na žádnou další vzpomenout nedovede.

Nicméně teď se mi naskýtá možnost, že budu-li chtít pohledět na jezdeckou sochu, už nebudu muset brát do ruky triedr, abych dohlédl na Vítkov, nebo se za Žižkou do strmého kopce šplhat, ale budu mít jednu fungl novou takřka pod okny - na Prokopově náměstí. Tam byl totiž minulý týden slavnostně položen základní kámen pomníku spisovatele Jaroslava Haška. Tedy, kámen byl samozřejmě položen už před slavností, takže při ní se jenom vystřídalo pár řečníků s naším starostou panem Českým v čele, načež byl základní kámen pod maketou sochy slavnostně pokřtěn. A protože Jaroslav Hašek nebyl žádný skromný literát sepisující své dílo kdesi v zatuchlém kamrlíku, ale byl to člověk družný a hospody milující, musel být kámen pokřtěn pivem, dokonce pivem čepovaným přímo z makety.

A stejně jako postava Jaroslava Haška byla sama o sobě poněkud svérázná, tak i jeho jezdecká socha bude poněkud svérázná, ba recesistická - bude to busta na podstavci procházejícím hřbetem koně. Vznikla v ateliéru významného českého sochaře Karla Nepraše, který však krátce před dokončením svého díla v roce 2002 zemřel, takže pomník musela dokončit jeho dcera Karolína, aby se - jak nám starosta při zalévání pivem oznámil - bronzová socha na náměstí mohla objevit v říjnu.

Když jsem se večer vracel z potulky po Praze domů, po slavnosti uprostřed pidiparčíku na "Prokopáku" už nebylo ani slechu, ani vidu. Zato uprostřed přibyla ohrada s oznámením, že půjde o pomník Jaroslava Haška... Napadlo mě, proč se taková sláva s položením základního kamene koná začátkem června, když ještě pár měsíců tady bude zaclánět plechová okrasa, za níž se evidentně celou dobu nic dít nebude, a proto jsem se obrátil na historika architektury Zdeňka Lukeše, který je už letitým přispěvatelem Neviditelného psa.

Pan Lukeš mi odpověděl, že kladení základního kamene domům a pomníkům je tradiční zvyk, který on chápe i jako závazek, že se plánovaná stavba/socha skutečně postaví. A že někdy taky chybí nějaké peníze, takže slavnost spojená s položením základního kamene je mimo jiné i příležitostí pozvat potenciální sponzory, což je podle názoru pana Lukeše pravděpodobně i případ vynikající Neprašovy plastiky.

Faktem je, že peníze na sochu nejsou moje starost. Já jsem spíš zvědav, jak budou novou "atrakci" vnímat místní opilci. Na Žižku na kopci kamenem nedohodí, ani flašku o něj nerozbijou, jak se ale budou chovat k Haškovi na plácku vedle hospody? A jak se na pomník zatváří zloději, kteří tu budou mít pěkný kus bronzu pro sběrné suroviny...?!

Karolína NeprašováDalší články tohoto autora:
Jiří Wagner

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku