Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Sobota 18.6.2005
Svátek má Milan
  Výběr z vydání
 >ÚVAHA: Země se otáčí a peníze taky
 >EVROPA: Volba rozumných lidí
 >PRAHA: České hlavy v ulicích
 >MOBY DICK: S novým elánem do nových úkolů
 >BODYPAINTING: Dnes trošku mišmaš
 >HUDBA: Trabandí cesta, Nina Hynes a loď Formanů
 >MEJLEM: Subvence zemědělství a suverenita
 >MÉDIA: 72 hodin - homeless reality show
 >CESTOVÁNÍ: Way to Norway (3)
 >CHTIP: Z manželství
 >HUDBA: Královny přijedou do Prahy
 >SPOLEČNOST: Kde nevyhovuje dělení na levici a pravici
 >PENÍZE: Komentář ke kauze bankovních poplatků
 >LITERATURA: Bratři a sestry v éře soudruhů
 >PRAHA: Galerie u Vltavy - smutný modrý muž

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Kultura  >>  Hudba  
 
18.6. HUDBA: Trabandí cesta, Nina Hynes a loď Formanů
Petr Vlasák

Traband je na cestě už 10 let, poslední dobou projel Moravou, dostal Anděla za 2004 ve sférách "world music" (wm), udělal hudbu k Formanovskému divadlu "Klapzubova 11", zanechal stopu na Koubkově cd "Každej pes", předtím se zapletl třeba s Horáčkem (Hapkou), octnul se na "Bůhví", a protože v hudbě se všelijak spolupracuje, vypomáhá atd. tak se kus Trabandu plete do Původního Bureše či pletl do Sester Steinových, Zubů nehtů a v neposlední řadě měla na Traband vliv i Znovuzectnost. To jen stručně, našlo by se toho víc.

Líbí se mi jak je Traband otevřený, všemu a všem (včetně pokleslých reportáží Novy) - zkuste třeba Yardův oblíbený web www.makigami.com. Nedávno Traband strčil německé hvězdy wm Schal Sick Brass Band v Lucerně jasně do kapsy. Mimochodem, furt čekám a těším se, až se mi Yardův tip na kapelu "Mardi Gras" dostane do uší či přehrávače. Traband je prostě "on the road" a jede! Yarda Svoboda ho řídí a má to pevně v ruce. Vydali už čtyři placičky, naposled "Hyjé!" a ve čtvrtek 23.6. v pražské Akropoli bude slavit ve velkém stylu. Na koncertě zazní skladby ze všech alb i několik nikdy nevydaných písní. Na pódiu se představí i bývalí členové kapely a ti, kteří s Trabandem v minulosti nějak spolupracovali, např. Vašek Koubek, herec a saxofonista Vladimír Javorský, členové divadla Na voru a mnozí další. Koncert bude natáčet i Česká televize a jeho záznam vyjde na dvd i cd.

A pak zase jako každý rok, Francie a cesta vede dál..

Irská hudba má neobyčejné množství talentů, jeden z nich je písničkářka Nina Hynes. V Čechách už vystupovala, a příští týden bude opět na Moravě. Ve středu 22/6 bude v brněnské Staré pekárně a ve čtvrtek na Valašském špalíčku i s leaderem The Frames, Glenem Hansardem. Nina mívá nádherná "snivá" vystoupení, ukázky její tvorby najdete i na www.ninahynes.com. Takže doporučuju, tohle rádia (bohužel) moc nehrajou a média radši píšou o Michaelovi..

V Praze nedaleko Palackého náměstí kotví už pár dnů jedna větší loď. Převáží spíš různé umělce než zboží. V pondělí jsem měl štěstí. Davidu Jařabovi a čtyřem hercům včetně Pavla Lišky se podařilo za deset hodin nazkoušet něco famózního. Název, scénář, osoby a obsazení nejsou podstatné. Do hodiny plovby směrem k Štěchovicím se vešlo všechno, od francouzského "non", přes dotace až po lidskou nevraživost a samotu. Krása a zážitek měsíce!

Sedumnoci.cz už nestihnete, ale loď funguje až do září, tak neváhejte. Více třeba na www.formanstheatre.cz nebo v pokladně Kašparů v Celetné.

Dlhé diely zase až příště : - )
Další články tohoto autora:
Petr Vlasák

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku