Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Pátek 17.6.2005
Svátek má Adolf
  Výběr z vydání
 >SPOLEČNOST: Kde nevyhovuje dělení na levici a pravici
 >PENÍZE: Komentář ke kauze bankovních poplatků
 >LITERATURA: Bratři a sestry v éře soudruhů
 >PRAHA: Galerie u Vltavy - smutný modrý muž
 >ANALÝZA: Uživatelé internetu v České republice
 >CHTIP: Z došlé pošty
 >CESTOVÁNÍ: Way to Norway (2)
 >POEZIE: Perníková chaloupka
 >BOTANICKÁ ZAHRADA: Arabské dny
 >EKONOMIKA: Dolar posiluje vůči euru
 >PENÍZE.CZ: Dotace - novodobý mor
 >SVĚT: První střet Ameriky s mohamedány a preventivní válka
 >SPOLEČNOST: Deregulace? Již dlouho víme, co činíme, pane premiére...
 >PRÁVO: Ministry do tepláků!
 >MÉDIA: Paradoxy navyšování koncesionářských poplatků

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Politický cirkus  
 
17.6. Stále ještě ministr...
(JAG)

Jesliže byly ve včerejším úvodníku zmíněny nejasnosti s financemi pražského starosty Hovorky, není od věci připomenout problémy, jimž čelí i jiný, daleko výš postavený politik. Nemalé potíže totiž patrně čekají mnistra zemědělství Petra Zgarbu.

Už pár dnů po jeho nástupu do funkce se objevily informace o ministrových zvláštních snahách pomoci své obci - tehdy ještě z poslanecké lavice. V roce 2003 se snažil ovlivnit získání dvacetimilionové státní dotace pro obec Lípa-Petrkov na Havlíčkobrodsku a dokonce na starostku údajně vyvíjel nátlak, aby mu žádost o přidělení dotace podepsala, vloni zase pro obec prosadil navýšení dotace z pěti na devět milionů tak, aby za státní peníze mohla být vybudována i odbočka kanalizace k jeho pozemkům, na nichž chce vybudovat bahenní lázně. To jsou, v porovnání s pražským starostou stále ještě srovnatelné částky, objevil se však daleko závažnější problém - ministryně informatiky Bérová totiž hrozí, že Zgarbou podepsaná půlmiliardová zakázka pro Český Telecom je zralá na přezkoumání antimonopolním úřadem, protože obchod je o víc než 300 milionů předražený.

Nic nejsou ministrovi v tomto případě platné řeči o dávno předjednaných zakázkách, půl miliardy korun je taková suma, nad kterou by měl pořádně hluboce zauvažovat každý nováček v úřadě. Ostatně už ani premiér Paroubek za svým člověkem nestojí tak neochvějně jako zpočátku. Zřejmě si přečetl informace serveru ePortál, který k výše zmíněným prohřeškům pana ministra přidává i takové "drobnosti" jako je rekonstrukce vinného sklípku bez stavebního povolení, plynová přípojka načerno či odvodňovací potrubí bez potřebné dokumentace...

Nám, běžným občanům, nezbývá než sledovat, jak případ dvou zastupitelů dopadne. Odstoupí starosta i ministr ze svých funkcí, nebo se záležitosti zametou pod koberec? Jistou naději nám dává kauza Grossova bytu, kterou však do konce nedotlačili Grossovi spolustraníci, ale novináři. Jak je vidět na případech starosty i ministra, stranické špičky si již začínají uvědomovat, že člověk, který nedokáže věrohodně prokázat, že jeho peníze, smlouvy nebo dotace nemají společensky nepřijatelnou - když ne rovnou nezákonnou - souvislost s jeho postavením, nemá na svém postu co dělat a straně jedině škodí. (Že takový politik setrváním ve funkci škodí celé společnosti, která pak nemá daleko k rezignaci, je politikům stále ještě jedno, jak nedávno dokázali sociální demokraté volbou Stanislava Grosse do čela strany.)

Pokud tedy novináři nepřestanou být zvědaví a důslední, pomalu by se na naší politické scéně mohlo začít vyjasňovat. Nelze spoléhat na - stále imaginární - zákon o majetkových přiznáních, ten jistě svou roli sehrát může, ale bez kontroly informované společnosti se to neobejde - a zde je úloha médií nezastupitelná.

JAG


Další články tohoto autora:
(JAG)

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku