Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Pondělí 13.6.2005
Svátek má Antonín
  Výběr z vydání
 >SPOLEČNOST: Nová mediální hvězda - Pepek Vyskoč
 >SVĚT: Konec dějin podle Francise Fukuyamy
 >SPOLEČNOST: To by mě tedy také zajimalo, o čem je tady vlastně řeč...
 >EVROPA: Ať Španělé opakují referendum!
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Výtvarné Bienále v Karlíně
 >SPOLEČNOST: Za Klause se nestydím
 >PRÁVO: Ta naše justice česká aneb Měli by soudci umět i lhát?
 >MIMOCHODEM: Hořící sourozenci
 >PSÍ PŘÍHODY: Na procházce v Modřanech
 >DROGY: End of war against drugs?
 >POVÍDKA: Čekání na spravedlnost
 >HUDBA: "Šance" kapely Irish Dew
 >MEJLEM: To zbytnělé slovo občan
 >DOKUMENT: Petice za omezení prezentace násilí a zločinnosti v médiích
 >PENÍZE.CZ: Jak na dovolenou bez peněz a bez úroků

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Kultura  >>  Hudba  
 
13.6. HUDBA: "Šance" kapely Irish Dew
Petr Vlasák

Irish Dew čili Irská rosa (jak značka whisky, tak tabáku) se na českých pódiích objevuje od r. 1995 a je známa hlavně osobitými interpretacemi irské a skotské hudby. Hlavní postavou skupiny je Václav Veselý (původně známější jako rockový kytarista třeba s J. Kratochvílovou, Mišíkovými ETC, v Kukulínu a vůbec často s J.Hrubým nebo jen ve dvojicích třeba s Mertou, Dědečkem či na různých studiových nahrávkách, zakladatel Dobrohoště) a hraje zde převážně na akordeon. Kouří rád dýmku a u oběda trápí své spolustolovníky otázkou, jakým tónem zní jejich sklenice.

Základní sestavu nyní tvoří 4 chlapi, kromě šéfa ještě Jiří Podzimek (hlavně ak. kytara a zpěv, známý z divadla Sklep, kapel MTO Universal či Bílá nemoc, navíc ovládá francouzštinu, kterou i tlumočí), Robert Fischmann (nejvíc flétny /příčná/ a whistle, též členem Taliesynu, hraje třeba s CK Vocal atd., překladatel a euroskeptik) a Sean Barry (především keltská harfa, typický Angličan s irskými předky, 4x po sobě talentem GB ve hře na kelt.harfu s níž se dostal i na královský dvůr, v 10 letech nahrál první album, má rád české pivo, humor i Becherovku). Instrumentálně jsou všichni velmi dobří hráči.

Kapela se narodila díky spolupráci při nahrávání CD "Balady" bratří Nedvědů původně jen pro příležitostná hraní na svatbách či vernisážích a je takovým "dítětem" kapelníkovy manželky. Předchozí CD Závist (1997) se jmenovalo podle keltského opida na Zbraslavi.

Na svém novém albu "Šance" (protější část Zbraslavského komplexu) nezůstávají jen na britských ostrovech. Kromě irské a skotské muziky produkují původní skladby v "keltském" duchu a staví na styčných bodech české keltské minulosti s irskou hudbou. Na Šanci se navíc objevuje mnoho zvláštních přesahů v duchu současného trendu world-music. Studiových frekvencí se zúčastnilo dechové kvarteto, valašský zpěvák Franta Segrado a specialitou bylo účinkování Lamina Kouyata, senegalského zpěváka i hráče na africký nástroj cora.

Výsledkem je projekt srovnatelný snad jen s aktivitami Jiřího Pavlici a Hradišťanu. Tuto myšlenku se rozhodla podpořit řada známých hudebníků jako Robert Křesťan, Lenka Filipová, Zuzana Stivínová, instrumentalisté - třeba Luboš Malina z Druhé trávy (pětistrunné banjo, tárogató), Jiří Veselý (doprovází např. bratry Ebeny, kytarista a bratr kapelníka), Radek Klučka (ex-Čechomor, bicí, bodhrán, tamburína ad.) nebo Afričan Wally Touré (djembe) a mnoho dalších. Takže trošku afro-keltská fúze.

Album lze označit za jeden z nejzajímavějších hudebních projektů letošního roku. Vyšlo před pár dny ve vydavatelství Možnosti Indies Records, má 54 minut a 13 skladeb. Kromě tradicionálů se jako autoři hudby podílejí kromě obou Veselých, ještě Barry i Fischmann a L.Kouyate (i text), textařsky se navíc uplatnil i R.Křesťan. Jak říká Vašek Veselý, když vezmeš čtyři jigy za sebou s tím, že první zůstane věrný originálu, druhý se pootočí a ten čtvrtý už je všechno možné jen ne Irsko, tak takhle nějak vzniká současná world music. Obzvlášť doporučuju lahůdky jako irskou tradiční a méně známou Carrickfergus s L.Filipovou nebo Oitche Mhath Leibh a určitě skladbu č.10 - Neočekávaná setkání.

Na www.indiesrec.cz (kromě ukázek) jej můžete získat jen za 279Kč. Minulý týden na United Islands of Prague hráli jen ve čtyřech, ale 14.6. v Plzni a hlavně ve středu 15.června v pražském Paláci Akropolis (19,30h) bude přítomna většina hostů z alba.

Veselého třímanuálový akordeon Delicia Dineta téměř s dudáckou barvou zvuku vyrobený v Hořovicích na míru bude jistě řádit. Jejich hudba je ryčná, skočná, místy veselá.

Šance Tour pak pokračuje přes Valašský špalíček do Hradce, Třeboně, Ostravy, Náměště, Sázavy, Telče, Trutnova, Brna atd (více na www.irishdew.cz).

Takže "Šance" jak pro kapelu, dát o sobě vědět třeba nejen v tuzemských luzích a hájích, ale i pro vás, slyšet a vidět něco zajímavého, co stojí za víc než jeden poslech!

P.S. O týden později a tamtéž bude výroční koncert Trabandu "10 let na cestě", podrobnosti příště s dalšími tipy, jako třeba Dlhé diely aj.
Další články tohoto autora:
Petr Vlasák

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku