Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Středa 15.6.2005
Svátek má Vít
  Výběr z vydání
 >POLITIKA: Jiří Paroubek jako spasitel?
 >EVROPA: Kam kráčíš EU?
 >GLOSA: Jakási litera nějaké dohody
 >PRÁVO: Ta naše povaha česká aneb Jsou Češi remcalové?
 >GLOSA: Jiný Cikán
 >ARCHITEKTURA: Secesní Jablonec
 >ÚVAHA: Akce B - B jako buržoasie
 >PRAHA: Láska na hřbitovní zdi potřetí (a naposled?)
 >POLEMIKA: Tři děvčata a knížka fotek
 >POEZIE: Sněhurka a sedm trpaslíků
 >FOTO: Vejde se Honda do VW Golfa?
 >MÉDIA: O poplatcích on-line na webu ČT
 >TISKOVÁ ZPRÁVA: ČSOB podporuje projekt Internet pro seniory
 >PENÍZE.CZ: Peněžní fond: lepší než termíňák a běžný účet?
 >SPOLEČNOST: O to tady jde!

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Architektura  
 
15.6. ARCHITEKTURA: Secesní Jablonec
Zdeněk Lukeš

Zasche - kostel
Dříve, než přejdu k dnešnímu tématu, děkuji za vaše zajímavé názory na umístění Muchovy epopeje (viz minule). Mnozí jste se snažili hledat vhodný objekt (padl návrh na dům U Hybernů, kasárna na nám. Republiky…), ale nezapomeňte, že by muselo jít o stavbu v majetku města anebo městem pronajatou (Hyberni městu nepatří a má tam být pitomá muzikálová scéna a v kasárnách majitelé věc zvažovali, ale do rizika se nepustili, což jen potvrzuje mé mínění, že epopej zlatým dolem asi nebude…). Možná by fakt bylo nejlepší to, co navrhují někteří čtenáři - kdyby Praha věnovala ze svého rozpočtu určitou částku Moravskému Krumlovu na zvelebení místa a péči o obrazy, které někdo považuje za mistrovská díla a jiný za kýč.

Dnes chci poukázat na pěknou knihu, která se zabývá skvosty moderní architektury města Jablonce. Jmenuje se Kapitoly ze stavebního vývoje Jablonce nad Nisou (autory jsou M. Lhotová, J. Strnad, J. Korber, F. Padrta, vydalo město v loňském roce) a představuje vlastně jen pár staveb, ale zato důkladně, včetně projektů, skic, detailů. Jde o dva kostely Josefa Zascheho (o němž jsem psal kdysi zde) - starokatolický, který je asi nejkrásnější sakrální stavbou ve stylu secese u nás (1901-3), a moderní na horním náměstí. Vedle něj stávala Metznerova kašna Nibelungů, která přišla po válce pryč, a její zajímavé další osudy vám přiblíží kniha. V Jablonci jsou také další pozoruhodné stavby - nová radnice Karla Wintera a moderní vily Heinricha Lauterbacha a Loosova žáka Heinricha Kulky.

Konečně vyhlašuju druhý pokus o Psí vycházku po Letenských sadech. Uskuteční se až v sobotu 25. června od 10 hodin, ale upozorňuji na ni už teď, protože příští týden budu v Německu s Králíčkovou výstavou a Architektura zřejmě nevyjde. Sraz před Kramářovou vilou, ale pozor na počasí - bude-li zase pršet, vycházka odpadá. Nezapomeňte na němé tváře!

LauterbachDalší články tohoto autora:
Zdeněk Lukeš

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku