Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Čtvrtek 9.6.2005
Svátek má Stanislava
  Výběr z vydání
 >EVROPA: Chci smluvní unii plnoprávných, rovnocenných států
 >SVĚT: Státy selhavší a co s nimi
 >PRÁVO: Minoritním akcionářům nemohou zbýt jen oči pro pláč
 >GLOSA: Co se to děje?
 >HUDBA: Kapela Omega je již 43 let na světové hudební scéně
 >SPOLEČNOST: Asi ne Největší Čech, ale...
 >ZÁBAVA: Bankomat
 >ÚVAHA: Voňavý a čistý smrad
 >INTERNET: Zádrhel s připojením od Eurotelu
 >CHTIP: Jó, to byly časy III.
 >TISKOVÁ ZPRÁVA: Maďarští Rolling Stones přijeli do Prahy!
 >VZDĚLÁVÁNÍ: Úspěch českého týmu na finále Odysey mysli v USA
 >PENÍZE.CZ: Končí vám fixace hypotéky? Počítejte dobře!
 >POLITIKA: Jak se mladý člověk stane konzervativcem, a tudíž euroskeptikem
 >PRAHA: Žižkov bude mít novou sochu - dokonce jezdeckou

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Společnost  >>  Školství  
 
9.6. VZDĚLÁVÁNÍ: Úspěch českého týmu na finále Odysey mysli v USA
Markéta ČernáV roce 2004 byla založena česká organizace Odysea mysli ČR, která si klade za cíl umožnit českým dětem účast na celosvětovém programu Odyssey of the Mind. Tento program podporuje u dětí a mládeže rozvoj v oblasti tvořivého myšlení a spolupráce, čímž posiluje a rozvíjí jejich schopnosti a klíčové kompetence nutné pro život v neustále se rozvíjející a měnící společnosti.
Vyvrcholením celoroční práce 5 - 7 členných týmů a jejich trenérů je národní kolo, soutěž, kde děti předvedou výsledky své několikaměsíční práce a také svoje schopnosti a dovednosti řešit spontánní problém. (Bližší informace o soutěži a jejích částech a pravidlech najdete na zde)
Ačkoliv česká organizace pracuje teprve od léta 2004, už má za sebou mnoho úspěšných akcí. Mezi prvními bylo školení trenérů týmů s mezinárodní účastí, dále následovalo první České národní kolo soutěže Odysea mysli, které se konalo spolu se Slovenským národním kolem 11.3. - 13.3. 2005 v Piešťanech (SK).
Zatím největším úspěchem však byla účast českého týmu a zástupců české organizace Odysea mysli ČR na světovém finále Odyssey of the Mind, které se konalo 20.5. - 25.5. 2005 na University of Colorado, Boulder, USA. Do tohoto finále se na českém národním kole nominoval tým Základní umělecké školy Luby "BLECHY".
Celkem se na světovém finále sešlo 770 týmů z 19 států světa (programu se účastní 69 států). Našemu týmu se i přes jazykový handicap vedlo v soutěži výtečně. Po první části, představení řešení dlouhodobého problému, byl dokonce na 1. místě. Bohužel však ve spontánním problému díky jazykové bariéře ztratil mnoho bodů a propadl se na místo 14. I tak je ale výsledek českého týmu obrovským úspěchem, neboť v jeho věkové divizi a problému soutěžilo celkem 56 týmů.
Tým z České republiky i zástupci české organizace působili v USA "exotickým" dojmem. Mnoho organizátorů ani netušilo, že Česká republika jako samostatný stát existuje. Důkazem bylo to, že na některých oficiálních dokumentech jsme byli vedeni jako tým z Československa.
Za úspěchem českého týmu v USA stojí nejen jeho celoroční práce, ale také velmi náročná organizační práce všech dospělých, kteří se na cestě podíleli. Týmu, jeho trenérce i ostatním, kteří tým doprovázeli patří za jejich precizní a perfektně odvedenou práci velký dík.
Cesta by se také nemohla uskutečnit bez příspěvků sponzorů, poděkování patří zejména Karlovarskému kraji, městu Luby, ale i dalším menším sponzorům.
První český tým reprezentoval vzorně Českou republiku a otevřel tak cestu dalším týmům, které jej jistě budou následovat.

Za českou organizaci Odysea mysli ČR Mgr. Markéta Černá

(odyseamysli.webpark.cz, odyseamysli@centrum.cz)

Další články tohoto autora:
Markéta Černá

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku