Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Sobota 11.6.2005
Svátek má Bruno
  Výběr z vydání
 >NÁZOR: Chci smluvní unii plnoprávných, rovnocenných měst
 >EVROPA: Nespouštějme novou železnou oponu
 >POLEMIKA: Rakce na článek Jaroslava Hutky
 >SPOLEČNOST: Na okraj sporu V. Klause s neziskovými a jinými organisacemi
 >MOBY DICK: Dovolená Moby Dicka
 >BODYPAINTING: Dnes abstrakce...
 >DOKUMENT: Prohlášení Štrasburského výboru
 >POEZIE: Báseň o Červené Karkulce
 >KNIHA: Vzpoura tichem
 >MÉDIA: Největší Čech? Karel IV.!
 >CHTIP: Z pošty
 >MEJLEM: Ruská ekologická strana Zelení
 >ÚVAHA: Cukr - nepřítel lásky číslo jedna
 >SPOLEČNOST: O čem je tady řeč?
 >EVROPA: Eurozatykač - konec právního státu?

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Kultura  
 
11.6. MÉDIA: Největší Čech? Karel IV.!
Tereza Typoltová

Po půl roce debat a diskuzí je rozhodnuto. Největším Čechem zvolili diváci České televize Karla IV. Na jeho vítězství vypsaly sázkové kanceláře nejvyšší kurzy. Až do poslední chvíle přímého přenosu finálového večera mohli diváci České televize ovlivnit stav hlasování. Na zvolení "otce vlasti" Největším Čechem má nepochybně velkou zásluhu jeho advokát David Vávra, který přesvědčil úctyhodných 68 713 diváků, aby zaslali svůj hlas. Vývoj hlasování sledovali diváci v průběhu celého pořadu. Měli možnost posoudit, jak si jejich favorit vede a do výsledků zasáhnout.

Finálový večer nabídl souboj deseti vynikajících advokátů, kteří bojovali svými argumenty, a odhalil také výsledky průzkumu veřejného mínění, který pro Českou televizi realizovala společnost SC&C. Jaromír Bosák, spolumoderátor Marka Ebena, představil veřejnosti zajímavé informace, které z výzkumu vzešly. Za nejdůležitější vlastnosti u Největšího Čecha považuje veřejnost na prvním místě čestnost, ale také odvahu, vůdcovské schopnosti a genialitu. Např. ve dvou z těchto čtyř kategorií, odvaze a čestnosti, zvítězil v průzkumu Jan Hus.

Jednotlivé advokáty v průběhu pořadu podpořila řada známých osobností. Pro Jana Žižku se vyslovil i náčelník generálního štábu Pavel Štefka, na straně T. G. Masaryka stála také režisérka Olga Sommerová, Antonína Dvořáka podpořil např. houslový virtuos Jaroslav Svěcený. I tito hosté měli možnost ovlivnit názory diváků a podílet se tak na úspěšném umístění jejich kandidáta.

V závěru večera se dočkal ocenění i čestný obhájce dr. Zdeněk Mahler (advokát T.G.M), který si, dle vyjádření prezidenta Unie soudců ČR Mgr. Jaromíra Jirsy, z profesního hlediska vedl jako advokát nejlépe.

V přímém přenosu byla také, vodou vyvěrající na úpatí hory Říp, pokřtěna kniha Největší Čech - 100 nejvýznamnějších osobností Čech, Moravy a Slezska, kterou k projektu, ve spolupráci s Českou televizí, vydalo nakladatelství Reader´s Digest.

Finálový večer dnes ukončil hledání největších osobností českých zemí. Hledání, které trvalo několik měsíců a které o naší české společnosti mnohé vypovídá.

Konečné pořadí Top 10 tak, jak rozhodli diváci v druhé fázi hlasování:

1. Karel IV.
2. Tomáš Garrigue Masaryk
3. Václav Havel

4. Jan Amos Komenský
5. Jan Žižka
6. Jan Werich
7. Jan Hus
8. Antonín Dvořák
9. Karel Čapek
10. Božena Němcová

Dnešním večerem tedy skončila velká společenská hra, kterou chtěla Česká televize probudit diskuzi o osobnostech naší historie i současnosti, o jejich významu pro společnost, o hodnotách, které vyznáváme.

Tereza Typoltová
vedoucí Marketingu a komunikace České televize


Další články tohoto autora:
Tereza Typoltová

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku