Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Pátek 10.6.2005
Svátek má Gita
  Výběr z vydání
 >SPOLEČNOST: O čem je tady řeč?
 >EVROPA: Eurozatykač - konec právního státu?
 >POLITIKA: Postdemokracie jako oficiální politika Bruselu?
 >PRÁVO: Otroci virtuální reality
 >PSÍ PŘÍHODY: Následky vichřice
 >FOTOGALERIE: Z Mičurinovy zahrádky
 >POČÍTAČE: Triky na Oscara
 >MEJLEM: Opravte mě, pokud se pletu
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Zlatá padesátá - Plynové lampy
 >BOTANICKÁ ZAHRADA: Pastva už pošesté!
 >TISKOVÁ ZPRÁVA: Před Little Richardem vystoupí Rock'n'Roll Band M. Woodmana
 >TISKOVÁ ZPRÁVA: Lhůta pro dlužníky ČT prodloužena do 20. června
 >TISKOVÁ ZPRÁVA: Týká se to také tebe - už potřicáté
 >PENÍZE: Je účelné přispívat na nájemné?
 >EVROPA: Chci smluvní unii plnoprávných, rovnocenných států

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Bartovy příhody  
 
10.6. RODINA A PŘÁTELÉ: Zlatá padesátá - Plynové lampy
Ondřej Neff

Včera večer jsem projížděl na motocyklu Suzuki Malou Stranou a vzpomněl jsem si, že magistrát má v úmyslu obnovit plynové lampy. Zatím jsem žádné nové plynové lampy neviděl, tak aspoň mohu zavzpomínat na ty staré.
Dnes už si nevzpomenu, kde všude byly - rozhodně ale na Malé Straně a speciálně na Kampě se držely nejdéle. Plynová lampa měla z dnešního hlediska jednu zvláštnost: hořela pořád, i ve dne. Přes den v ní hořel maličký ohýnek. Když se smráklo, přišel lampář s tyčí opatřenou háčkem. Z lampy vyčnívalo drátěné oko. Lampář zachytil háčkem oko, zatáhl, ten plamínek se zvětšil a tím rozžhavil keramickou baňku, říkalo se jí punčoška. Ta byla zdrojem světla plynové lampy. Ráno zase přišel lampář a očko zatáhl a plamen se zmenšil a tak to šlo den po dni, celý rok, bez ustání.
Všude jinde bylo světlo žárovkové, ovšem bídné, mžouravé. To až na přelomu padesátých a šedesátých let byly zavedeny výbojky. To bylo obrovské zlepšení - dělal jsem tenkrát první pokusy s fotografováním a od té doby bylo možné bez problémů fotografovat i noční ulici!
Zpátky k těm plynovým lampám. Četl jsem, že nové plynové lampy mají mít nějaké dálkové zažínání a zhasínání. Chápu,že by se dnes těžko hledali poctiví a svědomití lampáři, kteří by za malý peníz chtěli dělat takovou práci - sice jednoduchou, ale vyžadující naprostou spolehlivost. Jsem také zvědav na výtvarné řešení těch lamp. Plynové lampy, jak jsem je znal já, měly design - odhaduji - z první republiky. Nevypadaly zas tak moc archaicky: současné lampy, jak je známe z historického jádra, pocházejí svým designem z devatenáctého století, jen ten vnitřek mají moderní! Uvidíme, a přiznám, že se na plynové lampy moc těším.


Další články tohoto autora:
Ondřej Neff

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku