Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Sobota 18.6.2005
Svátek má Milan
  Výběr z vydání
 >ÚVAHA: Země se otáčí a peníze taky
 >EVROPA: Volba rozumných lidí
 >PRAHA: České hlavy v ulicích
 >MOBY DICK: S novým elánem do nových úkolů
 >BODYPAINTING: Dnes trošku mišmaš
 >HUDBA: Trabandí cesta, Nina Hynes a loď Formanů
 >MEJLEM: Subvence zemědělství a suverenita
 >MÉDIA: 72 hodin - homeless reality show
 >CESTOVÁNÍ: Way to Norway (3)
 >CHTIP: Z manželství
 >HUDBA: Královny přijedou do Prahy
 >SPOLEČNOST: Kde nevyhovuje dělení na levici a pravici
 >PENÍZE: Komentář ke kauze bankovních poplatků
 >LITERATURA: Bratři a sestry v éře soudruhů
 >PRAHA: Galerie u Vltavy - smutný modrý muž

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Společnost  >>  Mejlem  
 
18.6. MEJLEM: Subvence zemědělství a suverenita
Martin Ondreját

Bez šminek, počítačů, tiskáren, hifi, videa, televize, rádia, hodinek, aut, textilu, skla, motorek, skejtů, lyží, nábytku, servo motorů, prášků na praní, válcoven plechu, knih, motorových pil, dětských plenek, kin, značkových hadrů, MTV, internetu, parfémů, bankovek, mincí, toaletního papíru a dalších zbytných věcí člověk může žít, může je ponechat volnému trhu, který jejich domácí produkci klidně může utlumit na nulu, a další generace nebude vědět, že se v Česku nebo v Evropě vůbec kdy něco takového vyrábělo. Vše se může dovážet, a když se to nedoveze, tak se svět nezboří.

Jen nezodpovědný blázen by ale připustil možnost zániku produkce strategických komodit jako jsou základní potraviny, energie, léky, zbraně, uran, zlato nebo ropa. Všimněme si, že žádný suverénní stát nedovolí bláznivým liberálním ekonomům vydat tyto komodity plně volnému trhu. Zdůrazňuji, plně, nikoli částečně! A ví také proč! Snaží se totiž o nezávislost na ostatních. Zbytné věci závislost nezaloží, ale věci, které jsou k životu nezbytné, by se měly hýčkat jako oko v hlavě. Nebo poskytl by snad někdo rozumný někomu vlastní slinivku za přetučný obnos proto, že insulín je dnes levný?

Peníze do zemědělství začaly po válce téct proto, že státy nebyly soběstačné a závisely na potravinové pomoci. Česká republika se po odchodu spojeneckých vojsk Varšavské smlouvy počátkem 90. let snažila o ropnou nezávislost na Rusku připojením k ropovodu Ingolstadt. Spojené státy investují nemálo prostředků do atomového deštníku a Francie se nenechala zvyklat odpůrci z řad pacifistů a jako poslední stálý člen Rady bezpečnosti OSN si opatřila jaderné zbraně. Proč asi? Proč si Irák, Israel a Severní Korea opatřovaly jaderné zbraně? Proč se Israel a Palestina handrkují o vodní zdroje?

Protože chce-li si nejaké společenství vybudovat a udržet suverenitu, musí být především schopno se ubránit, uživit a přežít, a tyto priority musí být schopno zajistit i v případě nouze, krize nebo katastrofy, ke které může dojít nečekaně a kdykoliv (kdo by si v roce 1935 uvědomoval, co bude do tří let v Evropě následovat, že?).

Samozřejmě, že ekonomickým liberálům by nevadilo kupčit s kyslíkem nebo s vodou například s mimozemšťany. Pak bychom ale také mohli třeba výhodně prodat státní území - ku příkladu Karlovarský kraj Rusku a severní Čechy Německu.

Z výše uvedených důvodů není vhodné zcela odloučit zemědělství základních plodin od podpory a ochrany státu, a to i za cenu celního protekcionismu a vyšších cen některých potravin na domácím trhu.
Další články tohoto autora:
Martin Ondreját

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku