Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Pátek 17.6.2005
Svátek má Adolf
  Výběr z vydání
 >SPOLEČNOST: Kde nevyhovuje dělení na levici a pravici
 >PENÍZE: Komentář ke kauze bankovních poplatků
 >LITERATURA: Bratři a sestry v éře soudruhů
 >PRAHA: Galerie u Vltavy - smutný modrý muž
 >ANALÝZA: Uživatelé internetu v České republice
 >CHTIP: Z došlé pošty
 >CESTOVÁNÍ: Way to Norway (2)
 >POEZIE: Perníková chaloupka
 >BOTANICKÁ ZAHRADA: Arabské dny
 >EKONOMIKA: Dolar posiluje vůči euru
 >PENÍZE.CZ: Dotace - novodobý mor
 >SVĚT: První střet Ameriky s mohamedány a preventivní válka
 >SPOLEČNOST: Deregulace? Již dlouho víme, co činíme, pane premiére...
 >PRÁVO: Ministry do tepláků!
 >MÉDIA: Paradoxy navyšování koncesionářských poplatků

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Společnost  >>  Pražský chodec  
 
17.6. BOTANICKÁ ZAHRADA: Arabské dny
Marcela Uhlíková

Staňme se na chvíli egyptským písařem nebo odhalme tajemství mumifikace.

Přiblížit arabský svět návštěvníkům Botanické zahrady hl. města Prahy s jeho typickými zvyklostmi, kuchyní a kulturou - to je náplň hned dvou akcí, které jsou v nejbližších dnech v kalendáři trojské zahrady.

V sobotu 18. června v 11 hodin u skleníku Fata Morgana budou za účasti zástupců všech 12 arabských velvyslanectví v ČR, Magistrátu hl. města Prahy a Společnosti česko - arabské slavnostně zahájeny Dny arabské kultury v ČR, nad kterými převzal záštitu ministr zahraničních věcí ČR Cyril Svoboda a primátor hl. města Prahy Pavel Bém.

Součástí arabských dnů bude jednak Orientální bazar (18. - 26.6.) umístěný v prostorách pod tropickým skleníkem a také výstava dětských kreseb a plastik: Arabský svět očima dětí (18.6 - 17.7.) ve výstavním sále (vyhlášení vítězů dětské soutěže se uskuteční 19. 6. ve 14 hodin ve výstavním sále BZ).

Jak už sám název napovídá, v Orientálním bazaru se bude především nakupovat. Najdeme zde etno výrobky, nebo si pochutnáme na arabských specialitách (cukrovinkách, arabských vínech, čaji, kávě, grilovaném masu a zelenině na roštu atd.). Jedním z vrcholů sobotního dne bude jistě vystoupení břišních tanečnic, které při zahájení zatancují nejdříve společně a pak každou hodinu při sólovém vystoupení. V neděli odpoledne navíc zahraje hudební skupina ZERJAB ze Sýrie.

Součástí Orientálního bazaru budou po oba víkendy pracovní dílny s názvem POJĎTE S NÁMI DO AFRIKY určené především dětem. V sobotu se nejmenší návštěvníci pod vedením afrikanisty a egyptologa mohou naučit třeba písmo kmene BASSA z Libérie, stanou se na chvíli egyptským písařem, zkusí probudit Aladinovu lampu nebo si vyrobí obětní nádobku používanou při obřadech v Egyptě. V neděli (19.6. a 26.6.) je v dílně na pořadu výroba africké panenky, egyptského amuletu, masajského náhrdelníku, nebo se společně pokusíme poodhalit tajemství mumifikace. Sobota 25.6. bude především ve znamení vystoupení tanečnice s hady. Trochu zklidnění možná slibuje neděle 26.6., kdy budeme tetovat s hennou.

Součástí Arabských dnů se stane doprovodná výstavní expozice VYUŽITÍ DATLOVÉ PALMY instalovaná stejně jako výstava unikátních fotografií s arabskou tématikou ve skleníku Fata Morgana. Ten bude po dobu konání Dnů arabské kultury otevřen i v pondělí 20.6.!

Marcela Uhlíková, tiskové oddělení
www.botanicka.cz

Foto: Arabská kultura, to jsou i břišní tanečnice.
Další články tohoto autora:
Marcela Uhlíková

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku