Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Pátek 10.6.2005
Svátek má Gita
  Výběr z vydání
 >SPOLEČNOST: O čem je tady řeč?
 >EVROPA: Eurozatykač - konec právního státu?
 >POLITIKA: Postdemokracie jako oficiální politika Bruselu?
 >PRÁVO: Otroci virtuální reality
 >FOTOGALERIE: Z Mičurinovy zahrádky
 >POČÍTAČE: Triky na Oscara
 >MEJLEM: Opravte mě, pokud se pletu
 >BOTANICKÁ ZAHRADA: Pastva už pošesté!
 >TISKOVÁ ZPRÁVA: Před Little Richardem vystoupí Rock'n'Roll Band M. Woodmana
 >TISKOVÁ ZPRÁVA: Lhůta pro dlužníky ČT prodloužena do 20. června
 >TISKOVÁ ZPRÁVA: Týká se to také tebe - už potřicáté
 >PENÍZE: Je účelné přispívat na nájemné?
 >EVROPA: Chci smluvní unii plnoprávných, rovnocenných států
 >SVĚT: Státy selhavší a co s nimi
 >PRÁVO: Minoritním akcionářům nemohou zbýt jen oči pro pláč

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Společnost  >>  Ekologie  
 
10.6. TISKOVÁ ZPRÁVA: Týká se to také tebe - už potřicáté
Jakub Kašpar

Týká se to také tebe (TSTTT) - mezinárodní ekologický festival [1], zaměřený především na filmovou tvorbu - stojí na prahu svého jubilejního třicátého ročníku. Jeho tradičním dějištěm se v týdnu od 21. do 27. listopadu stane Uherské Hradiště. Filmaři již dnes mohou posílat své snímky do soutěží amatérských i profesionálních tvůrců a diváci se mohou začít těšit nejenom na požitek z biografu, ale i na řadu atraktivních doprovodných akcí.

"Cílem festivalu je upozorňovat veřejnost na filmová a televizní díla, která se zásadně vyjadřují k ekologickým stránkám lidské existence v dnešním světě," říká organizační duše festivalu Jan Maděrič z Klubu kultury Uherské Hradiště. TSTTT vznikl v době, kdy komunistická cenzura omezovala svobodu filmové tvorby. Zvláště ekologické prblémy byly tehdy pro umělce a publicisty tabu. "Potřeba pravdy přivedla kroužek zdejších nadšenců k rozhodnutí pořádat alespoň přehlídky filmů amatérských, protože ty byly přece jen méně kontrolovány státní mocí," vysvětluje okolnosti vzniku festivalu Maděrič. Filmová přehlídka se postupně otevřela také profesionálním a zahraničním tvůrcům a z TSTT se tak stala mezinárodní událost.

Do filmové soutěže TSTTT se mohou přihlásit amatérští i profesionální tvůrci dokumentárních, publicistických, reportážních, hraných, animovaných i jiných filmů [2]. Filmy je třeba poslat do 15. října 2005 na adresu pořadatele. Účastnit se mohou díla na jakémkoli nosiči (VHS, S-VHS, Betacam PAL, DVD, mini DVD, DivX či XviD). Snímky jen nesmí být starší než tři roky. Účast v jiných soutěžích přihlášení filmů do TSTTT neomezuje.

Profesionální a amatérská soutěž je hodnocena odděleně. V amatérské soutěži půjde o Velkou cenu pro nejlepší snímek, ale také o Cenu města Uherského Brodu nejlepšímu zahraničnímu filmu, Cenu ČSOP a Cenu Odborového svazu kulturních zařízení. Profesionálové budou soutěžit o Velkou cenu Josefa Velka, Cenu MŽP a Cenu Zlínského kraje. Udělena bude i Cena diváka, kterou věnuje město Uherské Hradiště.

Festival ovšem zdaleka nebude jen filmovou přehlídkou a soutěží. Organizátoři už dnes plánují řadu doprovodných akcí a aktivit. Například vernisáž výstavy dětské výtvarné soutěže "Svět očima skutečnosti a fantazie", V. ročník krajské konference o ekologické výchově ve školách "Trvale udržitelná škola", seminář k aktuálním problémům ochrany přírody, veřejné debaty na témata jako "Plány péče o problémové chráněné druhy živočichů (bobr, vydra, velké šelmy)" či "Jaký prostor, smysl a význam má dnes ekologie v našich sdělovacích prostředcích", které se zúčastní mj. ministr životního prostředí Libor Ambrozek. V průběhu TSTTT se uskuteční i II. ročník slovensko-českého setkání k environmentální výchově, vzdělávání a osvětě. Slavnostní závěrečný večer festivalu zpříjemní koncert legend českého bluegrassu Roberta Křesťana a Druhé trávy.

Další informace a kontakt pro filmaře:

Jan Maděrič, Klub kultury, Hradební 1198, 686 60 Uherské Hradiště, tel./fax 572 430 422, e-mail: maderic@kkuh.cz, www.kkuh.cz

Poznámky:

[1] Festival Týká se to take tebe (TSTTT) vyhlašují společně Ministerstvo životního prostředí, Zlínský kraj, město Uherské Hradiště, město Uherský Brod, Odborový svaz pracovníků kulturních zařízení a Český svaz ochránců přírody. Organizátorem festivalu je Klub kultury Uherské Hradiště.

[2] Doporučené tématické okruhy: problémy obnovy životního prostředí, návrat k tradičním hodnotám, obnova venkova a revitalizace venkovských sídel, zachování krajinného rázu, vytváření předpokladů k udržení biodiverzity, obrazy krajiny a přírody, obrazy domova a záznamy z cest, krása přírodních útvarů, architektura a urbanismus, soulad člověka a přírody, proměny přírodních forem a tvarů, fauna a flóra, kouzlo mikrosvěta, tvorba a ochrana životního prostředí, domácnost, rodina a rodinný život, děti a zvířata.

Jakub Kašpar, ředitel OVV MŽP


Další články tohoto autora:
Jakub Kašpar

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku