Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Čtvrtek 9.6.2005
Svátek má Stanislava
  Výběr z vydání
 >EVROPA: Chci smluvní unii plnoprávných, rovnocenných států
 >SVĚT: Státy selhavší a co s nimi
 >PRÁVO: Minoritním akcionářům nemohou zbýt jen oči pro pláč
 >GLOSA: Co se to děje?
 >HUDBA: Kapela Omega je již 43 let na světové hudební scéně
 >SPOLEČNOST: Asi ne Největší Čech, ale...
 >ZÁBAVA: Bankomat
 >ÚVAHA: Voňavý a čistý smrad
 >INTERNET: Zádrhel s připojením od Eurotelu
 >CHTIP: Jó, to byly časy III.
 >TISKOVÁ ZPRÁVA: Maďarští Rolling Stones přijeli do Prahy!
 >VZDĚLÁVÁNÍ: Úspěch českého týmu na finále Odysey mysli v USA
 >PENÍZE.CZ: Končí vám fixace hypotéky? Počítejte dobře!
 >POLITIKA: Jak se mladý člověk stane konzervativcem, a tudíž euroskeptikem
 >PRAHA: Žižkov bude mít novou sochu - dokonce jezdeckou

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Společnost  >>  Ekologie  
 
9.6. GLOSA: Co se to děje?
Gentleman

Doba, vymknuta z kloubů, šílí, pravil kdysi Hamlet (po zkušenosti se Solnohradem si už nejsem tak jist...). Na devadesát neziskových organizací - to je jich u nás tolik? - žádá Klause, aby se jim omluvil za svoje výroky o nich. Copak se všichni zbláznili? Klaus vyjádřil obecně myšlenku o (možném) nebezpečí pramenícím z aktivit (některých) nevládních organizací a sdružení. Nemluvil ani o našich, ani o zahraničních, ani o všech, ani o všech jejich aktivitách.

A hle, ozvalo se jich bez jedné devadesát (kdo ještě ne, ať se honem přihlásí). Jako kdyby najednou všichni ztratili paměť a dělali, že je automaticky rovnítko mezi nevládní organizací a jejím neškodným působením. V dnešní době politické korektnosti a pozitivní diskriminace a tažení tu proti těm, tu proti jiným, se zcela přirozeně najdou tací a také, kde osobní ambice mají více než daleko k čistotě a nekomerčnosti prosazovaných myšlenek.

Někdo mi vyprávěl, že v malých a menších městech v USA je moc občanských sdružení až překvapivá. Spolek Spravedlivých matek si například usmyslí, že nějaká knížka ohrožuje mravnost mládeže (např. Huckleberry Fin) a tak dlouho prudí před knihkupectvím, až se tam lidé bojí chodit, že budou osočení z ohrožování mravní výchovy, a knihkupec knihu raději stáhne. A protože jsme v demokratickém státě, není dovolání. Některé sponzorované aktivity různých zelených (placení demonstrantovného) jsou také ukázkou, že nevládní či nezisková neznamená automaticky nevinná.

Stěžující si nevládní organizace se ohánějí ohrožením "lidské svobody". Mně přijde jako větší ohrožení případná prezidentova omluva. Už kvůli nemístným titulkům typu "Klaus brojí proti vlivu nevládních organizací" - za ty by se měl někdo omlouvat.


Gentlemanův deníček
Další články tohoto autora:

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku