Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Čtvrtek 16.6.2005
Svátek má Zbyněk
  Výběr z vydání
 >SVĚT: První střet Ameriky s mohamedány a preventivní válka
 >SPOLEČNOST: Deregulace? Již dlouho víme, co činíme, pane premiére...
 >PRÁVO: Ministry do tepláků!
 >MÉDIA: Paradoxy navyšování koncesionářských poplatků
 >NÁZOR: Podivná polemika Bohumila Doležala
 >ŠAMANOVO DOUPĚ: Malé upozornění policajtům
 >ČÍNA: 9 komentářů k Čínské komunistické straně (2)
 >HUDBA: Coldplay - X&Y
 >CESTOVÁNÍ: Way to Norway (1)
 >POVÍDKA: Potkalo mě štěstí
 >SPOLEČNOST: Soutěž o ceny pro Velkého bratra začíná!
 >TISKOVÁ ZPRÁVA: Ostravak bude vyzpovídán on-line
 >EKONOMIKA: Optimismus na americkém trhu
 >PENÍZE.CZ: Klíčový plán vykouzlí miliónové úspory. Opravdu?
 >POLITIKA: Jiří Paroubek jako spasitel?

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Společnost  >>  Doprava  
 
16.6. ŠAMANOVO DOUPĚ: Malé upozornění policajtům
Jan Kovanic

nejvyšší rychlost

Publicista Jakub Železný napsal svůj ornitologický názor na středoevropskou policejní akci Jestřáb, tisková mluvčí Policejního prezidia ČR kpt. Mgr. Blanka Kosinová mu odpověděla. Na závěr své odpovědi dodala něco, co by si v normální zemi žádná mluvčí žádné organizace placené z kapes občanů nemohla dovolit:

"V policejních kruzích jste znám jako člověk, který při řešení dopravních přestupků nemá daleko k aroganci a nevybíravým způsobům. Vaše přestupky v dopravě nechci popisovat detailně. O nich víte nejlépe vy sám. Snad jen malé upozornění: obec projíždíme maximálně padesátkou!!!!!!!!"

Nuže dobrá, paní mluvčí, po předvedení své neprofesionální a hloupé arogance teď chvíli poslouchejte zase mé malé upozornění a můžete ho přednést i svým kolegům: Padesátkou, pokud není určeno jinou značkou, se v obci skutečně jezdí. Nebo má jezdit. Ale to platí i pro policajty! Pokud nemají zapnutý maják. Protože já tou padesátkou (většinou) v obci jezdím, bývám často předjet policejním vozem, který si jede šedesát či sedmdesát. Můžu vám říci, že když jede policajt padesátkou, nikdo si ho nedovolí předjet. Ale když jede šedesát, tak jedem všichni šedesát. Nebo devadesát či sto, jako na Jižní spojce (kde je přikázána osmdesátka).

Taky se neprojíždí komunikací, kde je průjezd zakázán (viděl jsem policajty včera), taky se neparkuje před přechodem (viděl jsem policajty před měsícem) a taky se nevjíždí do zákazu vjezdu (viděl jsem policajty před rokem). Nejezdí se po tramvajové trati, nevjíždí se na pruhy vyhražené pro autobusy, neobrací se na světlech. Pokud nemám zapnutý majáček nebo houkačku. To všechno jsem někdy viděl policajty dělat.

Ale i když jsem policajt a mám zapnutý majáček, ani to mě nezbavuje odpovědnosti za případnou nehodu v křižovatce, kam vjíždím třeba vedle tramvaje - protože nemusím být viděn. Musím si být vědom, že když houkám, místo abych "šuměl", odráží se houkání ze všech stran a nemusí řidiči poznat, odkud na ně houkám. To znamená, že nežaluji takového řidiče, do kterého jsem narazil za "obecné ohrožení", ale bez schovávání se za paragrafy pykám za svou chybu.

Já vím, policajti to maj těžký, i když nejedou k případu. Všichni to máme těžký. Jestliže dostane pokutu zásahový vůz Českého Telecomu, který příliš rychle "jede k případu" (bez majáčku), jestliže může dostat pokutu za špatné parkování saniťák, který veze vzorky súrne do laboratoře (bez majáčku), měl by dostat pokutu i policajt, který nedodržuje dopravní předpisy.

A to se týká i technického stavu vozidel, například zimních gum na předních a letních gum na zadních nápravách, že, milé policejní ředitelství!

Proto navrhuji, aby byla rozvinuta nová bezpečnostně/dopravní akce pod názvem "Kanibal". Policajti by už jednou měli zkontrolovat taky své kolegy.

Anebo se dobrovolně podřídit dopravním předpisům - jako všichni.

Psáno v Praze dne 15. června 2005


Další články tohoto autora:
Jan Kovanic

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku