Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Čtvrtek 9.6.2005
Svátek má Stanislava
  Výběr z vydání
 >EVROPA: Chci smluvní unii plnoprávných, rovnocenných států
 >SVĚT: Státy selhavší a co s nimi
 >PRÁVO: Minoritním akcionářům nemohou zbýt jen oči pro pláč
 >GLOSA: Co se to děje?
 >HUDBA: Kapela Omega je již 43 let na světové hudební scéně
 >SPOLEČNOST: Asi ne Největší Čech, ale...
 >ZÁBAVA: Bankomat
 >ÚVAHA: Voňavý a čistý smrad
 >INTERNET: Zádrhel s připojením od Eurotelu
 >CHTIP: Jó, to byly časy III.
 >TISKOVÁ ZPRÁVA: Maďarští Rolling Stones přijeli do Prahy!
 >VZDĚLÁVÁNÍ: Úspěch českého týmu na finále Odysey mysli v USA
 >PENÍZE.CZ: Končí vám fixace hypotéky? Počítejte dobře!
 >POLITIKA: Jak se mladý člověk stane konzervativcem, a tudíž euroskeptikem
 >PRAHA: Žižkov bude mít novou sochu - dokonce jezdeckou

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Kultura  >>  Hudba  
 
9.6. HUDBA: Kapela Omega je již 43 let na světové hudební scéně
Jan Kratochvíl

1964
1967
Nejslavnější maďarská rocková kapela Omega byla vždy zároveň považována za největší rockovou atrakci ze zemí sovětského bloku. Dějiny Omegy do značné míry kopírují dějiny rockové hudby jako takové - od rock´n´rollových a beatových začátků přes období artrocku, hardrocku, názvuky nové vlny až po všezahrnující rockový mainstream. Omega, jež měla vždy i mezi českými posluchači dlouhou řadu fanoušků, se vrací na pódium velkého sálu pražské Lucerny.

Omega se dala dohromady - stejně jako český Olympic, mimochodem - v roce 1962, její kořeny ovšem sahají až na samý konec padesátých let, kdy se ve zkušebně sešlo šest spolužáků z gymnázia. Legenda praví, že nástroje si kamarádi rozlosovali - žádný totiž na nic hrát neuměl, chuť k založení kapely však byla obrovská. Ve jmenovaném roce 1962 si Laszlo Benko (klávesy), Janos Kobor (zpěv, kytara), Andras Kovacsics (kytara), Istvan Varsanyi (baskytara), Peter Lang (saxofon), Tomas Kunsztler (bicí) plus sólová zpěvačka Zsuzsa Koncs zahráli poprvé v budapešťském Universitním klubu. Od té doby se datuje slavná kariéra Omegy, trvající již neuvěřitelných třiačtyřicet let.

První polovina šedesátých let se u Omegy odehrávala ve znamení hledání výrazu a neustálých personálních změn. Prvním zlomovým rokem na dráze kapely byl rok 1966, kdy se Omeze podařilo vydat hned čtyři singly vesměs s převzatými světovými rockovými hity. Prvním z nich byla jejich vlastní verze stounovské Paint It Black. O rok později nastupuje do kapely Gábor Presser, klávesista, zpěvák a především skladatel, díky jehož talentu se Omega začíná stále více orientovat na vlastní tvorbu, jejímž výsledkem je hned několik dalších singlů.

V roce 1968 se Omeze poštěstilo něco, o čem snily stovky kapel za železnou oponou - výjezd na turné do "zaslíbené země", do Velké Británie. Na pozvání manažera tehdy slavné Spencer Davis Group Johna Martina s ní a s dalšími ostrovními hvězdami Traffic odehrála Omega společný koncert, do zákulisí ji přišly pochválit i takové osobnosti jako Eric Clapton či George Harrison. Hned po návratu z Anglie Omega vydává na maďarské značce Hungaroton své debutové album, jehož ještě do konce téhož roku prodala plných sto tisíc výlisků.

Na začátku sedmé dekády, krátce po úspěších na festivalech na Malorce a v Japonsku, opouští Omegu Gábor Presser, aby založil další dnes legendární maďarskou kapelu Locomotiv GT. Téhož roku 1971 nicméně slaví Omega velké úspěchy i v dalších evropských městech. Kromě Paříže či Helsinek je to poprvé i Praha. Stále rostoucí zájem o Omegu v celé Evropě jí umožňuje i přes značné cenzurní zásahy nahrávat následující alba v anglických a německých verzích, které se dostávají do nadnárodních distribučních sítí.

Od druhé poloviny sedmdesátých let je Omega v pozici skutečné maďarské rockové superstar, koncertující běžně před vyprodanými stadióny: dvacáté výročí slavila v roce 1982 před pětatřiceti tisíci, pětadvacáté narozeniny v roce 1987 před dvakrát patnácti tisíci fanoušky. V roce 1994 navštívilo koncert Omegy na budapešťském Népstadionu celých sedmdesát tisíc diváků, o pět let později na témže místě o dalších deset tisíc více. Taková návštěvnost je pro domácí kapely v souřadnicích posttotalitních zemí naprosto bezprecedentní. Bude nepochybně zajímavé se přesvědčit, zda si podobně dobrou pověst jako doma zachovala Omega i u svých kdysi početných českých fanoušků.

János Kóbor, alias Mecky, odpovídal na dotazy novinářů v Limonádovém klubu Tornado Lou.

Ve středu 11.5. od 15 hodin se konala tisková konference se zpěvákem a zakládajícím členem legendární maďarské skupiny Omega. V prostorách intimního a příjemného klubu Tornado Lou odpovídal Mecky na otázky týkající se zejména chystaného pražského vystoupení, ale např. i historie kapely, střetů s totalitním režimem, nebo receptu na mezinárodní úspěch.

Poslední vystoupení Omegy v Praze roku 1971 komentoval muzikant slovy: "Bylo to vlastně poprvé, kdy jsme hráli ve složení v jakém hrajeme doteď. Takže pro nás je Lucerna výjimečné místo a Praha jakbysmet. Jsme rádi, že se po letech vracíme. Po posledním vystoupení v 70tých letech v Ostravě nám již nebylo doporučeno se s Omegou do Čech vracet. Po revoluci jsme trošku zvolnili tempo a teď jsme konečně tady."...na dotaz, jestli je pravda, že tehdy málem zbořili Lucernu odpověděl: "My ji nezbořili sami, pomohli nám diváci, kterých přišlo strašně moc." Potom se řeč točila kolem jejich současných úspěchů a popularity. "Na poslední koncert v Budapešti na nás přišlo 90 tisíc diváků. To jsou pro nás výjimečné chvíle, které si budeme pamatovat celý život.... ..a je to právě důvod, proč letos Lucernu konečně zbouráme. Doufejme."...komentoval Mecky dotaz, jestli se nebojí, že se 90 tisíc lidí nevejde do Lucerny.

Otázky na adresu pražského koncertu shrnul slovy: "Budeme hrát dvě a půl hodiny, před námi ještě Blue Effect, se kterým jsme již hráli mnohokrát. Vezeme si s sebou několik kamionů s technickým zázemím, rádi děláme opravdovou zvukovou, světelnou a vizuální show." Na otázky ohledně současné světové, české a maďarské rockové scény odpovídal lakonicky: " V současné době neexistuje nová rocková kapela, která by mne zaujala. Ty dnešní ‚rockové' kapely nehrajou vůbec rock. Pro mě éra této hudby, jak ji znám já, skončila kapelou U2."

"Mam rad české pivo, zejména Plzeň." ...nepřekvapil Mecky odpovědí na obligátní otázku o českém pivu.

Od 17 hodin pak János Kóbor odpovídal online na chatu serveru iDnes fanouškům přes internet. Evidentně se po celý den bavil a užíval si toho, že je zase po čase v Praze. Z Meckyho vyzařovala skromnost, vstřícnost a dobrá nálada. "Uvidíme se 9.6. v Lucerně. Těšíme se na Vás." ...těmito slovy uzavíral vždy své rozhovory.

1973 Praha 1968 Londýn 1994 2005 1999 NépstadionDalší články tohoto autora:
Jan Kratochvíl

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku