Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Středa 15.6.2005
Svátek má Vít
  Výběr z vydání
 >POLITIKA: Jiří Paroubek jako spasitel?
 >EVROPA: Kam kráčíš EU?
 >GLOSA: Jakási litera nějaké dohody
 >PRÁVO: Ta naše povaha česká aneb Jsou Češi remcalové?
 >GLOSA: Jiný Cikán
 >ARCHITEKTURA: Secesní Jablonec
 >ÚVAHA: Akce B - B jako buržoasie
 >PRAHA: Láska na hřbitovní zdi potřetí (a naposled?)
 >POLEMIKA: Tři děvčata a knížka fotek
 >POEZIE: Sněhurka a sedm trpaslíků
 >FOTO: Vejde se Honda do VW Golfa?
 >MÉDIA: O poplatcích on-line na webu ČT
 >TISKOVÁ ZPRÁVA: ČSOB podporuje projekt Internet pro seniory
 >PENÍZE.CZ: Peněžní fond: lepší než termíňák a běžný účet?
 >SPOLEČNOST: O to tady jde!

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Kronika dne  
 
15.6. S koncepcí neochvějně do vlády
(JAG)

V nedělní Sedmičce se předseda vlády zmínil o sloučení zdravotních pojišťoven do jediné a už v pondělí se objevila informace, že ministryně Emmerová jde na jednání vlády nejen se svou zdravotnickou koncepcí, ale i s plánem na sloučení pojišťoven, přičemž sloučení by mělo proběhnout do konce tohoto roku.
Taková informace pochopitelně nemohla zaměstnanecké pojišťovny ponechat v klidu, přestože včera Emmerová jakékoliv slučování pojišťoven rezolutně popírala. Vezmeme-li ale v úvahu její další pokrokové nápady - "přerozdělování" peněz určených pojišťovnám tak, aby víc peněz dostávala zadlužená VZP, "modernizace" sektoru papírovými zdravotními knížkami či třeba umístění ombudsmana pacientů do každé ze čtyř stovek nemocnic - nezní ani myšlenka o jediné pojišťovně tak nepravděpodobně. Kromě toho se přednedávnem nechaly slyšet i menší koaliční strany, Paroubkem slíbenou téměř čtyřmiliardovou podporu VZP prý podpoří jedině tehdy, když ministryně Emmerová pro svůj rezort vypracuje plán úsporných opatření, která zároveň i vyčíslí. Lidovci však od té doby mlčí a unionisté (jako obvykle) nemají námitek proti žádnému z uvedených nápadům. Ty však budou vším jiným než potřebnými úsporami.
Zdravotnickou koncepci na pondělním jednání odmítli všichni zástupci tripartity, to ale Emmerové nebrání dnes na vládě ji přednést, přestože jiní ministři své návrhy stahují z mnohem malichernějších důvodů. Ministryně je přitom přesvědčena, že návrh nemůže být neschválen, a i kdyby - včera rezolutně dodala, že pokud koncepce neprojde, odstupovat nehodlá. "Sama v žádném případě neodejdu, leda že by mě někdo zastřelil," řekla. Je si jista premiérovou podporou, tu jí ostatně Paroubek už přislíbil (on už prostě je taková slibotechna).
Její tvrdošíjnost je ale na druhou stranu pochopitelná - v tomto rezortu nedokázali ministři ČSSD za sedm let předložit jediný životaschopný koncept a pokud se Emmerové nepodaří protlačit ten její, zbude občanům na zdravotnictví v socialistické péči jen nepěkná vzpomínka o osmi promarněných letech.
Závěrem snad jedna rada: Paní ministryně, objednejte si raději u kolegy Bublana ochranku. Váš drzý výrok by mohl k použití střelné zbraně přece jen někoho vyprovokovat.

JAG


Další články tohoto autora:
(JAG)

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku