Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Pondělí 13.6.2005
Svátek má Antonín
  Výběr z vydání
 >SPOLEČNOST: Nová mediální hvězda - Pepek Vyskoč
 >SVĚT: Konec dějin podle Francise Fukuyamy
 >SPOLEČNOST: To by mě tedy také zajimalo, o čem je tady vlastně řeč...
 >EVROPA: Ať Španělé opakují referendum!
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Výtvarné Bienále v Karlíně
 >SPOLEČNOST: Za Klause se nestydím
 >PRÁVO: Ta naše justice česká aneb Měli by soudci umět i lhát?
 >MIMOCHODEM: Hořící sourozenci
 >PSÍ PŘÍHODY: Na procházce v Modřanech
 >DROGY: End of war against drugs?
 >POVÍDKA: Čekání na spravedlnost
 >HUDBA: "Šance" kapely Irish Dew
 >MEJLEM: To zbytnělé slovo občan
 >DOKUMENT: Petice za omezení prezentace násilí a zločinnosti v médiích
 >PENÍZE.CZ: Jak na dovolenou bez peněz a bez úroků

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Evropa  
 
13.6. EVROPA: Ať Španělé opakují referendum!
Jiří Zahrádka

Španělé v referendu o Evropské ústavě tuto novou unijní smlouvu schválili. Český ministr Sobotka ale upozornil na to, že ve Španělsku neproběhla zevrubná diskuse o ústavní smlouvě samotné. Naznačil, že teprve po lepším seznámení se s textem euroústavy by Španělé měli znovu rozhodnout o svém stanovisku. Podobně se vyjádřil i premiér Paroubek. Dle něho je přeci strašně důležité, proč euroústavu schválili. Když by důvodem byla litera ústavy, bylo by to podle něho v pořádku. Ale důvody prý byly jiné. Tomu nasvědčuje i průzkum veřejného mínění z doby před španělským referendem. Dle něho 90 procent Španělů ví o euroústavě velmi málo. Proto se česká vláda rozhodla navrhnout na Evropské radě prodloužení ratifikačního procesu - se zjevným úmyslem dát Španělům čas k opravě jejich stanoviska a tedy k tomu, aby své výsledky opravili a hlasovali znovu - tentokrát proti euroústavě.

Že to všechno zní nějak nepravděpodobně, absurdně a nedemokraticky? Ano. Výše uvedený popis reakcí našich čelných politiků je pravdivý, stejně jako procento "euroústavní neznalosti" u španělských voličů. Ve skutečnosti však Sobotka s Paroubkem nezpochybňovali důvody hlasování Španělů, kteří řekli euroústavě "ANO", nýbrž Francouzů a Holanďanů, kteří si dovolili říci "NE". Stále se opakuje, že ve Francii a Nizozemí se ve skutečnosti o samotné euroústavě moc nehlasovalo – důvody jejího odmítnutí byly prý spíše vnitropolitické. Ale že Španělé nevěděli o euroústavě téměř nic, že - jak přiznávala i eurooptimistická média - hlasovali kladně spíše proto, že jim dřívější EHS ekonomicky pomohla (tedy také ne z důvodu “litery euroústavy,” pane Paroubku), to nikoho nezajímá. Nikomu nevadilo ani to, že španělská socialistická vláda na povrchní asociace Španělů dokonce sázela - euroústavu měly v rámci vládní propagandy podpořit hvězdy showbyznisu a fotbalu, tedy vyloženě experti na ústavní právo. Přesto všechno nikdo z těch, kdo opatrně tlačí na změnu výsledků referenda francouzského a holandského, neřekl: "Španělé také ve skutečnosti nehlasovali o euroústavě - ať si referendum také zopakují!"

Jak je to jen možné? Člověk by očekával, že politici - zvláště ti na místech nejvyšších - by měli být vzorem v respektování pravidel fair play. V měření všem stejným metrem, "padni komu padni", jak říká expremiér Zeman. Ale není tomu tak. Snížili se k nerespektování pravidel cti a spravedlnosti, k manipulacím, ke špinavým hrám. K tomu, že přijímají jen takový výsledek, který si přejí sami. Bohužel, v prostředí EU nejsou výjimkou - zkušenosti s opakovanými referendy učinily naopak z nespravedlnosti normu. Takovou euronormu. Pro neférové jednání. Europolitici tím už nikoho nepřekvapí, téměř nikdo to nepovažuje za skandál. V Evropské unii se to tak přeci dělá běžně.

A pak se divte, že se lidem v některých zemích EU odcizila.

Jiří Zahrádka
autor je spolupracovníkem serveru www.euroskeptik.cz


Další články tohoto autora:
Jiří Zahrádka

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku