Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Pátek 10.6.2005
Svátek má Gita
  Výběr z vydání
 >SPOLEČNOST: O čem je tady řeč?
 >EVROPA: Eurozatykač - konec právního státu?
 >POLITIKA: Postdemokracie jako oficiální politika Bruselu?
 >PRÁVO: Otroci virtuální reality
 >FOTOGALERIE: Z Mičurinovy zahrádky
 >POČÍTAČE: Triky na Oscara
 >MEJLEM: Opravte mě, pokud se pletu
 >BOTANICKÁ ZAHRADA: Pastva už pošesté!
 >TISKOVÁ ZPRÁVA: Před Little Richardem vystoupí Rock'n'Roll Band M. Woodmana
 >TISKOVÁ ZPRÁVA: Lhůta pro dlužníky ČT prodloužena do 20. června
 >TISKOVÁ ZPRÁVA: Týká se to také tebe - už potřicáté
 >PENÍZE: Je účelné přispívat na nájemné?
 >EVROPA: Chci smluvní unii plnoprávných, rovnocenných států
 >SVĚT: Státy selhavší a co s nimi
 >PRÁVO: Minoritním akcionářům nemohou zbýt jen oči pro pláč

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Společnost  >>  Pražský chodec  
 
10.6. BOTANICKÁ ZAHRADA: Pastva už pošesté!
Marcela Uhlíková

Od 14. června si na svých procházkách přírodním areálem Botanické zahrady hl. města Prahy možná budete připadat jako na venkově: Určitě vás nemine setkání s pasoucím se stádem ovcí a koz.

Letošní rok je již šestým, kdy se zahrada společně s Odborem městské zeleně magistrátu hl. města Prahy rozhodly stepní rostlinná společenstva na vybraných lokalitách Troji ošetřit tím nejšetrnějším způsobem, jakým je spásání. "Vegetaci pobyt stáda prospěje daleko více, než třeba zásah člověka s křovinořezem. Jednak zvířata okoušovu vřesy a rostliny mezi nimi, navíc svými kopýtky rozruší povrch," konkretizuje Jiří Roma z Odboru městské zeleně Magistrátu hl. města Prahy. Pastva začne v úterý na vřesovišti Pustá vinice (součást přírodní památky Havránka), asi po 5 dnech stádo pastevec přežene přes údolí potoka Haltýř, Libuli a kolem dětského hřiště na druhé trojské vřesoviště, na Salabku. Na Salabce budeme moci pasoucí ovce a kozy obdivovat až do 24. června, poté se stáda přesunou do Podhoří, kde v pondělí 4. července pastva pro letošní sezónu skončí.

V Podhoří pod vyhlídkou z Archeoparku nebo v horní části Pusté vinice jsou rostlinná společenstva, která se v Troji dochovala právě díky vypásání těchto lokalit. Pastvou se každoročně likvidují náletové keře a stará tráva, která by se jinak musela například na velice strmém svahu v Podhoří jen obtížně kosit. Navíc umožňuje rozvoj nízkých, dříve zastíněných druhů a podporuje zejména u trav růst do šířky a tím snížení množství míst bez vegetace.

Pro návštěvníky přírodního areálu plyne z akce spásání několik omezení: Jednak by měli respektovat zákaz vstupu za elektrické ohradníky, kterými budou jednotlivé lokality ohrazeny. Rovněž není dobré krmit ovce ani kozy doneseným pečivem, lépe je tvrdý chleba předat pastevci. "Zvláště prosíme majitele pejsků, aby své svěřence nepouštěli na volno. Nechceme, aby se opakovala loňská politování hodná událost, kdy nezvladatelný volně vypuštěný pes přeskočil elektrické ohradníky na Salabce a zardousil čerstvě narozené jehně," apeluje na návštěvníky Troji Věra Bidlová, jedna z iniciátorů celé akce (dnes marketingová šéfka BZ na mateřské dovolené)…

Pastva domácích ovcí a koz doprovázela i osídlování Pražské kotliny a probíhala na teplých jižních stráních již od mladší doby kamenné (před 6000 - 3200 lety). Jejich zásluhou se nám do dnešních dnů zachovala rarita z doby ledové: Bezlesé - svahové a skalní stepi s porosty druhově velmi bohatými, patřícími dnes mezi nejcennější objekty ochrany v síti zvláště chráněných území v Praze.

Marcela Uhlíková, tiskové oddělení
www.botanicka.cz

Foto: Při svých procházkách přírodním území botanické zahrady se budete setkávat s pasoucím stádem ovcí a koz. Autor: Věra Bidlová
Další články tohoto autora:
Marcela Uhlíková

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku