Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Sobota 11.6.2005
Svátek má Bruno
  Výběr z vydání
 >NÁZOR: Chci smluvní unii plnoprávných, rovnocenných měst
 >EVROPA: Nespouštějme novou železnou oponu
 >POLEMIKA: Rakce na článek Jaroslava Hutky
 >SPOLEČNOST: Na okraj sporu V. Klause s neziskovými a jinými organisacemi
 >MOBY DICK: Dovolená Moby Dicka
 >BODYPAINTING: Dnes abstrakce...
 >DOKUMENT: Prohlášení Štrasburského výboru
 >POEZIE: Báseň o Červené Karkulce
 >KNIHA: Vzpoura tichem
 >MÉDIA: Největší Čech? Karel IV.!
 >CHTIP: Z pošty
 >MEJLEM: Ruská ekologická strana Zelení
 >ÚVAHA: Cukr - nepřítel lásky číslo jedna
 >SPOLEČNOST: O čem je tady řeč?
 >EVROPA: Eurozatykač - konec právního státu?

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Společnost  >>  Pražský chodec  
 
11.6. POLEMIKA: Rakce na článek Jaroslava Hutky
Pavel Bém

Reakce primátora Béma na fejeton pana Hutky Zdobení řetězu.

"Velikost a závažnost problémů je přímo úměrná času, který má člověk k dispozici pro jejich řešení," napsal kdysi profesor Parkinson ve svých zákonech, jejichž platnost denně v praxi dokazují tisíce lidí.

Je mi líto, že se k těm, kteří nemají na práci nic jiného než řešit drobnosti, jako je řetěz kolem sochy sv. Václava přiřadil mnou jinak vysoce ceněný písničkář Jaroslav Hutka.

Považuji téměř za tragické, že člověk, kterého si za vše, co v životě odkázal a udělal, hluboce vážím, žije v přesvědčení, že "středem světa" je řetěz kolem sochy sv. Václava. Nechci zde pátrat po tom, co je toho příčinou, ale považuji za nutné se proti jeho fejetonu z minulého týdne ohradit.

Především bych zdůraznil, že nejsem monarcha obdařený absolutní mocí. Jako primátor jsem, bohu dík za demokracii, vázán úplně stejnou administrativní a schvalovací mašinérií jako občan Hutka.

Mohu tedy vyjádřit svůj osobní názor, že řetěz kolem sochy patrona naší země nepovažuji za vhodný, a že se vynasnažím, aby zmizel, což jsem učinil, a je celkem jedno, zda regály supermarketu nebo kdekoli jinde.

Na druhé straně však existuje nemálo jiných lidí, včetně historiků a dalších odborníků, kteří můj a Hutkův názor nesdílí. Podle nich řetěz sochu chrání, je tvořen symboly českého státu a tak dále. A jelikož skutečně nejsem absolutistickým gubernátorem, musím svůj názor v souladu se zákonitostmi demokratického zřízení prosadit.

Takže ačkoli jsem skutečně učinil příslušné kroky k odstranění dotyčné relikvie ze sochy patrona českých zemí, řetěz zkrátka nezmizel ze dne na den. Ostatně to už tady v minulosti bylo. Vzpomeňme třeba, jak se za dob bolševické diktatury vypařilo nádraží Těšnov. Jsem rád, že tyto doby minuly.

Má-li Jarda názor jiný, je mi to líto dvojnásob, protože pokud jsme v roce 1989 i před tím o něco usilovali, tak právě o to, aby už žádná nádraží, lidé, sochy a třeba i řetězy nemizeli z rozhodnutí politické zvůle.

Každopádně řetěz byl před pár dny odstraněn, i když asi ne s takovou rychlostí, jak si Jarda představoval. Přesto mu však rád přenechám zásluhy. Jako primátor mám totiž na starosti spousty dalších problémů na rozdíl od dotyčného řetězu skutečně ovlivňujících každodenní život Pražanů. Ostruhy si hodlám vysloužit jejich řešením, Balbínovcům nechť patří sláva zmizelého řetězu!

Primátor hl. m. Prahy

MUDr. Pavel Bém
Další články tohoto autora:
Pavel Bém

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku