Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Sobota 18.6.2005
Svátek má Milan
  Výběr z vydání
 >ÚVAHA: Země se otáčí a peníze taky
 >EVROPA: Volba rozumných lidí
 >PRAHA: České hlavy v ulicích
 >MOBY DICK: S novým elánem do nových úkolů
 >BODYPAINTING: Dnes trošku mišmaš
 >HUDBA: Trabandí cesta, Nina Hynes a loď Formanů
 >MEJLEM: Subvence zemědělství a suverenita
 >MÉDIA: 72 hodin - homeless reality show
 >CESTOVÁNÍ: Way to Norway (3)
 >CHTIP: Z manželství
 >HUDBA: Královny přijedou do Prahy
 >SPOLEČNOST: Kde nevyhovuje dělení na levici a pravici
 >PENÍZE: Komentář ke kauze bankovních poplatků
 >LITERATURA: Bratři a sestry v éře soudruhů
 >PRAHA: Galerie u Vltavy - smutný modrý muž

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Evropa  
 
18.6. EVROPA: Volba rozumných lidí
Jakub Vosáhlo

Ještě před francouzským odmítnutím Smlouvy o evropské Ústavě (euroústavy) jsem cestou z Prahy do Liberce zahlédl u dálnice billboard s portrétem ministra spravedlnosti, předsedy US-DEU Pavla Němce a textem „Ano evropské Ústavě - volba rozumných lidí“. V první chvíli ve mně vyvolal podobné pocity, jako ostatní kampaně této strany- pobavený úsměv nad nic neříkajícím líbivým sloganem a zoufalou snahou na sebe upozornit. Při hlubším zamyšlení jsem si ale uvědomil, že ono to není příliš k smíchu. Vůbec teď nejde o to, zda euroústava je či není správnou volbou. Celá věc dalece přesahuje rámec této „Giscardovy“ Ústavy, na kterou si možná za pár let nikdo ani nevzpomene. Jenže tento billboard ukazuje ještě něco mnohem závažnějšího - vypovídá mnohé o Pavlu Němcovi, respektive o jeho názoru na občany a jejich intelekt.

Rozumní lidé se rozhodují na základě věcných argumentů (nebo chcete-li na základě rozumu), většinou se nenechají opít rohlíkem a už vůbec ne přihlouplou billboardovou kampaní. Kolik takových lidí je, to je jiná otázka, ale někteří takoví opravdu jsou. A právě k nim se obrací Pavel Němec. Až doposud je všechno v pořádku. Jenže ministr spravedlnosti se jim pokouší vymýt mozek a vnutit svůj produkt (tzn. euroústavu) a ke všemu se ještě ohání jejich rozumem, tedy tou složkou osobnosti, která by nás měla od podobně tupého rozhodování odradit.. Předseda US-DEU se domnívá, že právě tuto cílovou skupinu přesvědčí svou tváří, usmívající se z poutačů a nepříliš originálním sloganem. Věří, že i tyto lidi, většinou inteligentní a vzdělané, dokáže zblbnout (nepříliš vydařeným) marketingem. Pokud i tuto skupinu obyvatel má za manipulovatelné tupé stádo, bojím se domyslet, jak smýšlí o těch, které nepovažuje za „rozumné“.

Nemám nic proti seriózním argumentům ve prospěch euroústavy. Když Michal Horáček v Euru prohlásil, že lidé by se měli rozhodovat podle srdce, protože rozum už v naší informacemi zahlcené době nedokáže postihnout všechny aspekty problému, vzal jsem to jako závažný argument a dlouho jsem o něm přemýšlel, než jsem se rozhodl jím neřídit. Jenže Němec není Horáček (ačkoliv oba pokoušeli štěstí v podnikání a oba dnes předsedají přibližně stejně velkým uskupením - Němec US-DEU, Horáček porotě v Superstar) a jeho proústavní aktivita připomíná spíše reklamu na prací prášek či holící strojek. Troufám si říci, že je naprosto ubohá a kdyby neurážela všechny inteligentní občany, nejspíš bych se jí skutečně jen od srdce zasmál. Ona je ale uráží. Vysmívá se všem, kteří jsou zvyklí se rozhodovat svobodně, podle vlastního úsudku. Hází je do jednoho pytle s těmi, kteří na základě bombastické reklamy naletěli např. na velké povánoční výprodeje nebo na Český sen a snaží se jim vsugerovat další sen, tentokrát evropský. Považuje voličstvo v České republice za sedm milionů nemyslících ovcí. Kdybych byl doposud nerozhodnutým občanem, rozhodujícím se na základě rozumu (a nikoliv na základě toho, co mu z billboardu nebo z obrazovky řekne jakási celebrita), už jen kvůli tomuto arogantnímu výsměch svobodnému myšlení bych hlasoval proti. Pokud totiž někdo používá místo věcných argumentů propagandistická hesla, nemůže to přinést nic dobrého.

Ne, pane ministře, volbou rozumných lidí opravdu není ano euroústavě, stejně jako jejich svobodnou volbou nebylo ano jednotné kandidátce Národní fronty. Volbou rozumných lidí je rozhodnout se na základě vlastního úsudku a ne na základě nějakého primitivního billboardu.
Další články tohoto autora:
Jakub Vosáhlo

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku