Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Středa 15.6.2005
Svátek má Vít
  Výběr z vydání
 >POLITIKA: Jiří Paroubek jako spasitel?
 >EVROPA: Kam kráčíš EU?
 >GLOSA: Jakási litera nějaké dohody
 >PRÁVO: Ta naše povaha česká aneb Jsou Češi remcalové?
 >GLOSA: Jiný Cikán
 >ARCHITEKTURA: Secesní Jablonec
 >ÚVAHA: Akce B - B jako buržoasie
 >PRAHA: Láska na hřbitovní zdi potřetí (a naposled?)
 >POLEMIKA: Tři děvčata a knížka fotek
 >POEZIE: Sněhurka a sedm trpaslíků
 >FOTO: Vejde se Honda do VW Golfa?
 >MÉDIA: O poplatcích on-line na webu ČT
 >TISKOVÁ ZPRÁVA: ČSOB podporuje projekt Internet pro seniory
 >PENÍZE.CZ: Peněžní fond: lepší než termíňák a běžný účet?
 >SPOLEČNOST: O to tady jde!

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Politika  
 
15.6. GLOSA: Jakási litera nějaké dohody
Vít Blaha

Vít Blaha

Premiér české vlády Jiří Paroubek byl v pondělí v Interview BBC. Nevím, jestli bude podobně jako minulý týden o něčem co zde prohlásil tvrdit, že to myslel naopak než říkal, ale jedno je jisté. Neexistuje nic, co by nový předseda vlády neuměl zpochybnit, převrátit a tvrdit, že i když minulý týden věc popisoval jako modrou, dnes ji vidí jako tmavě červenou, protože se mu to zrovna dokonale hodí.

Minulý týden pan Paroubek pro BBC prohlásil, že by se měl schvalovací proces Ústavní smlouvy EU zastavit, aby to pak dementoval s tím, že Česká republika své závazky plní, takže splní i ten o ratifikaci ÚEU. Politik, který se v soutěži "Komu věříte?" umístil na druhém místě a je tak dle CVVM jednou z nejdůvěryhodnějších osob, chce plnit závazek tam, kde je to zcela bezpředmětné, a naopak tam, kde se vláda ČR zavázala, že část finančních prostředků z privatizace nepoužije na své projekty, klidně smlouvy zpochybní:

Václav Moravec, BBC: Dovolte, abych ještě zmínil dva aktuální problémy, kterými se vaše vláda bude zabývat a zabývá se v těchto dnech. Nyní se přete s Českou národní bankou o osud pětiny finančních prostředků, které měly do roku 2007 zůstat na devizovém bezúročném účtu České národní banky, což ukládá strategie řešení kurzových dopadů přílivu kapitálu z privatizace. Vy ale chcete tento týden jednat o převedení peněz na Fond národního majetku. Jednoduchá otázka, k čemu ty peníze potřebujete?

Jiří Paroubek: No, tak určitě je k něčemu budeme potřebovat.

VM: Ano, ono bude před volbami, to se, pane premiére ...

JP: Ono proběhne o tom ještě debata, k čemu to budeme potřebovat, zda to použijeme, no, ale tak, jak to berete, to je, jako kdybyste říkal, že tady si někdo přeje zablokovat určitou část prostředků, aby je vláda nemohla právě před volbami a ve prospěch občanů této země použít, to určitě takhle není ...

…...

Podívejte, já nevidím mnoho důvodů pro to, aby tato dohoda, která byla uzavřena před lety, dále pokračovala, to, že tehdy k tomu byly určité důvody, aby se, aby nepadal kurz české koruny, dneska naopak bychom možná potřebovali, aby koruna nebyla tak silná, takže pan ministr financí, pokud vím, nabídl určitý druh kompromisu nebo určitý kompromis guvernérovi ...

VM: Chcete tím říci, že tedy se, vláda je v krajním případě ochotna nedržet se té dohody a když centrální banka není ochotna přistoupit na kompromis, tak ...

JP: To já v tuhle chvíli netvrdím, vláda o tom musí diskutovat, my, my jsme nabídli určitý kompromis, možná, že tento, tento kompromis, že k takovémuto kompromisu zmocníme pana ministra financí, já nevím, nebo možná, že půjdeme tou cestou, abychom zbůhdarma tam nechávali dvacet procent finančních prostředků, já k tomu nevidím jediný racionální důvod, také Česká národní banka se neobtěžovala jediný racionální důvod říci, kromě toho, že by měla být dodržena jakási litera nějaké, nějaké dohody, která podle mého názoru v této chvíli nemá opodstatnění, ale já jsem ochoten, pokud mi řeknou racionální důvody, tak o nich uvažovat a určitě bude ochotna uvažovat celá vláda ve středu.

Ano, Jiří Paroubek nám vzkazuje, že na uplácení svých voličů je tato vláda připravena rozfofrovat i desítky miliard z prodeje Telecomu, které se před tím zavázala kvůli stabilitě měny ponechat mimo své rozhazovačné řádění. Co je ovšem pro sociální demokraty "jakási litera nějaké dohody" když potřebují nasypat všem kterým to ve svém volebním programu slíbili.

Vít Blaha, www.angle.cz, blaha@angle.cz
Další články tohoto autora:
Vít Blaha

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku