Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Úterý 14.6.2005
Svátek má Roland
  Výběr z vydání
 >SPOLEČNOST: O to tady jde!
 >SVĚT: Osudy zvědů
 >POLITIKA: Hledá se bývalý novinář. Zn.: Na černou práci.
 >SPOLEČNOST: Národní kulturní památka
 >Z MÉHO PODKROVÍ: O debatě v Českém rozhlasu a podobných hrůzách
 >ROZHOVOR: Plukovník RAF: Nacisté i komunisté udělali z Čech jeden velký koncentrák
 >ČÍNA: Devět komentářů (1)
 >ŠAMANOVO DOUPĚ: Kdo je největší Čech
 >CHTIP: Jó, to byly časy IV.
 >BOTANICKÁ ZAHRADA: Tropický skleník slaví 1. rok své existence
 >PENÍZE.CZ: Kde se klubou superboháči? A jak investují?
 >SPOLEČNOST: Nová mediální hvězda - Pepek Vyskoč
 >SVĚT: Konec dějin podle Francise Fukuyamy
 >SPOLEČNOST: To by mě tedy také zajimalo, o čem je tady vlastně řeč...
 >EVROPA: Ať Španělé opakují referendum!

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Společnost  >>  Pražský chodec  
 
14.6. BOTANICKÁ ZAHRADA: Tropický skleník slaví 1. rok své existence
Marcela Uhlíková

Přesně před rokem (12. června 2004) se po roce zkušebního provozu poprvé otevřel veřejnosti tropický skleník Fata Morgana. Jaký byl první rok této unikátní stavby?

Akce: Bez přehánění lze konstatovat, že ve skleníku to žije celoročně. Kromě stálé expozice rostlin polopouští, tropického deštného lesa a stolových hor zde našly v kalendáři událostí pravidelné místo např. výstavy tropického ovoce, koření, tropických motýlů, masožravých rostlin, palmové dny, zeměpisně orientované dny (loni Africké dny, Den Austrálie, letos Dny arabské kultury, Den Jižní Ameriky,…), nebo vypouštění nových přírůstků (tropické žabky, rybičky).

Události: Těmi jsou v tomto případě dny, kdy něco jedinečného vyroste, vykvete, rozmnoží se, prostě se tomu prokazatelně daří. Za zmínku stojí např. rozkvetení liány Strongylodon macrobotrys (pochází z filipínského souostroví, kde byla v roce 1838 objevena), Amorfphophallus titanum (květenství zmijovce dosahuje až třímetrové výšky), Protea cynaroides (keř vyskytující se pouze na jižní polokouli, až 10 cm dlouhý květ je národním květem Jihoafrické republiky), Ensete ventricosum (banánovník kvetoucí a plodící jen jednou za život, který nevytváří odnože), Lilium philippinense (světový unikát, kriticky ohrožený druh filipínské lilie), Gunera chilensic (až třímetrové listy se slizovými nádržkami naplněnými sinicemi, které pro rostlinu váží životně důležitý vzdušný dusík), Albrus precatorius (bobule využívané v lidovém léčitelství, již tři rozžvýkaná semena vyvolávají smrt), Heliconia bihai (z deštných lesů jihoamerické Guayany, květy v přírodě opilovávají kolibříci a netopýři, ovšem dekorativní částí rostliny jsou listy),

Návštěvnost: Od 12.6. 2004 do 12.6. 2005 přišlo do skleníku Fata Morgana 290.335 návštěvníků (z toho od 12.6 do 31.12.2004 jich bylo 168.516, od 1.1. do 12.6.2005 jich přišlo 121.819). Zatímco v roce 2004 shlédlo Výstavu tropických motýlů 39.905 lidí, v roce 2005 jich bylo již 56.946.

(Pozn.: Pro srovnání ještě jedno číslo: V roce 2003 si expozice botanické zahrady prohlédlo 47.175 návštěvníků, v roce 2004 už 284.053, v roce 2005 ?)

Obyvatelé: Zároveň s otevřením skleníku zahájila 12.6.2004 první výstava tropických motýlů. Loni se na ní předvedlo zhruba na 2.000 exponátů. V letošním roce už byly k vidění více než 4 tisícovky motýlích krasavců.

Stálými obyvateli jsou: Od podzimu 2004 tropické žabičky z čeledi pralesniček a bezblanek, v červenci 2004 se ve Fata Morganě dočasně zabydlilo i 5 zlatohlávků druhu Mecynorrhna torquat (pocházející z Kamerunu, dar mimopražského soukromého chovatele). V tropickém jezírku získalo postupně od svého vzniku po současnost nový domov zhruba 10.000 živočichů. Najdeme zde na padesát druhů ryb, dva druhy sladkovodních krevet a také africké vodní žáby. Ke 4 kusům arovan dvouvousých a 3000 jihoamerických neonek se od února 2005 přidal i Astyanax fasciatus maxicanus (tetra slepá pocházející z poloostrova Yucatan, rybě do dvou dnů po narození doslova zarostou oči), od května 2005 „připlavalo“ dalších 3.000 rybek z Jižní a střední Ameriky, Asie a Afriky (čtverzubci, čichavci, stříkouni, živorodky).

Co nás čeká: Vypadá to, že odborníci z trojského skleníku přímo touží po změnách a vylepšeních, které návštěvníkům ještě lépe přiblíží život v tropech:

V těchto dnech finišují přípravy, které předcházejí ozvučení celého skleníku: Na návštěvníky čekají vedle tropických lijáků a bouřek křik papoušků, lvů, opic, hyen a dalších ruchů, které umocní ojedinělý zážitek z „tropické návštěvy“. Koncem roku budou ve skleníku umístěni 3 „malí“ krokodýlci, uvažuje se dokonce o netopýrech.

Co se stavebních úprav týče, ve skleníku bude instalován automat na pamětní mince. Velkou akcí je úprava jezírka a závlahy s automatickým dopouštěním hladiny v jezírku, filtrací vody a závlahy a dávkování živých roztoků pro závlahu

Parametry skleníku: délka 130 metrů, šířka 17 metrů, výška 11 metrů, skleník ve tvaru písmene S je zapuštěn do strmého, jižně orientovaného svahu nad Vltavou. Expoziční plocha o rozloze 2.190 m2 je protkaná 225 metry cest pro návštěvníky a doplněná vyhlídkovou terasou o ploše 58 m2. Zastřešení nesou mohutná oblouková žebra, konstrukce je pokryta 4vrstvým polykarbonátem. Teplota, vlhkost vzduchu a spouštění zalévání ve všech částech expozice je řízena regulátory klimatu, napojenými na malou meteorologickou stanici. Je zde vysázeno kolem 5.000 druhů rostlin. Součástí expozice nazvané Tropickou přírodou kolem světa je 6 metrů vysoký vodopád, sladkovodní tropické jezero (200.000 litrů), vitríny a podzemní akvárium spojující jednotlivé části expozice.

Teploty: expozice polopoušť – zimní min. 16 st. C, letní max. 30 st. C

expozice deštný les – min. 22 st. C, optimum 24 st. C, max. 30 st. C

expozice chlazená – noční min. 8 st. C, denní max. 20 st. C

Výlet tropickou přírodou se v Troji stal splněným snem. Procházka přes exotické hory, lesy a polopouště tak může v jakoukoliv roční dobu potěšit každého zvídavého návštěvníka.

Marcela Uhlíková, tiskové oddělení
www.botanicka.cz

Otevření FM 2004Další články tohoto autora:
Marcela Uhlíková

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku